Paprocie wracają do łask. Kiedyś zwykła paprotka – bywalczyni domowych kwietników i zakurzonych urzędowych parapetów – dzisiaj, już w innej odsłonie doskonale odnajduje się w niejednym nowoczesnym wnętrzu. Nie ma się co dziwić – różnorodność oferty paproci doniczkowych daje duże pole do popisu.

Platycerium - płaskla
Platycerium – płaskla, fot. shop.pistilsnursery.com

Aby zapewnić naszym zielonym pięknościom najlepsze warunki musimy skupić się przez chwilę nad ich pochodzeniem. Pierwotnym siedliskiem paproci jest tzw. dno lasu – gdzie korony wysokich drzew przepuszczają niewiele promieni słonecznych. Chcąc uprawiać paprocie we wnętrzach należy pamiętać, że najlepszym miejscem będzie to, do którego docierają  rozproszone promienie słoneczne – nieco dalej od okna. Nie należy zapominać o wymaganiach paproci co do wilgotności powietrza – dobrym miejscem na ustawienie donicy będzie widna łazienka. Skutecznym rozwiązaniem będzie także ustawienie pojemnika z rośliną na tacy z mokrymi kamykami lub kuleczkami keramzytu. Wody nalewamy tyle aby dno donicy do niej nie dosięgało – woda ma parować wokół rośliny. Podłoże w donicy powinno być stale lekko wilgotne – paprocie nie lubią gdy ziemia przeschnie.

Nefrolepis przez lata zwany paprotką
Nefrolepis przez lata zwany paprotką, fot. maisonvalentina.net
Davallia tyermanii czyli paproć „nogi pająka”
Davallia tyermanii czyli paproć „nogi pająka”, fot. florastore.com

Zasady pielęgnacji paproci we wnętrzach:

  • Światło rozproszone – miejsce oddalone od okna
  • Wyższa wilgotność powietrza
  • Podłoże stale lekko wilgotne – podlewanie regularne
  • Nawóz do roślin zielonych, ozdobnych z liści
Phlebodium aureum Blue Star
Phlebodium aureum Blue Star fot. Crocus.co.uk

W momencie zakupu paproci:

  • Podłoże w doniczce powinno być wilgotne. Weź doniczkę w rękę – zbyt lekka sygnalizuje, że ziemia jest za sucha.
  • Dokładnie obejrzyj roślinę – na spodniej stronie liścia i w zakamarkach mogą czaić się wełnowce wyglądające jak malutkie strzępki waty, lub miseczniki – ich jasnobrązowe pancerzyki wyglądają jak zaschnięte krople żywicy. Rośliny na których bytują szkodniki omijaj szerokim łukiem.
Asplenium – zanokcica
Asplenium – zanokcica, fot. ikea.com
paprocie
botaniqueworkshop.com

Paprocie to wyjątkowa grupa roślin ozdobnych które nie kwitną  – nie ma co szukać legendarnego kwiatu paproci. To liście mają głos – liczą się ich kształty i kolory. Kompozycja z paproci o różnych odcieniach zieleni będzie mocnym akcentem np. w salonie o jasnych, sterylnych barwach – mocna plama naturalnego koloru zapewni odpoczynek dla oczu. Ostatnio sporą część na rynku stanowią paprocie o stalowo zielonych liściach. Matowe, nieco surowe w wyrazie pasują do nowoczesnych wnętrz. Doskonale się uzupełniają z metalowymi elementami wyposażenia czy bryłami surowego drewna. 

O autorze

Kamil Grzegorzewski

Magister ogrodnictwa Katedry Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie. Uwielbia wiedzieć co w trawie piszczy – stały bywalec ogrodniczych i florystycznych imprez branżowych. Najchętniej odpoczywa wśród natury w gronie rodziny i przyjaciół. Amator wycieczek rowerowych. Mimo tego, że na co dzień spotyka się z wieloma gatunkami roślin ozdobnych największą sympatią darzy tulipany.