Calocephalus brownii – kalocefalus we florystyce

24/12/2014

Chyba zacznę od tego, że ostatnio słyszałam dziwną nazwę określającą tę roślinę jako „Mrozek”. Ciekawa jestem w jak wielu kwiaciarniach używane są inne nazwy niż prawdziwe dla tej i innych roślin. Wiem, że mamy nazwy lokalne jak , na przykład bratki to macoszki w Poznaniu. Mrozek jest dla mnie czymś nowym. Teraz poprawnie: Leucophyta brownii inaczej Calocephalus brownii. Kalocefalus – tak czytamy i piszemy po polsku.

_DSC0263

Roślina jest endemitem rosnącym na południowym wybrzeżu Australii. Należy do rodziny (i tu się pewnie wielu zdziwi) Asteraceae. roślina ta jest zadziwiająca. Ta mała krzewinka o owalnym kształcie przystosowała się do trudnego pustynnego środowiska, które jest dla niej naturalne. Dorasta nawet do 1 metra wysokości i 1 metra szerokości. Kwitnie latem, czyli właśnie teraz, bo w Australii jest to okres od grudnia do lutego. Jest zimozielonym krzewem o pokrytych srebrzystym kutnerem, splatanych pędach oraz drobnych, łuskowatych liściach. W Niemczech nazywa się ją Stacheldrahtpflanze – drut kolczasty. W handlu znajduje się karłowata odmiana ‚Silver Nugget’.

Kalocefalus lubi miejsce słoneczne i ciepłe. Należy intensywnie o niego dbać by długo cieszył oko. Najbardziej lubi okna o wystawie południowej, ewentualnie zachodniej. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna więc podlewamy roślinę co 2-3 tygodnie. Nawozimy co 2-3 tygodnie. Miejmy na uwadze, że korzenie wrażliwe są na wysokie stężenie soli mineralnych. To bardzo ważne. Z uwagi na to, że roślina ta nie jest trwała nie możemy liczyć na to, iż długo zagości w naszym domu. W myśl zasady mojego nauczyciela z Uniwersytetu Przyrodniczego – roślina, jeśli ma w nazwie “ozdobna” powinna zdobić, a jeśli przestaje zdobić należy ją wyrzucić. Z florystycznego punktu widzenia.

Kalocefalus – roślina do domu czy ogrodu? Jak go pielęgnować? Dowiedz się więcej o kalocefalusie w tekście: Kalocefalus niejedno ma imię – wszystkie odcienie szarości

Calocephalus nie zimuje u nas w gruncie. Za to świetnie się nadaje na obsadzenia sezonowe, zarówno w pojemnikach jak i rabatach. Posiada świetne walory dekoracyjne jako roślina doniczkowa, żywa, świeża jak i kiedy ją ususzymy. Jest świetnym dodatkiem do kompozycji i bukietów. A największym zdziwieniem dla adeptów florystyki jest to, iż Calocephalus kwitnie na żółto!!!

 

_DSC0229

_DSC0239

_DSC0246

_DSC0250

_DSC0253

_DSC0256

_DSC0260

_DSC0271

_DSC0277

_DSC0278

Kalocefalus

_DSC0280

_DSC0291

foto: Przemysław Tomczyk
O autorze

Katarzyna Greta Grondkowska

Dyplomowana Mistrzyni Florystyki, właścicielka szkoły florystycznej Gretaflowers. Od wielu lat działam na rynku polskim szkoląc kolejne pokolenia. Na swojej ścieżce rozwoju florystycznego czerpałam z doświadczeń i mądrości moich nauczycieli. Andreas Faber, Gregor Lersch, Robert Miłkowski, Mariola Miklaszewska, Doreen Sider to moi przewodnicy w drodze do miejsca, w którym aktualnie jestem. Gretaflowers Szkoła Florystyczna to nie tylko szkoła, nie tylko kursy, nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale także spotkanie z człowiekiem, wymiana doświadczeń, dzielenie się rozwiązaniami.