Z roku na rok wzrasta popularność weekendowych wycieczek autokarowych do Holandii. Zazwyczaj celem wyjazdów są wiosenne ogrody Keukenhof oraz Amsterdam. Na podstawie własnych wycieczkowych doświadczeń przygotowałem poradnik, który ułatwi przygotowania do wyjazdu. Marzy Ci się zwiedzanie holenderskich perełek? Jesteś w dobrych rękach! Niezależnie czy masz z roślinami cebulowymi do czynienia na co dzień, czy pierwsze Twoje skojarzenie ze słowem cebula to kulinarne wyczyny pełne łez.

Zwiedzamy ogrody Keukenhof – przewodnik dla wtajemniczonych

Plan działania – kieszonkowy upominek

Rozległy areał ogrodów, a także mnogość atrakcji wymaga obrania strategii. Na zwiedzanie ogrodów Keukenhof spokojnie wystarczą około trzy godziny. Warto ten czas mądrze zaplanować. Przy wejściu na teren ogrodów, przed bramkami – obok kas, można znaleźć małe bezpłatne kieszonkowe mapki. Przetestowałem, są bardzo pomocne – mimo, że wyglądem przypominają dziecięcą kolorowankę to idealnie spełniają swoją funkcję. Warto zapoznać się z taką mapką od razu po wejściu do ogrodów i rozplanować nasz spacer – do wyboru mamy różne opcje.

Zwiedzamy ogrody Keukenhof – przewodnik dla wtajemniczonych
Zwiedzamy ogrody Keukenhof – przewodnik dla wtajemniczonych

Atrakcje ogrodów Keukenhof:

  • Rabaty, nasadzenia w pojemnikach, ścieżki i dróżki – idealne do spacerów i sesji fotograficznych
  • Pawilony: Willem-Alexander, Beatrix, Oranje Nassau, Wilhelmina i Tulpomania – wystawy najnowszych odmian kwiatów ciętych i doniczkowych, kompozycji florystycznych, a także ekspozycje historyczne na temat kwiatów i Holandii – w części także multimedialne
  • Wiatrak – drewniana konstrukcja otwarta dla zwiedzających – taras daje szansę na zrobienie ciekawych zdjęć ogrodów z góry
  • Rejs łódką – możliwość oglądania ogrodów z perspektywy kanałów otaczających teren. Wycieczka trwa około 45 minut i jest dodatkowo płatna
  • Ogrody inspirujące – szukaj na mapce oznaczenia GET INSPIRED!. Co roku coś innego – instalacje nawiązujące do historii Holandii, sztuki, botaniki czy podróży. Totalny miszmasz: kwiaty, skrzynie, ceramika, meble – wszystko dopasowane do tematyki w danym roku. Świetne miejsce do selfie, czy zdjęć rodzinnych.
Zwiedzamy ogrody Keukenhof – przewodnik dla wtajemniczonych
Zwiedzamy ogrody Keukenhof – przewodnik dla wtajemniczonych

A jak Aparat?

Najlepiej ten który masz pod ręką. Jeśli Twój telefon doskonale radzi sobie ze zdjęciami przyrody śmiało możesz na nim polegać i nie brać ciężkiego profesjonalnego sprzętu. Jeśli marzą Ci się lepszej jakości zdjęcia to masz już pewnie swoje patenty jak ulżyć sobie w podróży z większym aparatem – torby, czy plecaki – wszystkie chwyty dozwolone.  Przed wyjazdem sprawdź czy masz sformatowaną kartę pamięci w swoim sprzęcie – nie ma nic gorszego niż strata czasu na usuwanie starszych zdjęć  z karty zamiast robić nowe.

B jak Baterie

Masz fotograficzne zacięcie, lubisz dobrej klasy sprzęt. Do Twojej sprzętowej stajni dołączyła nowa lustrzanka najlepszej firmy – tylko czeka na wszystkie wspaniałości ogrodów Keukenhof. Chwila oczekiwania aż słońce wyjdzie zza chmur i… pstryk! Migawka łechcze Twoje ego dając następny świetny kadr. Ale co jest!? Uczucie artystycznego uniesienia psuje migająca, czerwona ikonka baterii… pustej baterii.  Bez dobrej jakości owsa Twoja lustrzankowa klacz czystej krwi jest tylko nędzną chabetą która długo wozu nie uciągnie… Zapas dobrej jakości akumulatorków/baterii to podstawa! Jeśli Twoje potrzeby co do jakości zdjęć spełnia aparat w telefonie miej przy sobie naładowany powerbak.

Zwiedzamy ogrody Keukenhof – przewodnik dla wtajemniczonych

Selfie stick

Składane sprytne urządzonko – przedłużenie ręki zwane często kijkiem do selfie, albo pogardliwie, acz zabawnie – selfie pałką. Jeśli kochasz zdjęcia makro, lub szerokie kadry – wyposażenie zupełnie zbędne. Jeśli zdjęcia z ręki są Twoimi ulubionymi i już posiadasz selfie kijek – śmiało bierz go ze sobą. Ogrody Keukenhof dadzą Ci mnóstwo możliwości na piękne tła do takich portretowych fotek.

Zwiedzamy ogrody Keukenhof – przewodnik dla wtajemniczonych

Pozowane, makro, portretowe?

Ktrótkotrwała uroda kwiatów sama w sobie sugeruje aby sięgnąć po aparat i zachować piękno przyrody na dłużej. Kwiaty ozdobnych roślin cebulowych nie kwitną długo, ale bez obaw – dobór i rozplanowanie gatunków i odmian sprawia, że ogród przez cały czas gdy jest udostępniony zwiedzającym wygląda atrakcyjnie. Nagromadzenie tak wielu pięknych odmian kwiatów w jednym czasie i miejscu prowokuje żeby robić zdjęcia wszystkiego wokół. Wybierając się do ogrodów przemyśl na jakich fotkach zależy Ci  najbardziej. Makro – pojedynczy kwiat, szerokie ujęcia krajobrazu czy selfie ze znajomymi? Zastanów się co jest dla Ciebie. Wtedy już na miejscu nie zaskoczy Cię syndrom japońskiego turysty, który fotografuje wszystko dookoła, a po powrocie do domu nic nie pamięta bo miast oczu miał aparat. Wrócisz z głową pełną wspomnień i z super zdjęciami na karcie aparatu.  Masz już wprawę w uprawie roślin cebulowych na własnym kawałku ziemi i chcesz żeby na wycieczce  skorzystał Twój ogrodniczy warsztat? Następny punkt jest dla Ciebie.

Zwiedzamy ogrody Keukenhof – przewodnik dla wtajemniczonych

Odmiany, nazwy, dokumentacja

Holendrzy lubią porządek wokół siebie, wśród zieleni też. Szczególnie w ogrodach na które wiosną patrzy cały świat. Większość odmian rosnących w Kekenhof ma tabliczki z nazwą. Gdy w kompozycji zmieszanych jest kilka gatunków i odmian wtedy szukaj tabliczki z całym „menu” – wyszczególnieniem nazw z łaciną włącznie. Raj dla pedantycznych ogrodników. Jeśli chcesz stworzyć materiał przydatny potem przy planowaniu własnych nasadzeń. Możesz skorzystać z mojego wypracowanego schematu 3 zdjęć. Pierwsze zdjęcie – typowo techniczne – tabliczka z nazwą, kwiaty w tle. Drugie zdjęcie – prawie makro – ostrość skupiona na pojedynczym kwiecie. I w końcu zdjęcie trzecie – ogólne, szerszy kadr – dana odmiana w grupie. Z taką dokumentacją nic Ci nie umknie. I chociaż katalogi cebul nie zawierają tak szerokiej oferty rarytasów jak ogrody Keukenhof to warto poszukać odmian które przez następne lata będą przypominały nam holenderskie wycieczki.

Zwiedzamy ogrody Keukenhof – przewodnik dla wtajemniczonych
Zwiedzamy ogrody Keukenhof – przewodnik dla wtajemniczonych

Pamiątki, upominki

W trakcie zwiedzania ogrodów można się natknąć na sklepiki z pamiątkami. Od pocztówek i tanich breloczków po droższe, pięknie wykonane upominki. Do wyboru do koloru. Ale pamiętaj – jeśli masz w planach zwiedzanie Amsterdamu to w sklepikach nawet w samym centrum miasta na metkach z cenami takich samych pamiątek zobaczysz niższe ceny…

Zwiedzamy ogrody Keukenhof – przewodnik dla wtajemniczonych

Jaki termin wybrać

Ogrody Keukenhof są otwarte tylko wiosną. W roku 2019 otwarcie przypada na 21-go marca, zamknięcie w niedzielę, 19-go maja. W pierwszych tygodniach zachwyceni będą fani żonkili – wtedy kwitnie ich najwięcej. Planując wycieczkę warto pominąć majówkę – w ogrodach panują tłumy, a w biurach podróży te terminy mają wyższe ceny. 

Zwiedzamy ogrody Keukenhof – przewodnik dla wtajemniczonych

Zdięcia: Kamil Grzegorzewski

O autorze

Kamil Grzegorzewski

Magister ogrodnictwa Katedry Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie. Uwielbia wiedzieć co w trawie piszczy – stały bywalec ogrodniczych i florystycznych imprez branżowych. Najchętniej odpoczywa wśród natury w gronie rodziny i przyjaciół. Amator wycieczek rowerowych. Mimo tego, że na co dzień spotyka się z wieloma gatunkami roślin ozdobnych największą sympatią darzy tulipany.