Od 31 października do 2 listopada cmentarze były zamknięte w związku z rosnącą liczbą osób zakażonych koronawirusem. Sprzedawcy kwiatów, którzy w związku z tym ponieśli straty mają otrzymać wsparcie. Rozporządzenie w tej sprawie zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw w poniedziałek wieczorem.
Rząd przygotował rekompensaty dla sprzedawców chryzantem, które wypłaci Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z rozporządzenia wynika, że sprzedawca otrzyma:
- 20 złotych za sztukę chryzantemy doniczkowej,
- 3 złote za sztukę chryzantemy ciętej.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać pomoc?
Sprzedawcą może być mikroprzedsiębiorstwo, oraz małe lub średnie przedsiębiorstwo, które wykaże, że zagraża mu “utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19”. Takim ograniczeniem jest właśnie decyzja o zamknięciu cmentarzy na Wszystkich Świętych.
Ponadto przedsiębiorca musi wykazać, że posiadał przygotowanych do sprzedaży:
- co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości,
- co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości.
Z pomocy można skorzystać, jeżeli oddało się już chryzantemy m.in. organizacjom pozarządowym lub samorządom. W takim przypadku liczba chryzantem oddanych zostanie przemnożona przez stawkę pomocy.
Termin i miejsce złożenia wniosku
Wniosek można złożyć tylko do najbliższego piątku 6 listopada do kierownictwa biura powiatowego ARiMR. Agencja ma czas na wypłatę rekompensat do 31 grudnia.
Formularz wniosku
Wzór formularza zostanie udostępniony przez Agencję. Będzie on zawierać takie dane jak:
- imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę i siedzibę,
- PESEL albo NIP, a w przypadku osób fizycznych nieposiadających numeru PESEL – numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość,
- numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, jeżeli został nadany;
- numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej;
- miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem;
- oświadczenie, że posiadacz chryzantem ubiegający się o pomoc jest mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19;
- inne oświadczenia związane z wnioskowaną pomocą.
Dalsze procedury
Do 16 listopada przedsiębiorca musi oddać kwiaty, które mu zostały jako bioodpady i do 30 listopada złożyć potwierdzenie odbioru do kierownika biura powiatowego Agencji.
Posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą składa również oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis.