Wiszące Ogrody Księżnej Izabeli to florystyczna wystawa plenerowa nawiązująca do ogrodniczych pasji księżnej Izabeli Czartoryskiej. Dzięki niej w Puławach powstał jeden z najsławniejszych ogrodów w Europie, nawiązujący stylem do ogrodów angielskich. Zamiłowanie księżnej do upiększania swego ogrodu najprzeróżniejszymi gatunkami drzew przerodziło się w ideę ukwiecenia i zadrzewienia całego kraju.

W dniach 18-19 lipca 2020 roku ogród w Zespole Rezydencyjnym Książąt Czartoryskich w Puławach będzie nie tylko mienił się kolorami, upajał widokiem tysięcy róż i chryzantem, ale przede wszystkim cieszył oczy wszystkich odwiedzających.

Powstająca wystawa florystyczna Wiszące Ogrody Księżnej Izabeli to projekt mistrza florystyki z Zamościa Piotra Marca i wspólne dzieło prawie 50 florystów z całej Polski. Stworzą oni w puławskim ogrodzie kwiatowe instalacje, będące hołdem złożonym tej, dla której kwiaty były najwdzięczniejszym dziełem przyrody. Odwiedzający wystawę poczują się jak uczestnicy imprezy w pałacowym ogrodzie. Honorowy dziedziniec pałacu Czartoryskich wypełnią przeróżne gatunki roślin, stoły zostaną pokryte kwietnymi serwetami i bukietami, a sadzawkę wypełnią pływające kompozycje roślinne. Jednym z najciekawszych obiektów będzie dedykowana księżnej suknia „uszyta” z kwiatów. Kolumny Świątyni Sybilli zostaną ozdobione wiszącymi girlandami. Warto też odwiedzić udekorowany Dom Gotycki. Klatkę schodową pałacu wypełni „prywatny ogródek księżnej Izabeli”, dla którego inspiracją będą źródła pamiętnikarskie księżnej.

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju wystawa będzie odbywała się głównie w ogrodzie oraz nie wyznaczono godziny jej oficjalnego otwarcia. Wszystkich zainteresowanych ucieszy fakt, że impreza nie jest biletowana i każdy miłośnik kwiatów, sztuki florystycznej i pałaców będzie mile widziany. Pałac Czartoryskich w Puławach to kolebka polskiego muzealnictwa. Jesteśmy przekonani, że zgromadzone w niej eksponaty zainspirują wielu z Was do ciekawych działań florystycznych.

Jest to pierwsza tego typu wystawa w Puławach, w której dominować będą kwiaty cięte. Wprawdzie w listopadzie ubiegłego roku w Muzeum Czartoryskich w Puławach odbyła się wystawa (pt. Kres Polskich Aten), podczas której zaprezentowano wieńce funeralne wykonane przez florystów, jednak były to prace o charakterze biżuteryjnym.

Patronat honorowy nad wydarzeniem: Paweł Maj – Prezydent Miasta Puławy, Embassy of the Netherlands in Poland, Rodzinny Związek Czartoryskich herbu Pogoń Litewska, IUNG – Państwowy Instytut Badawczy. Patronat medialny: ForumKwiatowe.pl

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl