Wieniec jako forma florystyczna towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. W zależności od wielkości, kształtu i rodzaju materiału, z którego jest wykonywany ma różne przeznaczenie i symbolikę. Formą bazową do powstania wieńca była girlanda wykonana z kwiatów i zieleni, której końce połączono i uzyskano krąg, będący formą florystyczną o szerokim zastosowaniu. Podstawowe symboliczne znaczenie okrągłego kształtu to regularność, ciągłość, doskonałość, wieczność, nieskończoność, zamknięty, powtarzający się cykl pór roku, koło życia.
Klasyczny wieniec wykonywany jest najczęściej na podkładzie ze słomy lub obręczy. W zależności od zastosowania może mieć różne profile, a stosując materiał roślinny o odmiennych teksturach i pokrojach uzyskujemy klasyczną formę z wyjątkowym i niepowtarzalnym oddziaływaniem. Należy również pamiętać by światło wieńca czyli środkowa – wewnętrzna część wieńca pozostała pusta.
Wieńce, które wykonuje się w wielu kwiaciarniach, pracowniach florystycznych różnią się od klasycznego wieńca, kształtem (regiony Polski) oraz sposobem pracy z materiałem roślinnym. Wieniec polski jest odmianą wieńca obręczowego, który został zmodyfikowany w zależności od regionu Polski poprzez zabudowanie w różny sposób światła wieńca np. wieniec warszawski.
W Polsce rzadko na uroczystości pogrzebowe wykonuje się wieńce klasyczne. Floryści powinni jednak pamiętać o tej formie pogrzebowej jako alternatywa dla najbardziej wymagających klientów.
Więcej o wieńcach i nie tylko na zajęciach.
Katarzyna Kluba
Wykładowca Polskiej Szkoły Florystycznej
Prezentowane na zdjęciach prace wykonały uczennice I i II semestru Polskiej Szkoły Florystycznej -Szkoły Policealnej we Wrocławiu.