Nadal do końca nie wiadomo, jaki wpływ ma temperatura wody na trwałość kwiatów. Niektórzy floryści stawiają na zimną wodę, inni na letnią lub nawet ciepłą. Jeszcze inni zaparzają końcówki łodyg. Prawda jest taka: im woda zimniejsza, tym lepiej!

Floryści różnią się w opiniach na temat „właściwej” temperatury wody do kwiatów ciętych. Wielu woli letnią lub nawet ciepłą wodę od zimnej. Jednak pozytywne działanie ciepłej wody nie zostało potwierdzone przez żadne naukowe badania. Wręcz przeciwnie, istnieje wiele argumentów przemawiających za używaniem zimnej wody do prawie wszystkich kwiatów ciętych.

Maksymalna rekomendowana temperatura wody wynosi 10°C. Mikroorganizmy, takie jak bakterie i grzyby, rozwijają się szybciej w wyższej temperaturze niż w niskiej. Przy każdym wzroście temperatury o 10°C tempo wzrostu jest średnio trzykrotnie wyższe. Tak więc przy początkowej wartości 100 000 bakterii na ml/wody (bardzo realistyczna liczba, gdy kwiaty są świeże w „czystej wodzie”) liczba ta wzrosła w ciągu trzech godzin w temperaturze 30°C do 2,7 miliona. Jest to znacznie powyżej krytycznego limitu 1 miliona, który ogólnie uważa się za maksymalną liczbę bakterii na mililitr wody. Tak wygląda sytuacja gdy do wody nie dodano kondycjonera. Ale również przy jego zastosowaniu nie należy używać ciepłej wody, bo w ten sposób środek działa słabiej na bakterie w pierwszych godzinach jego stosowania. Ponadto niektóre środki kondycjonujące nie wytrzymują wysokich temperatur (> 40°C) i przestają działać. Wyższe temperatury i związany z tym rozwój bakterii mogą również powodować przebarwienia łodyg kwiatów o miękkich łodygach, takich jak gerbera i chryzantema.

Blokada wiązek przewodzących

Po zbiorze kwiatów, powietrze jest zasysane do łodyg przez podciśnienie w wiązkach przewodzących – to powietrze blokuje dopływ wody. Umieszczenie kwiatów w zimnej wodzie w wielu przypadkach zapobiega blokowaniu łodygi, ponieważ w zimnej wodzie rozpuszcza się więcej powietrza niż w ciepłej wodzie. Zakwaszenie roztworu jest pomocne dla dobrego poboru wody przez łodygę, dlatego większość kondycjonerów ma odczyn kwaśny i obniża wartość pH wody.

Temperatura otoczenia

Temperatura wody po pewnym czasie zrównuje się z temperaturą otoczenia. Temperatura otoczenia ma istotny wpływ na utratę wody przez liście: im wyższa temperatura, tym większe parowanie. W temperaturze otoczenia 2-4°C parowanie stanowi około jednej piątej parowania w temperaturze 20°C. Dlatego temperatura otoczenia nie może przekraczać 20°C. Wyższa temperatura otoczenia powoduje tak dużą utratę wody w kwiatach, że ​​w łodydze dochodzi do jej niedoboru, co powoduje opadanie kwiatów i liści. Problem ten dotyczy zwłaszcza bouvardii i chryzantemy. Kwiaty szybciej starzeją się w wyższych temperaturach. W ciepłej wodzie szybciej rozwijają bakterie i grzyby szczególnie botrytis – szara pleśń, które blokują wiązki przewodzące i ograniczają pobór wody. Wreszcie w wyższej temperaturze otoczenia kwiaty są bardziej wrażliwe na hormon starzenia – etylen.

DOBRE RADY:

  • Umieść kwiaty w zimnej wodzie z odpowiednią dawką kondycjonera np. Chrysal Professional 2
  • Zalecana jest woda o maksymalnej temperaturze 10°C.
  • Temperatura otoczenia nie może przekraczać 20°C.
  • Umieść kwiaty, szczególnie po suchym transporcie, na godzinę lub dwie w chłodni, aby umożliwić im dobre nawodnienie przed umieszczeniem ich w kwiaciarni.
  • W chłodniach nie należy umieszczać anturium, orchidei i innych kwiatów tropikalnych.

Grażyna Lipiak
mgr inż. ogrodnictwa

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl