Letnie kwiaty o promiennych kolorach zawsze miło się kojarzą – z babcinym ogródkiem, wakacjami na wsi lub po prostu z naturą. Kompozycje z ich udziałem tworzą przyjemny, sielski klimat, który złagodzi atmosferę w każdym wnętrzu i wprowadzi nieco ciepłych emocji. Do stworzenia takich rustykalnych kompozycji i bukietów doskonale nadają się: słonecznik (Helianthus), wrotycz maruna (Tanacetum) i zatrwian (Limonium bunatum). To wszechstronne trio pozwoli stworzyć dowolną kompozycję pod względem objętości i kształtu,  doskonale też nadaje się do lekkich, przewiewnych bukietów.

fot. Gretaflowers

Wrotycz maruna, zwany też złocieniem maruna, ma prosty, naturalny i łąkowy wygląd. Jego kwiaty są białe na obrzeżach i żółte w środku. To roślina, którą można spotkać w ogródku i przydrożnym rowie, a jego korzenny zapach jest dość charakterystyczny. Zatrwian z kolei ma zwykle niebieskie, a czasami żółte, liliowe, różowe lub dwukolorowe kwiaty. To roślina dobrze radząca sobie na słabych, suchych, a nawet zasolonych glebach – w naturze porasta solniska i morskie przybrzeża. Natomiast słonecznik to oczywiście duży, żółty kwiat z ciemnym środkiem. Ale warto wiedzieć, że w ofercie hurtowej są też dostępne inne, bardzo ciekawe jego odmiany, np. z zielonym środkiem. Długość ciętego słonecznika wynosi zazwyczaj od 50 do 60 cm, podobnie zresztą jak w przypadku zatrwianu i wrotycza.

fot. Gretaflowers

O czym warto pamiętać zaopatrując kwiaciarnię w te kwiaty?

  • Już na etapie zakupu trzeba zwrócić uwagę na stopień ich rozwinięcia. We wszystkich trzech przypadkach nie jest dobrym pomysłem kupowanie kwiatów niedojrzałych. Będą mniej trwałe, szybciej zwiędną, nie zachwycą też rozmiarem kwiatu i intensywnością jego koloru.
  • Trzeba stosować odżywki, szczególnie w miesiącach letnich. Aby utrzymać kwiaty w dobrym stanie najlepiej stosować je na każdym etapie: w transporcie, podczas przechowywania w chłodni oraz w trakcie sprzedaży detalicznej.
  • Po zakupie najlepiej przechowywać kwiaty w chłodni w temperaturze 4-5 ° C.
  • Należy upewnić się, że kwiaty nie są wilgotne – np. wskutek skraplania się wody w celofanie spowodowanego wahaniami temperatury. Jeśli to nastąpi, to może pojawić się tzw. szara pleśń.

fot. Gretaflowers

Sprzedając te kwiaty klientom warto oczywiście udzielić kilku rad dotyczących ich dalszej pielęgnacji. Jak postępować z kwiatami po przyniesieniu do domu, aby jak najdłużej stały w wazonie?

  • Należy oczywiście przyciąć łodygę – najlepiej ostrym nożem.
  • Wazon powinien być czysty i taki napełniamy do wysokości ok. 7 cm wodą.
  • Do wody dodajemy odżywkę do kwiatów ciętych.
  • Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być wyższa niż 20 ° C.
  • Słoneczników nie należy umieszczać w przeciągu, w bezpośrednim świetle słonecznym lub obok misy z owocami.
  • Pamiętamy o uzupełnianiu wazonu wodą.

Mamy nadzieję, że najbliższy letni sezon będzie pełen kreatywnych kompozycji z udziałem tych trzech kwiatów. Życzymy Wam ciekawych pomysłów i wielu wspaniałych bukietów pełnych słońca i letnich emocji!

fot. Gretaflowers
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl