Szedł anioł piechotą po ziemskim padole
Przeszedł przez pola, łąki i lasy
Deptał równiny i wspinał się
W górach
Przysiadał na piasku
Gdy leciał nad morzem pogubił swe pióra
A tam, gdzie spadały, tam radość była
Wpadło mi w ręce pióro Dobrego
Otuliłam je rękoma bo trzęsło się z zimna
I grzałam w ramionach
Gładziłam po puchu
Coś do mnie mówiło, szeptało cicho
Wtem obok na mchu zielonym
Biały właściciel
Wyrwało się z ramion
pióro
Na zielone podłoże wprost pod stopy anielskie
opadło
to tylko chwilę
Uśmiechnął się do mnie świetlisty duch
na mchu pozostał tylko MÓJ trzęsący się znów puch
Historia, która zadziała się w urokliwej Windawie i piękno i radość, wspaniali ludzie, niezwykłe miejsca i organizacja, stało się odpowiedzią na przesłanie naszej pracy.
Oto czteroosobowa grupa, w składzie: dyrektor Zespołu Szkół w Jaworze – Dorota Subocz, absolwentka kierunku florysta – Magdalena Subocz, słuchaczki kierunku florysta – Marta Cydzik – Bujnowska i Iwona Rusnak, wyruszyła w daleką ale niezwykle inspirującą, niezapomnianą i by tak rzec anielską podróż aż na kraniec Łotwy.
Piątek 30 lipca 2015 roku. Pięćdziesiąt zespołów z całego świata, m. in. Łotwy, Estonii, Litwy, Rosji, Włoch, Polski, Japonii przyjechało do Ventspils, po to by uświetnić swoim talentem, pomysłowością, a przede wszystkim wielką miłością do roślin 15 Międzynarodowy Festiwal Układania Kwiatowych Dywanów.
Ponad dwieście osób, port, morze, kwiaty, mech, piasek, drewno, metal i idee…
Tematem tegorocznego festiwalu były Znaki. Szukaliśmy inspiracji w naturze, miejscach, czasie i ludziach… Zastanawialiśmy się jaki znak wybrać, tak, aby stworzyć niepowtarzalną pracę, która będzie cieszyła oko odbiorcy, aby była delikatna i pokazywała piękno roślin zderzonych z masywnością statków i urządzeń portowych. Sięgnęliśmy nieco wyżej, bo przywołaliśmy do siebie znaki aż z nieba.
Dawniej wierzono, że piegi to pocałunki anioła. Zapach świeżo skoszonej trawy, zapach kwiatów i znalezione na drodze pióro symbolizowało jego obecność. Pamiętaliśmy także o tym, że anioły świecą w ciemnościach. W swoim dziele zadaliśmy sobie pytanie, czy zatem możemy go spotkać i teraz? Chcieliśmy, aby społeczność Ventspils – mieszkańcy i turyści, członkowie jury, władze miasta i przede wszystkim nasi przyjaciele – twórcy dywanów –pochylili się nad naszą pracą i odszukali swoje pióro, aby stanął przy każdym z nich anioł, ten niebieski albo bardziej ziemski. Aby wypełniła ich wolność i radość.
Każdy zrealizowany i zaprezentowany projekt dywanu w tym niezwykłym, malowniczym, zielonym mieście był na bardzo wysokim poziomie. O czym świadczyć mogą oceny i wyniki przedstawione przez jury konkursu. Znaleźliśmy się w grupie samych mistrzów.
Z niedowierzaniem – byliśmy przecież nowicjuszami – słuchaliśmy ich pochwał i wreszcie otrzymaliśmy nagrodę, w postaci pierwszego miejsca w kategorii „Ocena Uczestników Festiwalu”, a co za tym idzie – zaproszenie na festiwal w przyszłym roku. Z ust samych zwycięzców tegorocznego festiwalu – zespołu z Japonii, prezentujących niezwykły, emocjonalny projekt znaków z ich kraju (symboliczne wiśnie, koniczynę) – oraz członków jury usłyszeliśmy piękne słowa: „excellent carpet” co znaczy „doskonały dywan”.
To świadectwo tego, jak wszyscy staraliśmy się podczas pracy i ile serca w nią włożyliśmy. Warto wspomnieć o tym, że pod żadnym względem nie dało się odczuć jakiejkolwiek rywalizacji. Każdy z zespołów rozmawiał ze sobą w różnych językach. Najlepszym źródłem porozumienia okazywała się jednak florystyczna pasja, wzajemne wsparcie, pochwały i pomoc.
Prawdziwą ucztę florystyczną słuchaczom i absolwentom Zespołu Szkół w Jaworze zapewniły nauczycielki Magdalena Birula-Białynicka i Monika Bębenek. To im dziękujemy za drogowskaz do drogi pełnej tak niezwykłych emocji!
Mmagdalena Subocz
absolwentka szkoły