Tej charakterystycznej i okazałej rośliny po prostu nie można przeoczyć. Jej gładkie, grube i puste w środku łodygi są zbyt niezwykłe, a kwiaty od razu przyciągają wzrok. Równie niezwykłe są płatki kwiatowe, które wyglądają, jakby były wykonane z luksusowego aksamitu. Występują one w kolorze białym, czerwonym, żółtym, różowym, łososiowym, fioletowym, pomarańczowym oraz dwukolorowym.
Bezlistna łodyga hipeastrum zwykle nosi od czterech do sześciu imponujących kwiatów o średnicy do 20 cm. Dzięki swojej posągowej budowie kwiat ten może stanowić piękną pojedynczą dekorację, choć równie dobrze wygląda jako składnik bukietu mieszanego.
Hippeastrum czy raczej amarylis?
Hippeastrum pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej oraz z Karaibów, należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae) i wyrasta z cebulki. Nazwa Hippeastrum pochodzi od greckiego i dosłownie oznacza „gwiazdę rycerza”, odnosząc się do płatków w kształcie gwiazdy: hippeus = rycerz i astron = gwiazda. Kwiat ten często jest nazywany amarylisem, co jest błędne, ponieważ są to dwie różne rośliny. Mieszanie nazw stało się jednak powszechne, nawet wśród profesjonalistów. Dlatego firmy również decydują się na używanie bardziej znanej nazwy „amarylis”. Warto jednak znać przynajmniej podstawowe różnice pomiędzy nimi.
Przede wszystkim amarylis pochodzi z zupełnie innej części świata – z Afryki. Jego kwiaty są drobniejsze od kwiatów hippeastrum i może ich być więcej na łodydze – od dwóch do nawet dwunastu. Ponadto kwiaty amarylisu pachną, a hippeastrum nie. Rośliny można również rozróżnić po liściach i łodygach – amarylis ma ich więcej, są drobniejsze i otaczają one gęsto łodygę, podczas gdy hippeastrum wydaje liście większe, wyrastające naprzeciwlegle, bezpośrednio z cebuli. Różnią się także budową łodygi, która u amarylisa jest pełna, a u hippeastrum pusta w środku (i może być wykorzystana jako rezerwuar wody w kompozycjach z kwiatami odwróconymi łodygą do góry).
Odmiany dostępne w hurcie
Jeśli chodzi o kolory kwiatów, to dostępne są nie tylko czerwone lub białe w pojedynczych lub dwukolorowych odmianach, ale także bordowe, fioletowe, różowe lub łososiowe. Jeśli zaś chodzi o wielkość, to najbardziej znane są odmiany o dużych kwiatach, choć dostępne są także odmiany o kwiatach małych. Te ostatnie, choć mniej popularne, oferują niezliczone możliwości w bukietach i kompozycjach kwiatowych. Istnieją też różne grupy, które oparte są na kształcie kwiatu. Na rynku dostępne są: Galaxy (duże kwiaty, powyżej 16 cm średnicy), Diamond (średnie, 12-16 cm), Colibri (kwiaty o średnicy mniejszej niż 12 cm), Butterfly (kształt motyla), Spider (wąskie, “pajęcze płatki”) oraz Trumpet (kształt trąbki). Mogą one występować w wersji podwójnej lub pojedynczej, w zależności od ilości warstw płatków kwiatowych.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie
- Sprawdź długość i liczbę pąków na łodydze.
- Stopień dojrzałości wyraża się etapami od 1 do 5. W etapie pierwszym kwiaty są zwykle oferowane w suchych opakowaniach. Ważne jest, aby kwiaty były następnie przechowywane w chłodnym miejscu, aby zapobiec ich rozwojowi i rozkwitnięciu.
- Przy zakupie ważne jest, aby kwiaty były wolne od szkodników i chorób, np. szarej pleśni.
- Płatki kwiatów mogą być przywiędnięte, podsuszone lub pomarszczone – jeśli wilgotność była zbyt niska i były przechowywane zbyt długo.
- Jeśli płatki kwiatów miały kontakt z wilgocią stają przezroczyste i / lub odbarwione.
- Pędy mogą być słabe (uginają się), pęknięte lub wysuszone. Jest to zwykle spowodowane zbyt długim przechowywaniem kwiatów lub ich złą jakością.
- Czasami wzdłuż łodygi występują czerwone paski. Nie świadczy to o złej kondycji rośliny i nie ma to negatywnego wpływu na jej żywotność.
Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla profesjonalistów
- Odetnij 3-5 cm łodygi amarylis ostrym sekatorem lub ostrym nożem.
- Umieść kwiaty w czystym pojemniku, z czystą wodą z dodatkiem odżywki, najlepiej specjalnej do kwiatów cebulowych. Odżywka zapewni dobry rozkwit kwiatów i ich dłuższą żywotność.
- Upewnij się, że kwiaty nie zawilgną z powodu nadmiernej wilgotności lub kondensacji. Może to spowodować rozwój szarej pleśni, która objawia się małymi plamkami na kwiatach.
- Podczas tworzenia bukietów i kompozycji można wstawić podporę do pustej łodygi, która pomoże w utrzymaniu ciężkich kwiatów. Jest to konieczne w przypadku starszych odmian – nowe mają mocniejsze łodygi, które bez problemu utrzymają się bez wsparcia.
- Aby zapobiec zwijaniu się końcówek łodyg, można je owinąć taśmą. Kwiat będzie wtedy lepiej pobierał wodę.
- Skręcenie końcówki łodygi można wykorzystać jako efekt dekoracyjny: potnij końcówkę łodygi na cienkie paski i umieść w bardzo zimnej wodzie – będą wyglądały jak burza loków w przezroczystym wazonie.
- Zanim włożysz kwiat do gąbki florystycznej, najpierw wydrąż dziurę na łodygę.
- Hippeastrum można przechowywać na sucho, np. w kartonie, w chłodni w temperaturze 8–12 ° C. Przechowywanie ich w chłodniejszych warunkach powoduje, że kwiaty szkliwią się. Trzeba też pamiętać, że im krótszy okres przechowywania, tym dłuższa jest żywotność rośliny wazonie.
- Aby zapobiec więdnięciu lub żółknięciu kwiatów i liści, dobrze jest przyciąć kwiaty ponownie po kilku dniach i włożyć je do wazonu z płytką warstwą wody z odżywką.
Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla klientów
- Przytnij łodygi po przekątnej.
- Wybierz solidny wazon i upewnij się, że jest on czysty. Napełnij go wodą i dodaj odżywkę do kwiatów ciętych cebulowych.
- Umieść wazon w dość chłodnym miejscu, ale nie w przeciągu i z daleka od mis z owocami.
- Regularnie uzupełniaj wazon wodą z kranu.
Źródło: Funnyhowflowersdothat.co.uk.