Mistrzostwa Świata Fleurop-Interflora 2015 w Berlinie zapowiadają się niestety bez udziału Polaków. A szkoda, bo temat przewodni jest na prawdę bliski naszym sercom – to “Wolność”.
Organizatorzy mistrzostw zapowiadają udział przedstawicieli 16 krajów, wśród których nie znaleźliśmy polskiej reprezentacji. O nasz udział w mistrzostwach zapytaliśmy przedstawiciela Fleurop-Interflora w Polsce, bardziej znanego pod marką Poczta Kwiatowa, ale niestety do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Szkoda, bo impreza w tym roku odbędzie się blisko naszego kraju, a więc nasz przedstawiciel mógłby liczyć na doping ze strony rodaków (poprzednia edycja mistrzostw odbyła się Shanghaju).
Jak przebiega proces selekcji kandydatów w innych krajach? Ostatni z takich konkursów odbył się w grudniu 2014 roku w Moskwie. Zapytaliśmy organizatorów moskiewskich eliminacji jak to wyglądało w Rosji:
Otrzymaliśmy wiele wniosków (63 aplikacji) od kandydatów z różnych miast Rosji i krajów WNP. W wyniku starannej selekcji na podstawie zdjęć prac komitetu technicznego zakwalifikowaliśmy 10 uczestników mistrzostw, którzy rywalizowali ze sobą w dniu 16 grudnia. Zwycięzca wygrał prawo do reprezentowania Rosji na Mistrzostwach Świata INTERFLORA WORLD CUP w 2015 roku.
Sędziami w konkursie byli: Elly Lin, Bart Hassam, Gil Boyard , Daniel Santamaria , Natalia Koryakina, Max Van de Sluis , Moniek Vanden Berghe. Ich kompetencje z pewnością nie budzą wątpliwości.
Imprezę zorganizowano z rozmachem, były czytane wiersze, odbył się pokaz mody a także zorganizowano konkurs na nagrodę publiczności. Wygrała go florystka z Białorusi – Natalia Bobruk. Autorami trzech najlepszych prac byli: trzecie miejsce – Anastazja Czub, drugie- Pavel Gorbenko, pierwsze – Roman Boyarshinov, a laureatką Grand Prix i reprezentantką Rosji na Mistrzostwach Świata INTERFLORA została Irina Zhigalova.
Zapytaliśmy także jednego z sędziów – Natalię Koryakinę jak ocenia sam konkurs i poziom prac:
To był pierwszy tego typu konkurs – on line w Rosji. Zostałam zaproszona do sędziowania, a był to mój 55 konkurs. Nie wszystkim spodobała się nowa formuła prezentacji prac i oceniania. Były 3 zadania, a sędziowie widzieli tylko zdjęcia prac i ich numery . Oceny poszczególnych sędziów są widoczne na planszy.
Było mi bardzo trudno oceniać technikę wykonywanych prac. Była w tym pomocna pracująca na miejscu w Moskwie 4 osobowa tzw. komisja techniczna. Sama kilkakrotnie kontaktowałam się z nimi telefonicznie. Z pewnością jednak było to ciekawe doświadczenie i trzeba jeszcze nad taką formułą popracować. Konkurs wygrała Irina Zhigalova i to ona będzie reprezentować Rosję na INTERFLORA WORLD CUP w 2015 roku w Berlinie.
Wróćmy jednak do Berlina. Niektórzy z was z pewnością odwiedzą mistrzostwa i samodzielnie ocenią prace. Czego możemy się spodziewać?
Freedom doesn’t come in little bits; freedom must always be absolute—100 percent.
– czytamy na oficjalnej stronie mistrzostw worldcup-berlin2015.com. Wolność istnieje tylko wtedy, kiedy jest absolutna, czyli stuprocentowa. Nie ma wolności “w kawałkach”.
Uczestnicy będą musieli zmierzyć się z czterema zadaniami. Temat pierwszego z nich to “100% personal”. Praca ma być manifestacją osobowości finalisty, a jej poszczególne elementy mają odzwierciedlać różne aspekty charakteru jej twórcy. Na stronie można przeczytać, że w tym zadaniu osobowość florysty postawiona jest na pierwszym miejscu, ponad obowiązującymi regułami i istniejącymi konwencjami. Jesteśmy bardzo ciekawi tego zadania. Czy florystom uda się uwolnić od obowiązujących reguł, skorzystać z danej im wolności i objawić swoją prawdziwą osobowość? Rodzaju pracy nie podano…
Drugie zadanie może okazać się paradoksalnie dla wielu z nich łatwiejsze. Wymaga ono stworzenia rewolucyjnego i unikatowego bukietu, który olśni widza swoją oryginalnością i świeżością. Bukietu, którego nikt jeszcze nigdy nie oglądał. Bukiet wykonuje się zawsze w rękach, zapewne dlatego tytułem drugiej pracy jest “100% hand-made”.
W trzeciej pracy doświadczymy kolejnego rodzaju wolności. “100% organic” to wolność przez redukcję. Praca ma być ograniczona (zredukowana) do materiałów naturalnych, takich które z łatwością oddają się naturze.
Czwarta praca również pozostaje w temacie wolności. Uwalnia ona uczestników od przemyśleń na jej temat. Będzie to niespodzianka 🙂
Berlińskie mistrzostwa zapowiadają się ciekawie. Będzie to pokaz florystyki na najwyższym, mistrzowskim poziomie, ale jest też szansa na coś więcej. Ciekawe tematy pozwolą wyzwolić kreatywność i zaprezentować przede wszystkim własną indywidualność i unikatowość. Dodając do tego międzynarodowy charakter konkursu można liczyć na kompilację rozmaitych i niebanalnych prac. Szkoda tylko, że zabraknie w niej koloru biało-czerwonego…
Zdjęcia dzięki uprzejmości ARAIK GALSTYAN (www.araikgalstyan.com)
Z ostatniej chwili – reprezentantem Polski na w/w mistrzostwa będzie Zygmunt Sieradzan. W chwili pisania tego tekstu nie było jeszcze Polaka na liście uczestników.