Tulipany w Wilanowie – w odmianach i florystycznych aranżacjach

18/03/2016

W dniach 12-13 marca 2016 roku odbyła się kolejna, ósma już, Wystawa Tulipanów w Wilanowie. Organizatorami było Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych z siedzibą w Skierniewicach. Patronat nad wystawą objął tradycyjnie Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Patronat medialny nad Wystawą objęły: ForumKwiatowe.pl,  dwumiesięcznik „Pod Osłonami” oraz Kwartalnik Florysta, a sponsorami byli: Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. w Broniszach, Victoria – Floral Products, Oasis – Floral Products, Stowarzyszenie Keramos, Villa Italia oraz EEA Grants.

Na wystawie w oranżerii pałacowej zaprezentowano 4 tys. kwiatów tulipanów 100 różnych odmian. Kwiaty pochodziły z 24 polskich gospodarstw ogrodniczych – członków Stowarzyszenia. Reprezentowane były zarówno najpopularniejsze i dobrze już znane odmiany znajdujące się w produkcji towarowej, jak i rzadziej spotykane odmiany fryzowane (igiełkowe), liliokształtne, pełne i papuzie. Było też sporo nowości.

 

DSC_0144

 

Prezentowano na wystawie dwie znane od dawna odmiany z grupy Mieszańców Darwina – ‘Apeldoorn’ i ‘Parade’, o długich łodygach i dużych kwiatach, które otwierają się szeroko w wazonie. W uprawie na kwiat cięty odmiany z tej grupy są już rzadkością. Rynek ciętych tulipanów zdominowały odmiany z grupy Triumph – nieco niższe od Mieszańców Darwina, o kwiatach trwalszych w wazonie i długo lub do końca pozostających w stulonym pąku. W Polsce prym wiedzie żółta odmiana ‘Strong Gold’, ogromnie popularne są także różowa ‘Barcelona’ czy czerwona ‘Oscar’. Nie mogło ich zatem zabraknąć w Wilanowie. Wyjątkowo trwała ‘Strong Gold’ o silnych sztywnych pędach ma już swoich naśladowców o czerwonej kwiatach. To odmiany ‘Strong Love’ i ‘Red Strong’, prezentowane także na wystawie. Z innych nowości w grupie odmian czerwonych warto odnotować: ‘First Star’, ‘Yong Fu’ (jasnoczerwona z białym brzegiem) oraz ‘Misia’ (liliokształtna).

 

Strong Gold

‘Strong Gold’ praca: Kwitnące Horyzonty

 

Apeldoorn‘Apeldoorn’

 

Barcelona

‘Barcelona’

Misia

‘Misia’

Young Fu

 

Jaskrawą barwą wyróżniała się pomarańczowa ‘Triple A’. Z grupy odmian różowych zaprezentowano ‘Match Maker’ (z grupy Triumph’) i ‘Tennessee’ (z grupy pojedynczych późnych), obecna była także prezentowana już w poprzednich latach ‘Barcelona Beauty’ (lekko różowa, subtelna, z grupy Triumph). Sporo było odmian o kwiatach fioletowych. Z nowości to ‘Alibi’ i ‘Huntsville’ (obie z grupy Triumph), ‘Purple Sky’ (o kwiatach pełnych) oraz ‘Versace’ (o kwiatach fryzowanych, igiełkowych, bordowych). Spośród odmian białych wyróżniała się ‘White Flag’ (z grupy Triumph), z żółtokremowych – delikatna ‘Malaysia’ (Triumph). Spośród nowych odmian żółtych na wyróżnienie zasługuje ‘Cape Town’ z grupy pojedynczych wczesnych o intensywnie żółtych kwiatach z pomarańczowoczerwonym delikatnym i nieregularnym obrzeżeniem płatków.
Match Maker

‘Match Maker’

 

Tennessee

‘Tennessee’

 

Alibi

‘Alibi’

Huntsville

‘Huntsville’

Purple Sky

‘Purple Sky’

Versace

 ‘Versace’

 

Nad koncepcją i stylistyką wystawy tulipanów czuwały mistrzynie florystyki: Magdalena Birula-Białynicka i Monika Bębenek, które potem wraz z uczniami i absolwentami szkoły Kwitnące Horyzonty i Medyk Jawor, pracowały nad wykonaniem aranżacji florystycznych towarzyszących wystawie odmianowej, jaki przygotowaniu samych tulipanów dostarczonych przez producentów należących do stowarzyszenia. Tegoroczna edycja oparta była na pomyśle stworzenia nieco surrealistycznej koncepcji ogrodu wkraczającego do wnętrza oranżerii. Była to subtelna aranżacja, oparta na ażurowych formach cebul osadzonych na gipsowych podstawach oraz szeregu brzozowych drzew, z koronami splecionymi w dwuwymiarowe, ażurowe formy. Dzięki zastosowaniu tak lekkich i transparentnych elementów, cała wystawa sprawiała wrażenie delikatnej i misternej. Ustawienie wazonów z odmianami tulipanów w pozornym kolorystycznym chaosie, potęgowało efekt spacerowania po łące pełnej kolorowych kwiatów, z pomiędzy których wyrastały przerysowane formy cebul z ażurowo plecionego drutu, z zamkniętymi w nich płaskimi liśćmi monstery. Wprowadzenie do wnętrza oranżerii naturalnego materiału roślinnego, jakim są brzozy złagodziło to surową, wystawienniczą przestrzeń, w całości skomponowanej odcieni szarości.

 

DSC_0051

 

praca-Kwitnące-Horyzonty-6

praca: Kwitnące Horyzonty

 

Partnerem florystycznym wystawy była także Karolina Ładyżyńska-Skrzypek – mistrzyni florystyki – z Pracowni Florystycznej Green Sense z Warszawy, która współpracowała przy organizacji wystawy i która wraz z asystentami przygotowała m.in. napis „Tulipany” zawieszony na końcowej ścianie oranżerii, wykonany z prawie metrowej wysokości liter ze zdrewniałych pędów różnych gatunków drzew. Widoczny z daleka – kierował gości wystawy do części wykładowo-warsztatowej Wystawy.

W ramach imprezy – przeznaczonej nie tylko dla florystów, ale także ogrodników, hobbystów i amatorów – odbyły się również wykłady o tulipanach („Tulipany w ogrodach i parkach” – dr Dariusz Sochacki, Katedra Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie, sekretarz Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych; „Metody pędzenia tulipanów na kwiat cięty” – dr hab. Jadwiga Treder, prof. IO, wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych). Odbyły się także spacery po wystawie tłumaczone na język migowy i z audiodeskrypcją oraz warsztaty przyrodnicze dla dzieci (zorganizowane przez Dział Edukacji Muzeum Pałacu w Wilanowie).

Atrakcją Wystawy były niewątpliwie sobotnie pokazy florystyczne: Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek z Green Sense oraz Magdaleny Biruli-Białynickiej i Szkoły Florystycznej „Kwitnące Horyzonty”, tłumaczone na język migowy.

Tematyka pokazu florystycznego „Wiosna, Wielkanoc” Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek została zaprezentowana w kompozycjach zarówno dla naszych najmłodszych, jak i dla dorosłych i odwoływała się do hasła przewodniego wystawy „Tulipany”. Publiczność mogła obejrzeć (z)ręcznie robione papierowo-woskowe pojemniczki z krokusami i narcyzami w towarzystwie przepiórczych jajek i kolorowych ciasteczek Oasis® Rainbow® Mignardises  (PetitsFours). Inną propozycją dla najmłodszych było nasadzenie w szkle, tak ostatnio modne – kolorowy ogródek z roślin cebulowych (różowy tulipan ‘Carola’, czerwony tulipan ‘Red Ridding Hood’ z ozdobnymi, paskowanymi liśćmi, narcyzy ‘Tête-à-Tête’, hiacynty, krokusy, szafirki, irysy bucharyjskie. Całość udekorowana baziami i takimi samymi barwnymi ciasteczkami jak w poprzedniej aranżacji. Kilka prac Karolina wykonała w naczyniach wypożyczonych od artystów ceramików ze Stowarzyszenia Keramos. W tym przypadku inspiracją stało się w pierwszej kolejności naczynie, jego forma, barwa, struktura powierzchni, tym samym potrzeba podkreślenia kształtu naczynia, zintegrowania materiału roślinnego z wybraną ceramiką.

 

Cebulowy ogródek-Praca Karoliny-fot-KŁS

Kolorowy ogródek z roślin cebulowych Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek

 

praca-Karolina-Ładyżyńska-Skrzypek-2

 Praca Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek

prace-Karolina-Ładyżyńska-Skrzypek

 Prace Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek

 

praca-Karolina-Ładyżyńska-Skrzypek

Wiązanka ślubna Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek

praca-Karolina-Ładyżyńska-Skrzypek.-fot-KŁS

 Praca (i zdjecie) Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek

praca-Karolina-Ładyżyńska-Skrzypek-3

 Praca Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek

praca-Karolina-Ładyżyńska-Skrzypek-4

 Praca Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek

Na zakończenie Karolina zaprezentowała propozycje dwóch wiązanek ślubnych. Pierwszą w formie serca misternie wyklejanego pojedynczymi kotkami wierzbowymi, z dekoracyjną broszą na bazie z aluminiowego bladoróżowego drutu florystycznego, gdzie obok szlachetnej Vandy niemniej pięknie prezentowały się szafirki i krokusy z cebulami i bulwami oraz pojedyncze kwiaty z kwiatostanu hiacynta.Druga wiązanka to trzy lekkie, eteryczne, białe strusie pióra, na konstrukcji z drutu aluminiowego, wyklejane białymi kwiatami storczyka z rodzaju falenopsis, szafirkami, hiacyntami, anigozantusem (zwanym kangurzą łapą) i pojedynczymi kwiatami stefanotisu bukietowego. W tym roku podczas pokazu Karolinie Ładyżyńskiej-Skrzypek asystował Mateusz Mąka – tegoroczny I Międzynarodowy Wicemistrz Polski we Florystyce.

Drugi pokaz przygotowali uczniowie i absolwenci Szkoły Florystycznej „Kwitnące Horyzonty” wspierani przez uczennice kursu florystycznego ze szkoły Medyk Jawor. Trwał on zaledwie 30 min, ale w tym czasie zaprezentowano wiele propozycji wiosennych bukietów, pokazujących piękno tulipanów i innych roślin cebulowych. Jako, że na widowni zgromadzone były głównie osoby nie związane z branżą, prowadząca to spotkanie Magdalena Birula-Białynicka kładła największy nacisk na kwestie estetyki oraz szerokiego wyboru stylu wykonanych prac, zamiast skupiać się na detalach technicznych. Ponieważ autorzy mieli dużą swobodę projektowaniu bukietów, powstały bardzo ciekawe i różnorodne formy. Od bardzo klasycznych, skupionych głównie na kolorze i zestawie gatunkowym, do wybitnie nowoczesnych form wykorzystujących jedynie rośliny cebulowe wraz z cebulami i bulwami, nie mające dostępu do wody. Sądząc po żywiołowej reakcji publiczności, propozycje te trafiły w gust widzów i każdy z nich mógł w tej różnorodności odnaleźć propozycje w stylu najbardziej mu odpowiadającym. Cała prezentacja spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem, zwłaszcza że widowni udzielił się nastrój towarzyszący przygotowaniom do pokazu i ogrom pozytywnej energii emanującej z prac przygotowanych z wielkim entuzjazmem i dbałością o najmniejsze detale.
Warto na koniec podkreślić, że tulipany to bardzo wdzięczny materiał florystyczny, pozwalający na tworzenie różnorodnych kreacji.

 

praca-Kwitnące-Horyzonty

praca: Kwitnące Horyzonty

praca-Kwitnące-Horyzonty-2

praca: Kwitnące Horyzonty

praca-Kwitnące-Horyzonty-3

praca: Kwitnące Horyzonty

 

praca-Kwitnące-Horyzonty-4

praca: Kwitnące Horyzonty

 

praca-Kwitnące-Horyzonty-5

praca: Kwitnące Horyzonty

 

Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających (blisko 6 tysięcy gości) oraz mediów (m.in. portale internetowe, stacje telewizyjne TVP1, TVP Kultura i TVN24, czasopisma branżowe – ogrodnicze i florystyczne). Także konkurs dla publiczności na najpiękniejszą odmianę tulipana prezentowana na wystawie cieszył olbrzymia popularnością. Wzięło w nim udział 720 osób, a najwięcej głosów uzyskały odmiany: ‘Super Parrot’, ‘Finola’, ‘Pretty Woman’, ‘Orca’ i ,Mondial’.

 

Finola

‘Finola’

 

Super-Parrot

‘Super Parrot’

Mondial

‘Mondial’

Orca

‘Orca’

O autorze

Dariusz Sochacki

ur. w 1966 roku w Skierniewicach, absolwent Wydziału Ogrodniczego warszawskiej SGGW, specjalizacja z roślin ozdobnych; od października 1992 roku do listopada 2015 roku pracownik naukowy najpierw Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa, a potem Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, specjalista z zakresu ozdobnych roślin cebulowych (rozmnażanie, w tym kultury in vitro, diagnostyka wirusologiczna, uprawa i pędzenie) oraz roślinnych zasobów genowych; Doktorat nauk rolniczych z zakresu ogrodnictwa w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach w 2002 roku, sekretarz Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych działającego przy Instytucie Ogrodnictwa (od 1994 roku), wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach (2008-2015). Od 1 grudnia 2015 roku adiunkt w Katedrze Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie. Stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo nadany przez Radę Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie w 2019 roku. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i doniesień konferencyjnych, ponad 100 artykułów popularno-naukowych, dwóch książek popularnych opublikowanych w Wydawnictwie Działkowiec („Rośliny cebulowe w ogrodzie”, 2006 i „Dalie”, 2010), współautor trzech oryginalnych odmian roślin ozdobnych (narcyz ‘Heweliusz’ i ‘Passat’ oraz tulipan ‘Agalia’).