Campanula to kwiat o delikatnej urodzie. Występuje on głównie w odcieniach koloru niebieskiego, fioletowego i białego, ale zdarzają się także odmiany różowe. Campanula to nazwa naukowa i jest ona zdrobnieniem słowa “campana”, które oznacza dzwon. Stąd też polska nazwa: dzwonek. Nie jest ona przypadkowa, ponieważ kwiaty tej rośliny przypominają właśnie dzwonek. W zależności od odmiany mogą jednak różnić się kształtem: niektóre są bardziej wydłużone, inne mogą być gwiaździste.

Zaletą dzwonków – oprócz ich niewątpliwej urody – jest to, że rosną stosunkowo szybko, a ich cena jest niska. Dlatego kwiaty te często goszczą na balkonach i w ogrodach. Można je też z powodzeniem hodować w mieszkaniu, gdzie będą stanowiły uroczą ozdobę. Dzwonek doniczkowy został ogłoszony przez Flower Council kwiatkiem doniczkowym miesiąca kwietnia.

Aranżacja: Elize Eveleens – Klimprodukties

Skąd pochodzą dzwonki?

Dzwonek należy do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae) i obejmuje kilkuset gatunków, które w naturze występują w regionach umiarkowanych na półkuli północnej oraz w krajach wokół Morza Śródziemnego. W Europie występują 144 gatunki, w Polsce rośnie ich 19 – wśród nich na przykład w Tatrach mamy dzwonek alpejski.

Jaki asortyment jest dostępny na rynku?

Asortyment dzwonków dostępnych na rynku jest zróżnicowany. Należą one do roślin sezonowych, które są oferowane od wczesnej wiosny do jesieni. Do uprawy w domu najlepiej nadaje się dzwonek równolistny (Campanula isophylla) z dość dużymi, gwiaździstymi kwiatami o białych i niebieskich kolorach oraz dzwonek ścienny (Campanula portenschlagiana), który z kolei ma mniejsze kwiaty o bardziej dzwonkowatym kształcie. Gatunek ten jest raczej odporny, dlatego jeśli nacieszymy się już swoim dzwonkiem w mieszkaniu, to możemy go przenieść na balkon lub posadzić w ogrodzie, gdzie latem będzie kwitnąć jako roślina wieloletnia. Ogrodnicy stale poszerzają asortyment, dzięki czemu możemy wybierać spośród różnych kolorów tych kwiatów.

Aranżacja: Elize Eveleens – Klimprodukties
Aranżacja: Elize Eveleens – Klimprodukties
Aranżacja: Elize Eveleens – Klimprodukties

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dzwonków?

  • Sprawdź proporcje między wielkością doniczki, a kształtem i wysokością rośliny.
  • Oceń stopień dojrzałości: roślina będzie bardziej atrakcyjna wizualnie i łatwiejsza w sprzedaży jeśli pąki kwiatowe mają już kolor.
  • Rośliny muszą znajdować się w odpowiednio wilgotnym podłożu.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji dzwonków

  • Dzwonka można umieścić w pełnym słońcu lub w półcieniu. Unikać stanowisk od strony południowej, w bezpośrednim świetle słonecznym.
  • Regularnie podlewaj roślinę, najlepiej dwa razy w tygodniu.
  • Najlepiej nalewać wodę na podstawkę, aby nie zmoczyć liści i kwiatów. Można też zanurzyć na chwilę doniczkę wodzie lub wstawić pod mały strumyk wody i dobrze nasączyć podłoże. Po takim zabiegu trzeba odczekać aż woda całkowicie wypłynie aby podłoże nie pozostało zbyt mokre.
  • Aby roślina długo kwitła należy usuwać zwiędłe kwiaty.
  • Niektóre gatunki mogą kwitnąć nawet kilka razy w roku. Długie kwitnienie zapewnią odpowiednie odżywki stosowane raz na dwa tygodnie.
  • Niektóre gatunki można przenieść z domu do ogrodu.

Wskazówki dotyczące sprzedaży i ekspozycji

Dzwonki najlepiej jest wystawić w większej grupie, można tworzyć z nich fantastyczne wzory przy użyciu białych, niebieskich czy fioletowych odmian. Można też tworzyć kompozycje w określonym stylu w dopasowanych do niego donicach, ewentualnie eksponować wraz z innymi roślinami, które mają podobne wymagania. Dzwonek wspaniale podkreśli wiosenny wystrój kwiaciarni.

Aranżacja: Elize Eveleens – Klimprodukties

Źródło: flowercouncil.co.uk, Thejoyofplants.co.uk.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl