San Pietro in Lama (LE), małe miasteczko na południu Włoch, już po raz trzeci stało się kwiatową stolicą i sceną międzynarodowego konkursu florystycznego “Arteflorando …fori & objects.”
Konkurs florystyczny, który odbył się 23 i 24 kwietnia, był częścią dużego kwiatowego święta, organizowanego przy współudziale władz miasteczka, władz okolicznych gmin i regionu Puglia, instytucji kulturalnych i artystycznych oraz szkoły florystycznej Ivana Bergh’a (Ivan Berg floral school).
W konkursie wzięło udział 13 dwuosobowych zespołów z 8 państw: Włoch, Grecji, Belgii, Dani, Norwegii, Estonii, Białorusi, Litwy i Polski.
Zadania oceniane były w systemie 100-punktowym Florint przez profesjonalne międzynarodowe jury, w składzie: Marios Vallianos (przewodniczący), Desinela Grenc, Aija Zagarina, Ivan Bergh. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał komitet techniczny.
Polskę, na zaproszenie Ivana Bergh’a, reprezentowały mistrzynie florystyki Karolina Ładyżyńska-Skrzypek z warszawskiej pracowni Green Sense i Edyta Zając-Chruściel z Kielc, właścicielka kwiaciarni Pokusa.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu były KWIATY I OBIEKTY.
W ciągu dwóch dni zespoły rywalizowały ze sobą w trzech zadaniach (dwóch niespodziankach i jednym zadaniu z podanym wcześniej tematem):
– Outdoor surprise – zewnętrzna niespodzianka – obiekt florystyczny / duża forma do przygotowania na zewnątrz w wyznaczonym przez organizatora miejscu. Miejscem była wąska uliczka miasteczka San Pietro. Materiały i kwiaty do tego zadania zapewniał organizator. Wszystkie zespoły zobaczyły materiały dzień przed rozpoczęciem konkursu, otrzymały również identyczny zestaw kwiatów z informacją, że są to również kwiaty do ostatniego zadania niespodzianki. Każda drużyna musiała podjąć indywidualnie decyzję, jak ten materiał kwiatowy podzielić między dwa zadania, dysponując jedynie informacją, że pierwsze zadanie – niespodzianka to obiekt do dekoracji na zewnątrz, a drugie – obiekt do dekoracji wnętrza.
Polski zespół jako jedyny, w pierwszym zadaniu wykonał podwieszaną formę.
– Indoor surprise – niespodzianka we wnętrzu – duża forma do dekoracji wnętrza. Zadanie odbywało się w Muzeum Memmo. Na to zadanie organizator przeznaczył, ku zdziwieniu wszystkich uczestników, aż siedem godzin! Jak się później okazało, czasu wcale nie było za dużo. I jak to w zadaniach – niespodziankach bywa, zawsze jest jakiś haczyk – tym razem była to kilkunastokilogramowa kostka gliny, broszura informacyjna od sponsora tego zadania, komórkowa tektura, fiolki, piórka na pikach, kostka pianki florystycznej. W pracy musiała być użyta glina i logo sponsora.
San Pietro i region wokół słyną z wyrobów ceramicznych, w samym miasteczku jest kilka pracowni ceramicznych.
– Obiekt inspirowany latami 70. Temat podany wcześniej, forma i technika dowolne. Wszystkie materiały i kwiaty uczestnicy zapewniali sobie sami. Polski zespół wykonał florystyczną interpretację siedziska – otwartej dłoni. Sponsorem kwiatów do tego zadania była firma Blanca Direct. Oasis Floral Product Polska wsparł polski zespół zestawem środków do poprawy i przedłużania trwałości kwiatów Floralife. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego podarował piękną karpę korzeniową, która posłużyła za podstawę konstrukcji.
Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany, dlatego do ostatniej chwili nie było wiadomo kto wygra. Tym większe było zaskoczenie i radość polskiego zespołu, gdy ogłoszono zwycięzcę – “Team Polonia!!!”. Polski zespół otrzymał powyżej 80 punktów w 100-punktowej skali, z każdego zadania, finalnie uzyskując 261,80 na 300 możliwych.
Dokumentacja fotograficzna: Marcin Chruściel