Uroczystość poświęcenia Kościoła pw. Św. Karola Boromeusza w Opolu.
Ciężko jest pisać o emocjach, które towarzyszyły mi przy tej wyjątkowej realizacji. Pomimo, że upłynęło już kilka dni, i niejako człowiek wrócił do swoich zadań i obowiązków, to sentymentalnie wracam do tamtych chwil.
Kiedy prawie 10 lat temu, mój były katecheta w szkole średniej, a obecnie proboszcz parafii na Chabrach, oznajmił mi, że konsekracyjna dekoracja Kościoła przypadnie mi w udziale, pozostało mi się uśmiechnąć i podziękować za zaufanie. Mając świadomość, że proces budowy kościoła jest nieco dłuższy niż postawienie nowego osiedla, stwierdziłem, że jeszcze mamy dużo czasu.
Po kilku latach otrzymałem wiadomość o wyznaczonym terminie poświęcenia.
Prace wewnątrz świątyni nabierały coraz większego tempa. Można było obserwować niesamowitą determinację firm jak również samych mieszkańców, by zdążyć na czas. Przygotowałem kilka projektów i wersji kolorystycznych. W efekcie końcowym, decyzje te pozostawiono nam, florystom.
Nie ukrywam, raz byłem osobiście na tego typu uroczystości, jedną widziałem w telewizji, jednak nigdy nie byłem odpowiedzialny za florystyczną oprawę podobnego wydarzenia. Tym bardziej, że nie jest to klasyczne zlecenie, w którym przywozi się gotowe aranżacje i ustawia się je w odpowiednim miejscu.
„Konsekracja, czyli uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza, zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych. Miejsce bowiem, gdzie gromadzi się wspólnota chrześcijańska, aby słuchać Słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty i gdzie przechowuje się Najświętszy Sakrament Eucharystii, jest szczególnym obrazem Kościoła, Świątyni Boga, zbudowanej z żywych kamieni” (Rytuał).
Cała uroczystość jest bardzo wymowna i bogata w symbole:
Po otwarciu drzwi Biskup zaprasza wiernych do wejścia. Na początku Biskup święci wodę, a następnie ołtarz, ściany kościoła i wiernych (nawiązanie do chrztu). Po Liturgii Słowa namaszczany jest ołtarz i ściany kościoła (nawiązanie do tradycji namaszczania królów i proroków). Bardzo wymowny jest moment okadzenia ołtarza, ścian i zebranych wiernych (czynności te symbolizują wznoszącą się modlitwę do Boga).
Następnie posługujący nakrywają ołtarz obrusem, ustawiają lichtarze ze świecami, a floryści mogą przystąpić do ozdabiania całej przestrzeni prezbiterium.
Wydaje się proste, jednak w rzeczywistości jest to krótka chwila, w której wszystko i wszyscy muszą się znaleźć w odpowiednim miejscu. Wymaga to niesamowitej koordynacji i wzajemnego zaufania.
Nie ukrywam, cały nasz “team” czuł adrenalinę jak również obawy, czy wszystko wyjdzie tak jak powinno.
Kolejno wynoszone elementy wprowadziły prawdziwą eksplozję koloru.
Neutralność białych ścian, pozwoliła na wprowadzenie bardzo wymownego zestawienia kolorów: subtelnego RoseQuartz i spokojnego Serenity (kolory Pantone na rok 2016). Jest to również świadomy wybór w odniesieniu do symboliki barw:
- Niebieski – spokój, lojalność , bezpieczeństwo, jest również jedną z najzimniejszych barw, w tym kontekście kojarzy się z niebem i otwartą przestrzenią. Jest także symbolem przyjaźni ( nawiązanie do przymierza Boga z ludźmi)
- Różowy- radość, delikatność , subtelność i wyciszenia .
Po przygotowaniu ołtarza, następuje uroczysta iluminacja, podczas której zapala się wszystkie lampy i świece. W tym momencie pojawiają się łzy szczęścia, zadowolenie, a nawet wewnętrzna radość. Po prostu czuje się prawdziwe sacrum.
Dekoracja z okazji Konsekracji Kościoła na osiedlu Chabry była wielkim wyróżnieniem, ciekawym doświadczeniem i kolejnym wydarzeniem pozwalającym sprawdzić swoje możliwości. Była to również okazja do promowania kwiatów i florystyki; uroczystość zgromadziła wielu wiernych, którzy mogli dostrzec piękno takiej naturalnej aranżacji i… sądząc po gratulacjach i miłych słowach, które mogliśmy usłyszeć, dostrzegli je.
Również pragnę podziękować całemu “team’owi” za zaangażowanie i pomoc.
Autor aranżacji: Marcin Duda
Team: Monika Walczak, Agnieszka Gryc, Małgorzata Smolis, Rafał Gorzolka
Foto: Paweł Kucharczyk
Materiał roślinny: Prestige-Kwiaty