Figowiec zwany też fikusem jest rośliną dobrze znaną, którą chętnie ozdabiamy swoje domy, mieszkania lub biura. To silne i wytrzymałe drzewko może zdecydowanie różnić się w zależności od odmiany – niektóre posiadają setki małych listków, a inne zdecydowanie mniejszą ilość ale za to dużych, okazałych liści. Roślina ta potrafi przybrać spory rozmiar wprowadzając tym samym bardzo przyjemną i nieco egzotyczną atmosferę w pomieszczeniu. Ale fikusy mają nie tylko wartość dekoracyjną. Wspierają one nasze zdrowie, bo oczyszczają powietrze, redukują CO2 i w zamian dostarczają tlen. A dzięki ich pięknym zielonym liściom, które stopniowo odparowują wodę, poprawia się wilgotność w mieszkaniu.

Skąd pochodzą te przyjazne człowiekowi rośliny? Ficus to łacińska nazwa figi. Rodzaj ten obejmuje ponad tysiąc gatunków, które mogą mieć formę drzew, krzewów, a nawet pnączy. Ficus zaliczany jest do rodziny morwowatych – Moraceae. W naturze rośnie w subtropikalnych regionach, głównie w Azji i Afryce, ale także w Ameryce Południowej i Australii.

Kupując fikusa warto zwrócić uwagę na kilka faktów:

  • Figowiec ten jest oferowany w różnych formach – jego pień może być rozgałęziony, nierozgałęziony, pojedynczy, spleciony w formie warkocza, kraty lub korkociągu.
  • Kępa krzaków obejmuje kilka roślin w doniczce.
  • Ilość pni w doniczce, uformowanie w kształt oraz to, czy roślina ma powietrzne korzenie, wpływają na cenę.
  • Wszystkie figowce powinny być dobrze ukorzenione.
  • Figowiec w momencie zakupu nie powinien być zaatakowany przez pasożyty (np. przędziorek)

Które figowce są dostępne na rynku?

Spośród wielu można wspomnieć o Ficus lyrata – fikus lirolistny lub też dębolistny, który jest dostępny jako roślina wewnętrzna i drzewo. Ma duże, błyszczące liście kształtem przypominające skrzypce. Szczególnie wyróżniają się na nich duże żyły, które nadają liściom ciekawą teksturę i przyciągają wzrok.

Z kolei fikus sprężysty (ficus elastica)) ma gładkie, ciemnozielone liście z drobnymi żyłkami, które przypominają pióro i osiągają długość około 25 cm. Rośnie pionowo i dlatego, pomimo dużych liści, nie zajmuje dużo miejsca.

Fikus binnendijkii to z kolei hybryda o wąskich liściach. Na przykład odmiany „Alii” i „Amstel King” mają długie liście, które nie są szerokie, ale dekoracyjnie spływają.

Figowiec Cyathistipula ma ciemnozielone błyszczące liście i może wytwarzać figi już od najmłodszych lat. Jest silnie rozgałęziającym się, potencjalnym gigantem, który rośnie wspinając się po paliku w górę.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji fikusa:

  • Figowiec lubi półcień i nie powinien stać w pełnym słońcu.
  • Po przyniesieniu do domu lepiej go nie przestawiać – przyzwyczajenie się do nowego miejsca nie jest dla niego łatwe
  • Jeśli roślina rośnie krzywo, to można ją przekręcać o ćwierć obrotu każdego dnia.
  • Gleba powinna być zawsze lekko wilgotna, a w zimie traktować mniejszą ilością wody.
  • Podawaj odpowiednią odżywkę nawet raz na dwa tygodnie.
  • Szybki prysznic lub wystawienie na zewnątrz w letni deszcz poprawi kondycję rośliny.
  • Raz w roku przesadzaj roślinę do większej doniczki i świeżej ziemi, aby utrzymywać figowca w jak najlepszym stanie i utrzymać jego wzrost.

Wskazówki dotyczące sprzedaży i ekspozycji

Fikus wygląda najlepiej, jeśli stoi sam, na jasnym tle – dzięki temu skupia wzrok na swych efektownych liściach. Warto dostosować oświetlenie tak, aby padało na roślinę z przodu podkreślając jej obecność. Roślinę najlepiej umie scić w ceramicznej donicy, aby stworzyć domowy nastrój (warto też mieć w ofercie ładne doniczki dla prezentowanej rośliny).


Żródło: www.flowercouncil.co.uk/

Zdjęcia: Thejoyofplants.co.uk

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl