Z definicji rustykalny oznacza „mający związek ze wsią i jej mieszkańcami, mający cechy wiejskie”. Obecnie jednak to słowo nabrało tak szerokiego znaczenia, że przestaje mieć jednoznaczną definicję. W branży ślubnej to określenie zaczęło być stosowane do wesel, które wykorzystują całe mnóstwo elementów, które mogłyby pochodzić ze stodoły, sadu czy zostać znalezione na starym strychu, a także tych naturalnych lub inspirowanych naturą. W dekoracjach pojawiają się sznurkowe i jutowe akcenty, surowe plastry drewna, deski, skrzynki po jabłkach, stare naczynia metalowe, butelki po mleku czy kefirze – elementy, które jeszcze kilka lat temu nie mogłyby być uznane za „ładne”.
Istnieje mnóstwo różnych sposobów ujęcia motywu rustykalnego. Dekoracje mogą być bardziej wiejskie w swoim klimacie, romantyczne lub eleganckie. Niektórzy zdecydują się na „polne” kwiaty w buteleczkach, świece w słoiczkach udekorowanych koronką postawionych na drewnianych plastrach i bieżniku z juty. Inni rustykalny klimat wprowadzą drewnianymi skrzyneczkami, lampionami i połączeniem kwiatów ogrodowych, z drobnymi, przypominającymi rosnące na łąkach. Jeszcze inni postawią na drewniane wnętrze, do którego wprowadzą naturalne kompozycje z kwiatów i dużej ilości zieleni, a także stare złoto i blask świec, idąc bardziej w stronę „rustic glam”.
Skoro motyw rustykalny może być różnie interpretowany, to czy istnieją konkretne kwiaty, których należy używać dekorując salę weselną w takim stylu? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Ważne jest przede wszystkim to, by efekt końcowy przywodził sielskie skojarzenia, a dobór kwiatów przypadł do gustu młodej parze. Na zamieszczonych w moim tekście zdjęciach widać dwa kwiaty, które można z powodzeniem wykorzystać w rustykalnych dekoracjach, a ponadto są ciągle modne i lubiane przez panny młode. Są to: piwonia i hortensja.
Piwonia to jeden z najbardziej pożądanych kwiatów przez panny młode. Piwonie to także kwiaty spotykane w wiejskich ogródkach, równie często jak malwy, kosmosy czy dalie, a przełom maja i czerwca to przecież czas, w którym można je kupić niemal na każdym targu od wiejskiej gospodyni. Najczęściej spotykana jest naszym kraju piwonia chińska i lekarska, choć kwiat ten występuje też w wielu innych, ciekawych odmianach.
Wyróżnić można piwonie o kwiatach pełnych, półpełnych, anemonowych, japońskich czy pojedynczych. Dodatkowo piwonie mamy do dyspozycji w różnych kolorach, znajdziemy odmiany białe, biało-różowe, jasnoróżowe, różowe, fuksjowe, bordowe, a także koralowe i żółte. Jednymi z najpopularniejszych odmian wykorzystywanych w dekoracjach ślubnych są Sarah Bernhard, Fleming, Kansas i Duchesse de Nemours.
Najlepszym okresem na wykorzystanie piwonii w dekoracjach weselnych jest maj i czerwiec. Wtedy mamy największy dostęp do wszystkich odmian, swobodnie możemy korzystać zarówno z upraw krajowych, jak i importu. W późniejszych miesiącach piwonie można jedynie sprowadzać, jej cena jest znacznie wyższa a jakość niestety niekiedy dużo gorsza.
Dla florysty kwiaty te potrafią być nie lada wyzwaniem. Sprzedawane są w różnym stadium rozwoju, od małego, szczelnie zamkniętego pąku, po już mocno rozwinięte. Przeważnie część kwiatów staramy się szybciej otworzyć a część zabezpieczyć przed nadmiernym rozłożeniem płatków. Piwonie źle znoszą upały i potrzebują dostępu do dużej ilości wody. Warto o tym pamiętać planując transport kompozycji czy wykorzystanie ich do dekoracji plenerowych i kompozycji na salach weselnych. Te kwiaty nie lubią także nadmiernej wilgotności, dlatego należy zwrócić uwagę również na miejsce ich przechowywania nim trafią w ręce klienta czy na stoły weselne.
Innym kwiatem, który również cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród panien młodych jest hortensja. Występuje ona w wielu kolorach np. białym, biało-zielonym, jasnoróżowym, różowym, zielono-czerwonym, lila, fioletowym, błękitnym oraz ciemnoniebieskim. Dzięki czemu idealnie wpasuje się do większości koncepcji kolorystycznych wesel. Dodatkowo poprzez swój charakter i zróżnicowanie w wielkości kwiatostanów nada się zarówno do eleganckich, obfitych dekoracji, jak i bardziej romantycznych, rustykalnych, ogrodowych kompozycji.
Wykonując dekoracje z użyciem tego kwiatu warto pamiętać, że hortensja powinna być dobrze uwodniona, szczególnie w okresie wiosennym i wczesnego lata. Później jest dużo bardziej trwała i sprawia mniej kłopotów.