Kaktusy uprawiane są od wieków, zwykle przez prawdziwych pasjonatów. Często towarzyszą nam w naszych domach, a ponieważ są niezwykle wytrzymałe, to potrafią żyć ze swoimi właścicielami nawet przez kilka pokoleń. Kaktusy mają wiele zalet. Świetnie prezentują się we wnętrzach, są bardzo łatwe “w obsłudze” i cieszą oczy niezwykłym wyglądem. Fascynują geometrią kształtów. Niezliczona ilość cierni pokrywająca ich łodygi nadaje im niedostępny charakter, przez co rośliny te są jeszcze bardziej intrygujące.

Skąd pochodzą te cierniste stworzenia? Ojczyzną kaktusów (Cactaceae) jest duże terytorium Ameryki Północnej i Południowej, gdzie szczególnie upodobały sobie Meksyk. Rośliny te rosną głównie w suchych regionach pustynnych. Doskonale przystosowały się do ekstremalnie suchych warunków, w których potrafią nie tylko przeżyć ale też rozmnażać się. Nazwa kaktus pochodzi od greckiego słowa „kaktos”, które oznacza „kolczasta roślina”.

Podobnie jak wiele innych sukulentów (trzeba pamiętać, że nie wszystkie sukulenty są kaktusami), kaktusy są w środku soczyste. To dzięki zdolności do magazynowania wilgoci w grubym, mięsistym pniu i łodygach. Zapasy te wykorzystywane są do przetrwania okresów suszy. Korzenie kaktusa są silnie rozwinięte i zwykle znajdują się tuż pod powierzchnią aby w okresach deszczowych wypić jak najwięcej wody. Na łodygach kaktusy mają liczne otoczki, czyli miejsca, w których powinny znajdować się liście. Rozwinęły się one jednak w ciernie, kolce, glochidy (malutkie “włoski” z haczykami), albo długie, cienkie ciernie wijące się jak włosy. Zewnętrzna tkanka kaktusa jest pokryta warstwą wosku, aby zminimalizować parowanie wody.

Na co zwrócić uwagę kupując kaktusy

  • Zwracamy uwagę przede wszystkim na gatunek i wielkość doniczki, w której dostarczana jest roślina.
  • Wiek kaktusa może wpływać na cenę. Ze względu na bezpieczeństwo ważne jest również zabezpieczenie w transporcie, szczególnie w przypadku egzemplarzy o dużych rozmiarach.
  • Szkodniki: sprawdź, czy kaktusy są wolne od wełnowców zarówno na samej roślinie jak i jej systemie korzeniowym. Tworzą one wełnistą białą powłokę zawierającą owalne owady. Wełnowiec jest jednym z najczęściej występujących szkodników na kaktusach i trudno się go pozbyć zarówno w punkcie sprzedaży, jak i przez konsumenta.
  • Mogą również wystąpić przędziorki (owady o ośmiu nogach, które wyplatają delikatną i gęstą sieć), mszyce, łuskowce i wciornastki.
  • Sprawdź również, czy roślina nie ma uszkodzeń i czy system korzeniowy jest nienaruszony. Jeśli rośliny miały zbyt mokro przez dłuższy czas, mogły zgnić „w doniczce”. Przyczyną mogą być też grzyby i bakterie. Wówczas zielona część – łodyga – może być miękka.

Dostępność na rynku

Asortyment kaktusów jest ogromny i rozciąga się od drobnych, eleganckich kształtów po te bardzo masywne o dziwnych kształtach, od tych pokrytych miękkimi włosami po te z dużymi, ostrymi kolcami. Wiele kaktusów, zwłaszcza tych w mniejszych rozmiarach, jest sprzedawanych w zestawach mieszanych. Najczęściej są to takie gatunki jak: Echinocactus, Ferocactus, Gymnocalycium, Opuntia i Mamillaria. Soczyste wilczomlecze bardzo przypominają kaktusy i często są umieszczane w tej samej grupie produktów. Jednak różnica między tymi roślinami jest łatwa do zauważenia: w przypadku Euphorbii kolce wyrastają bezpośrednio z zielonego pnia, podczas gdy na kaktusach wyrastają z otoczek, zgrubień / guzków.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla klientów

  • Pielęgnacja kaktusów jest łatwa. Aby rośliny kwitły każdego roku, najlepiej dawać im więcej wody latem, a mniej zimą. Zależy to częściowo od gatunku i wielkości rośliny.
  • Zbyt dużo wody nigdy nie jest dobre. Przed ponownym podlaniem rośliny lepiej pozwolić by podłoże wyschło.
  • Kaktus może latem tolerować ciepłe i słoneczne miejsce, nawet na zewnątrz, na patio lub balkonie. Zimą miejsce powinno być chłodniejsze i jasne. Po okresie zimowej kaktusowi będzie łatwiej zakwitnąć wiosną.
  • Jeśli roślina wymaga przesadzenia, użyj podłoża raczej ubogiego w składniki odżywcze. Dostępna jest specjalna gleba kaktusowa.
  • Umieść rośliny w bezpiecznym miejscu jeśli w pobliżu są dzieci lub zwierzęta domowe.

Wskazówki dotyczące sprzedaży

  • Jeden kaktus to zdecydowanie za mało. Rośliny najlepiej przemawiają do wyobraźni, gdy różne gatunki zestawimy razem.
  • Kaktus jest najłatwiejszą rośliną doniczkową w domu, poradzi sobie nawet w akademiku lub w biurze.
  • Różnorodne rozmiary – od maleńkich po masywne – czynią z nich idealne prezenty.
  • Kaktusy połączone w donicy lub misach, terrariach lub dzbanach wyglądają atrakcyjnie i egzotycznie.
  • Rośliny można wykorzystać zarówno w tradycyjnych wnętrzach, jak i w nowoczesnych. Styl folklorystyczny jest bardzo modny i nie musi ograniczać się do Ameryki Południowej. Rzemieślnicze donice z folklorystycznymi wzorami i bogatymi kolorami stworzą radosną oprawę dla raczej stoickiego kaktusa.
  • Rośliny mogą być również używane do letnich bądź wakacyjnych dekoracji tematycznych(plaża, Meksyk, skalniaki).

Zdjęcia: Thejoyofplants.co.uk

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl