Cyklicznie, od wielu lat, na początku września  Kutno staje się różaną stolicą Polski. Tłumy ludzi wychodzą na ulice, aby cieszyć się radością życia inspirowaną pięknem królowej kwiatów. Odbywają się koncerty i festyny. Miasto żyje Świętem Róży niczym Rio karnawałem. W tym roku wszystko działo się jednak inaczej. Pandemia zmieniła tradycję.

Z powodu zagrożenia epidemicznego nie było karuzeli i kolorowych jarmarków. Drzwi Kutnowskiego Domu Kultury, w którym bije serce tego święta, zostały zamknięte dla publiczności. Aby spotkać się z widownią królowa kwiatów musiała wyjść na ulicę, a dokładniej do Parku Traugutta otaczającego dom kultury. Wyszła i zadziwiła wszystkich,  po raz kolejny swoim pięknem, a po raz pierwszy rozmachem aranżacji. Nowa formuła różanego święta otworzyła inną, ciekawą perspektywę.

Otwarcie wystawy online. Królowa Róż i Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński.
Ogólnopolska Wystawa Róż
Wejście na wystawę, dezynfekcja rąk i maseczki obowiązkowe.

Głównym punktem 46 Święta Róży (4-6.09.2020 r.) stała się Ogólnopolska Wystawa Róż, przeniesiona z wnętrza Kutnowskiego Domu Kultury do plenerowego pawilonu wystawienniczego.  Zostało na niej zaprezentowane  ponad 160 kompozycji, ułożonych z  róż ogrodowych, dostarczonych przez jedenastu producentów z całego kraju.  Ważną częścią wystawy był Profesjonalny Konkurs o Złotą Różę, w którym głównymi nagrodami uhonorowano :

  1. Złota Róża:  odmiana  Hommage a Barbara, producent Bożena Zięba
  2. Srebrna Róża: odmiana Lady Kutno, producent Tadeusz Pałka
  3. Brązowa Róża: odmiana Pomponella, producent Roza Sobieszek.
Róże nagrodzone w konkursie.

Bardzo widowiskową częścią imprezy okazały się duże formy florystyczne ustawione w przestrzeni parku. W parkowych aranżacjach kwiatowych dominowała róża Avalanche.

Wśród innych atrakcji Święta Róży  na mieszkańców czekały:  plenerowe wystawy fotograficzne, Zielona Strefa Relaksu przygotowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów, Biblioteczka Różana Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oraz różany kiermasz, na którym można było zakupić  prosto od producentów, odmiany róż prezentowane na wystawie.

Wystawa fotograficzna
Zielona Strefa Relaksu
Kiermasz różany

Nową formę zyskała także Konferencja Różana organizowana przez Polskie Towarzystwo Różane i KDK, odbyła się on line.  Prezentacje z konferencji są dostępne na https://www.facebook.com/KutnowskiDomKultury/live.

Przez minione lata, Kutnowski Dom Kultury gromadził z okazji Święta Róży wielkie grono florystów z Polski i zagranicy. Za każdym razem, radość z tworzenia kwiatowej wystawy, bardzo zbliżała uczestników wydarzenia.  W tym roku, w porównaniu do poprzednich,  przyjechała  tylko garstka florystów, którzy ogromem  pracy, od rana do późnych godzin nocnych, w przeciągu dwóch dni  ułożyli zapierające dech florystyczne aranżacje. Pomimo zmęczenia,  wszyscy wyjeżdżali pełni pozytywnej energii. Kutnowski Dom Kultury jest miejscem magicznym. Jego dyrektor, Radosław Rojewski, zastępca dyrektora Weronika Lenarczyk i coroczna kierowniczka artystyczna wystawy Agnieszka Dąbrowska gromadzą wokół Święta Róży  niesamowitych ludzi kochających swoją pracę. Nie mam tu na myśli tylko florystów, ale także pracowników domu kultury, producentów róż, ogrodników i fotografów.  Cieszę się i jestem zaszczycona, że po raz kolejny mogłam należeć do społeczności tworzącej Święto Róży i mam nadzieję, że we wrześniu przyszłego roku Kutno ponownie zakwitnie różami, ale już  bez maseczek  na twarzach.

Floryści tworzący w tym roku kutnowskie aranżacje różane:

Wystawa róż ogrodowych:

Anna Nizińska, Beata Płoszaj-Witkowska, Luiza Długołęcka, Klaudia Długołęcka, Dorota Smolińska, Joanna Ocicka, Marta Cichowska-Napiórkowska, Magdalena Frątczak

Floryści tworzący wystawę róż ogrodowych.

Aranżacje florystyczne w Parku Traugutta:

Marta Kondzielnik, Agnieszka Jurkiewicz, Stefania Początek, Dominika Wolna, Karina Maćkowiak,  Anna Wawrzyniak, Małgorzata Mazurek, Jagoda Łyżnik, Zuzanna Jabłońska, Malka Wojtasik, Magda Król

Floryści tworzący aranżacje w Parku Traugutta.

Zdjęcia: Kutnowski Dom Kultury / Adam Pietrusiak

O autorze

Joanna Ocicka

Mistrz florystyki, nauczyciel. Prowadzi kwiaciarnię internetową i szkolenia florystyczne pod marką 4kwiaty. Uwielbia spędzać czas z ludźmi zafascynowanymi florystyką tak jak ona.