To była już druga edycja wydarzenia “Weekend z Florystyką” w Lublinie. Było ono skierowane zarówno do ludzi związanych zawodowo z branżą kwiatową, jak i amatorów zainteresowanych rożnymi formami kreacji. W tym roku hasłem przewodnim festiwalu był „plant upcyckling” czyli nurt designu i aranżacji, związany z przetwarzaniem odpadów, w celu stworzenia produktów/obiektów o wyższej wartości z wykorzystaniem materiału roślinnego.

Weekend z Florystyką to prawie 500 godzin pracy nad instalacjami, to ponad 130 osób zaangażowanych w prace, to co najmniej 400 różnych gatunków roślin i 200 butelek kleju polimerowego zastosowanych do tworzenia instalacji. Niewątpliwymi gwiazdami wydarzenia byli floryści, którzy przez dwa dni prowadzili otwarte dla wszystkich pokazy. Na scenie zobaczyliśmy Monikę Szalast, Izabelę Ziębę, Magdalenę Rutkowską, Zbigniewa Dziwulskiego, Sebastiana Wasilewicza i Piotra Marca. W swoich pracach próbowali oni przybliżyć szerokiej publiczności ideę plant upcyckling.  W kompozycjach, bukietach i nasadzeniach zobaczyliśmy różne przedmioty , które dzięki kwiatom dostały drugie życie. Szczególną uwagę zwracały prace w ramach, autorstwa Piotra Marca. Tworzyły one jednolitą kolekcję z wykorzystaniem elementów roślinnych. Wszystkie pokazy poprowadziła niezastąpiona Elżbieta Pogroszewska – Profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

praca: Piotr Marzec
praca: Zbyszek Dziwulski
praca: Magdalena Rutkowska

Na Placu Teatralnym przed budynkiem Centrum Spotkania Kultur zobaczyliśmy wystawę kilkudziesięciu instalacji artystycznych opartych na materiale roślinnym, wykonanych przez słuchaczy Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych o kierunku florystyka, studentów Architektury Krajobrazu KUL  oraz studiów podyplomowych design miejski.

W trakcie wydarzenia odbyły się konkursy dla publiczności na rozpoznawanie roślin, dla profesjonalistów na najciekawsze stanowisko florystyczne i dla słuchaczy lub studentów na najciekawszą instalację oraz Ekostojak. Najlepszą aranżację stoiska kwiaciarni wg oceny jury przygotował Paweł Kamiński z pracowni florystycznej Hanulla, a w konkursach dla uczniów ze względu na wyrównany poziom prac zwyciężyło kilka zespołów. Do najwyżej ocenionych prac należały: Bazyliszek, Zanurzyć się w zieleni, Urocze siedzisko, Kropla życia i Pod Kocem. Nagrodę publiczności za aranżację stoiska kwiaciarni otrzymał Zbigniew Dziwulski z kwiaciarni Grasz w Zielone. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Jak napisał nam pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu  Paweł Adamiec założeniem wydarzenia było “zwrócenie uwagi na rolę zieleni w mieście oraz na ekologiczny wymiar działań artystycznych. Jednym z celów stanowiło także uwrażliwienie społeczności Lublina na możliwości jakie daje plant upcycling oraz ukazanie możliwości wykorzystania i kreatywnego przetwarzania różnych typów materiałów w celach dekoracyjnych. Weekend z Florystyką to również edukacja odbiorców z zakresu zagadnień związanych z przyrodoznawstwem w tym florystyką, architekturą krajobrazu oraz sztukami wizualnymi oraz integracja środowiska branżowego oraz mieszkańców Lublina.”

Wydarzenie współtworzone było przy współpracy Instytutu Architektury Krajobrazu KUL i Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych, a także partnerów Stowarzyszenia Florystów Polskich i  Fundacji Krajobrazy. Festiwal współfinansowany był ze Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie tego wydarzenia serdecznie gratulujemy. Zapraszamy do galerii zdjęć i, mamy nadzieję, do zobaczenia za rok.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl