Wystawy florystyczne organizowane są na ogół we wnętrzach budynków użyteczności publicznej, a czasem także w plenerze, na terenie ogrodów botanicznych, parków czy miejskich placów i ulic. Do rzadkości natomiast należą wystawy prac florystycznych w przydomowych ogrodach, a taką właśnie imprezę w ramach programu „Otwarte Ogrody Sztuki” urządziło niedawno Stowarzyszenie Carpe diem.

Główną inspiratorką tych działań artystycznych była Izabela Dryjańska, która postanowiła zaprosić do swojego zaczarowanego ogrodu w Dołujach (gmina Dobra) koło Szczecina florystów i artystów, aby wykonali prace inspirowane land artem. Powstały różne, interesujące kompozycje, trwałe lub efemeryczne, otwarte lub zamknięte, oparte na harmonii lub kontraście, różniące się wyborem techniki, formy i materiału. Większość z nich stanowiła integralną część z elementami ogrodu, drzewami i naturalnie rosnącymi trawami. Niektóre prace były typu grand, o wielkim rozmachu i swobodzie twórczej. Inne stanowiły wypracowane w szczegółach miniatury przykuwające uwagę doskonałą techniką i pracochłonnością.

Kompozycje działały na wiele zmysłów intrygując zwiedzających kolorem, zapachem, fakturą, dźwiękiem czy nawet smakiem. Zorganizowany pośród prac w ogrodzie wernisaż był dodatkowym i wyjątkowym wydarzeniem towarzyskim. Każdy autor wystawy został przedstawiony zgromadzonej publiczności na czerwonym dywanie! W roli „gwiazd” wystąpili: Lilianna Borowska, Maja Felińska, Aleksandra Gisges-Dalecka, Łukasz Krytkowski, Aldona Kunc, Mira Kwaśniewska, Piotr Salachna, Wojtek Senderek, Alina Sendłak, Rafał Staszczyk, Łukasz Wierzbiński i Romuald Wiśniewski. Wernisażowi towarzyszył występ muzyczny Marii Radoszewskiej, Waldemara Zielińskiego oraz Sylwestra Sołtysiaka oraz znakomity, ogrodowy poczęstunek. Co warto pokreślić, na otwarciu wystawy było wielu mieszkańców Dobrej i gmin sąsiednich, w tym niemieckich miejscowości Blankensee i Pampow, redaktorów lokalnych dzienników i telewizji, urzędników, przedstawicieli stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich, ludowych zespołów, sportowców i przedsiębiorców. Niecodzienna wystawa w magicznym miejscu dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń i ciekawych pomysłów. Zapraszamy do obejrzenia pięknych fotografii z wystawy autorstwa Łukasza Krytkowskiego.

Piotr Salachna

O autorze

Piotr Salachna

Profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.