W ostatni weekend kwietnia br. na Zamku Książ odbyły się III Florystyczne Mistrzostwa Polski 2018 zorganizowane przez Stowarzyszenie Florystów Polskich. Hasło przewodnie zawodów brzmiało „Jesteśmy częścią świata”. Pierwszym zadaniem była duża forma „Azja w Zamku Książ”. Powstałe prace w sposób bezpośredni lub przenośny wyrażały wybrane elementy kultur Orientu. Najwyżej ocenioną była propozycja Edyty Swędrak. Zawodniczka przygotowała majestatyczną (3 metry wysokości!) konstrukcję z setek kawałków pomalowanego styropianu nabitego na rdzawe pręty. Następnie do fiolek z wodą włożyła delikatne różnobarwne kwiaty, pędy i liście tworząc malowniczą całość. Edyta Swędrak ukończyła studium florystyczne SITO, jest laureatką wielu konkursów, swoje oryginalne prace prezentuje na wystawach; od 18 prowadzi własną kwiaciarnię Ludowa 86 w Częstochowie.
praca: Edyta Swędrak
praca: Edyta Swędrak
Bardzo piękną i niepowtarzalną dużą formę, inspirowaną Indiami, zaproponowała Iza Tkaczyk. Bazą aranżacji były drewniejące źdźbła azjatyckich bambusów oraz motyw zdobniczy wykonany z tkanin o zróżnicowanych teksturach i barwach. Kwiaty i zieleń zostały konsekwentnie dobrane pod kątem kolorystycznym, pojawiło się wiele niespotykanych taksonów jak ultralekka paproć parasolka (Sticherus flabellatus) czy niepowtarzalne „małpie ogony” czyli pastorały gatunku Osmunda japonica. Iza Tkaczyk jest ambasadorką polskiej florystyki na arenie międzynarodowej. Prace publikowane min. przez FLOOS i Fusion Flowers Magazine przynoszą Jej co roku prestiżowe medale. Dwa lata temu Iza Tkaczyk zdobyła tytuł Mistrza Polski we Florystyce. Kształciła się na Studiach Podyplomowych Florystyka SGGW w Warszawie oraz w Akademii Florystycznej Marioli Miklaszewskiej.
praca: Iza Tkaczyk
Niebieskozielony nefryt był źródłem natchnienia dla Tomasza Iwanowa przy realizacji pracy głównej. W botanicznej kompozycji zaprezentowano głównie gatunki pochodzące z Chin. Uwagę wszystkich zawracały zwłaszcza jasnofioletowe grona kwiatów paulowni cesarskiej. Tomasz Iwanow jest mistrzem florystyki (dyplom Akademii Florystycznej Marioli Miklaszewskiej), wielokrotnym wicemistrzem florystycznym Polski, laureatem licznych konkursów, pełni także odpowiedzialną rolę egzaminatora OKE z florystyki i architektury krajobrazu.
praca: Tomasz Iwanow
praca: Tomasz Iwanow
Drugi zadaniem było wykonanie bukietu wiązanego w ręku „Afrykańska piękność”. Sędziom najbardziej przypadła do gustu praca najmłodszej zawodniczki Sylwii Leszczyńskiej. Juniorka w naturalny i lekki sposób połączyła radosne w charakterze różne gatunki roślin, a także wprowadziła do bukietu wiele dynamicznych linii. Warto podkreślić, że bukiet Sylwii pokonał pod kątem oceny wszystkie bukiety seniorów. Sylwia Leszczyńska jest absolwentką Floral Academy Piotra Sekundy, na co dzień pracuje w kwiaciarni „Girlanda” w Białymstoku. Reprezentuje nasz kraj na tegorocznych Euroskills w Budapeszcie.
praca: Sylwia Leszczyńska
Kolejnym bukietem wysoko ocenionym przez Jury była propozycja Moniki Harlos. Florystka jako dominantę użyła proteę – narodowy kwiat Afryki Południowej, w kombinacji z pochodzącym także z Afryki pnączem sandersonią i innymi różnobarwnymi kwiatami. Konstrukcja zawierała ciekawe etniczne elementy z rzemyków, ponadto zawieszone były dźwięczne lusterka. Całość była bardzo intrygująca. Mistrzyni florystyki Moniki Harlos jest absolwentką Mistrzowskiej Szkoły Doroty Kwiotek oraz Kwitnących Horyzontów Moniki Bębenek. Od kilku lat prowadzi pracownię florystyczną Vintage Floristik, a także jest gościem pokazów, wystaw i warsztatów.
praca: Monika Harlos
Stefania Początek wykonała trzeci najlepszy bukiet. Bazę nowatorskiej kryzy bocznej stanowiły zwinięte i pomalowane w ostrych kolorach cienkie płaty drewna topoli. Wnętrze bukietu zostało wypełnione wysokiej jakości kwiatami w gorących kontrastach, tworząc afrykański klimat. Stefania Początek jest absolwentką Kwitnących Horyzontów, gdzie otrzymała tytuł mistrza florystyki. Niedawno razem z Emilią Szecówką zajęły 1. miejsce w międzynarodowym konkursie “City of San Daniele” we Włoszech. Stefania jest właścicielką kwiaciarni „Kolorowa” w Rybniku.
praca: Stefania Początek
Warty uwagi był trudny, imponujący bukiet, z przepięknych angielskich róż, na konstrukcji z piór, autorstwa Katarzyny Świderskiej. Florystka od dwudziestu lat prowadzi pracownię florystyczną Deco-Flos w Lubinie i angażuje się w konkursach.
praca: Katarzyna Świderska
Po bukiecie następnym zadaniem była praca-niespodzianka polegająca na wykonaniu nasadzenia z sukulentów w naczyniu pod tytułem „Wiatr pustyni”. Każdy uczestnik otrzymał te same rośliny i materiały. Poziom powstałych aranżacji był wysoce zróżnicowany. Najlepiej wypadły w tej konkurencji Edyta Swędrak, Monika Harlos i Sylwia Leszczyńska.
praca: Edyta Swędrak
praca: Monika Harlos
praca: Sylwia Leszczyńska
Czwartą konkurencją było stworzenie bukietu ślubnego lub ozdoby ślubnej dla panny młodej „Szlakiem europejskich stolic”. Niemal wszyscy zawodnicy wybrali ozdobę ślubną. Pojawiło się wiele rozwiązań niekomercyjnych na poziomie haute couture. Najwięcej punktów zdobyła dekoracja Moniki Harlos, drugą w kolejności była praca Tomasza Paszczyńskiego, zaś trzecią – Edyty Swędrak. Szczególnie propozycja Tomasza – ozdoba głowy dla gladiatorki – przykuwała uwagę. Florysta stworzył konstrukcję zawierającą czarne pióra, w które wkleił trwałe kwiaty storczyków i innych kwiatów. Wartościowym dodatkiem były elementy jubilerskie zamocowane na żyłkach. Mistrz florystyki Tomasz Paszczyński ukończył Studia Podyplomowe Florystyka w Krakowie oraz Akademię Florystyczną Marioli Miklaszewskiej.
praca: Monika Harlos
praca: Monika Harlos
praca: Edyta Swędrak
praca: Edyta Swędrak
praca: Tomasz Paszczyński
praca: Tomasz Paszczyński
Wśród innych propozycji dla panny młodej można było zobaczyć interesującą dekorację rękawiczek wykonaną przez Annę Bednarską, z wykorzystaniem elementów roślinnych utrwalonych niezwykłą metodą. Florystka posiada firmę Liokwiat i dzięki technice liofilizacji potrafi zachować piękno najbardziej wyszukanych roślin.
Ewa Kamyczek wymyśliła odważny bukiet ślubny, w którym kwiaty zostały włożone do szklanych flakoników z wodą. Uzupełnieniem były eleganckie girlandy. Ewa Kamyczek pracuje w branży florystycznej od 30 lat. Na co dzień prowadzi autorskie zajęcia z flosterapii – leczenia kwiatami.
praca: Anna Bednarska
praca: Ewa Kamyczek
W ramach ostatniej pracy – niespodzianki należało wykonać kompozycję w czarnej gąbce florystycznej w formie tortu firmy Oasis. Było to trudne zadanie. Najlepiej w tej konkurencji wypadli Monika Harlos, Tomasz Paszczyński oraz Iza Tkaczyk.
praca: Monika Harlos
praca: Tomasz Paszczyński
praca: Tomasz Paszczyński
praca: Iza Tkaczyk
Międzynarodowe Jury oceniało wszystkie konkursowe prace na bazie czterech kryteriów: pomysłu, barwy, kompozycji i techniki. Suma punktów z poszczególnych konkurencji pozwoliła ostatecznie wyłonić zwycięzców. W kategorii seniorów pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Polski we florystyce zdobyła Monika Harlos. Tytuł I wicemistrza otrzymała Edyta Swędrak, zaś Iza Tkaczyk uplasowała się na trzeciej pozycji z tytułem II wicemistrza. W kategorii juniorów tytuł Mistrza Polski otrzymała Sylwia Leszczyńska. Kolejne zmagania najlepszych polskich florystów za dwa lata.