Święto Matki Boskiej Zielnej wiąże się ze starą i piękną tradycją. W tym dniu należy poświęcić bukiet, podziękować za plony i pomodlić się do Maryi o dalszy urodzaj i zdrowie. Dawniej na wsiach wierzono, że poświęcony w kościele bukiet nabiera cudownych właściwości i trzymano go w domostwach by chronił przed chorobami i nieszczęściami.
Jakie rośliny wkłada się do bukietu dla Maryi? Można użyć kwiatów zebranych na łące lub we własnym ogródku (nawłoć, słoneczniki, hortensje, mieczyki, jeżówki, kosmosy, rudbekie i inne). Nie może jednak zabraknąć ziół, np. mięty, dziurawca, krwawnika, lebiodki czy dziewanny. Do bukietu pasują też wszelkie dzikie rośliny zielne, zboża (można je zastąpić trawą), a nawet owoce czy warzywa – najczęściej jabłko lub ziemniak nabite na patyk. W bukiecie mogą znaleźć się także gałązki krzewów owocowych czy drzew (np. leszczyna z orzechami). Tradycyjnie najważniejszymi składnikami były zioła lecznicze i oczywiście kwiaty.
Obecnie tę piękną tradycję podtrzymuje min. Instytut Dziedzictwa w Krakowie, który w tym roku juz po raz dziewiąty zorganizował konkurs pt. “Cudowna moc bukietów” na najpiękniejszy bukiet na Matki Boskiej Zielnej. Każdy może wziąć w nim udział, ważne jest jedynie to, by samodzielnie wykonać bukiet, który będzie zawierał wyłącznie kwiaty i rośliny pochodzące z lasów, łąk czy ogrodów, a w szczególności zioła. Uczestnik może wybrać jedną z 3 kategorii – “Tradycyjny Bukiet Zielny”, “Mały Bukiet” – konkurs dla dzieci oraz “Profesjonalny Bukiet Florysty” w którym będzie liczyła się także technika ułożenia bukietu. Konkursowi towarzyszyły liczne warsztaty florystyczne adresowane zarówno dla dzieci jak i dorosłych.