Eustoma zrobiła wielką karierę jako kwiat używany w kompozycjach, zwłaszcza w wiązankach ślubnych. Ten delikatny kwiat nazywany jest też “dzwonkiem prerii”, a nazwa ta ma związek z jej pochodzeniem. Pierwotnie eustoma występowała na pustynnych i preriowych obszarach Ameryki Północnej i Meksyku. Patrząc na jej filigranową budowę trudno ją sobie wyobrazić w tak nieprzystępnym terenie. Jest to jednak wyjątkowo mocny i trwały kwiat, który długo zachowuje świeżość w wazonie i dobrze sobie radzi podczas długich ceremonii.

fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

W Polsce nazywana jest eustomą lub lizantusem. W języku łacińskim jej nazwa brzmi: Eustoma grandiflorum (eustoma wielkokwiatowa), a wcześniej był to Lisianthus russellianus. Nazwa Lisianthus jest połączeniem starożytnych greckich słów „lysis” i „anthos”, co oznacza odpowiednio „gorzki” i „kwiat”. Nie trudno się domyślić, że słowa te odnoszą się do jej gorzkiego smaku. Trzeba jednak pamiętać, że roślina ta nie nadaje się do spożycia!

Asortyment dostępny na rynku kwiatowym

Dziś na rynku kwiatowym dostępnych jest mnóstwo odmian eustomy wielkokwiatowej. Zdecydowana większość z nich to odmiany pełne, które różnią się wielkością, kształtem i barwą. Jest to kwiat chętnie uprawiany przez hodowców, którzy nieustannie pracują nad kolejnymi odmianami. Eustoma potrzebuje około dwunastu tygodni by zakwitnąć i nie ma dla niej znaczenia pora roku. Dlatego jest dostępna praktycznie cały czas, w szerokiej gamie kolorystycznej. Dostaniemy ją w przeróżnych kolorach: białym, różowym, łososiowym, czerwonym, zielonym, mokka, karmazynowym, fioletowym czy nawet prawie czarnym. Istnieje również wiele odmian dwubarwnych, które w atrakcyjny sposób łączą biel z kolorem. Jej płatki mogą być gładkie, karbowane, frezowane. Wielkość kwiatów również jest zmienna i może wahać się od małych do dużych. Nowością w asortymencie dostępnym na rynku są odmiany o bardzo dużych, pełnych kwiatach i dużej ilości płatków. Coraz częściej pojawiają się też bardziej naturalnie wyglądające odmiany, które wyglądają jak kwiaty świeżo zerwane.

fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

Na co zwrócić uwagę kupując eustomę?

  • Na długość, wagę (w gramach) i stopień dojrzałości kwiatu.
  • Eustoma nie może mieć szkodników i chorób, takich jak szara pleśń.
  • Sprawdź, czy liście nie są żółte lub więdnące, a łodygi nie są krzywe lub opadające.
  • Kwiaty nie powinny być w zbyt ścisłym pąku, szczególnie zimą, bo się nie otworzą.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla profesjonalistów

  • Umieść eustomę w czystym pojemniku lub wazonie z czystą wodą.
  • Dodaj odżywkę do kwiatów ciętych, aby kwiaty dobrze się otworzyły, a w wodzie nie rozwinęły się drobnoustroje.
  • Upewnij się, że w wodzie nie ma żadnych liści.
  • Odetnij kilka centymetrów końcówki łodygi czystym i ostrym nożem lub sekatorem.
  • Ewentualnie można usunąć niektóre boczne pączki lub liście w celu przedłużenia jej trwałości.

Jak eksponować eustomę?

Kwiat ten oferuje wiele możliwości. Od bukietu na stolik kawowy po kompozycje ślubne, od klasycznych biedermeierów po nowoczesne aranżacje równoległe – wszystko jest możliwe. Bukiet składający się z samej eustomy wygląda wspaniale, ale równie dobrze kwiat ten sprawdza się w bukiecie mieszanym lub polnym. Biała eustoma w połączeniu z białymi różami, gerberami i gipsówką oraz liśćmi aralii, aspidistry oraz paproci to prawdziwy klasyk jeśli chodzi o kompozycje funeralne.

fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla klientów

  • Końcówki łodyg eustomy należy przyciąć ostrym nożem pod kątem ok 45 stopni.
  • Usunąć nadmiar liści, aby żadne nie znalazł się w wodzie.
  • Wazon musi być czysty, woda również.
  • Należy dodać odżywkę do kwiatów ciętych do wody, aby wydłużyć ich trwałość.
  • Trzeba pamiętać o uzupełnianiu wody: eustoma potrzebuje jej dość dużo.
  • Wiotkie liście oznaczają, że woda szybko wyparowuje. Należy usunąć roślinę ze słońca lub z sąsiedztwa innych źródeł ciepła.
  • Nie należy umieszczać eustomy w przeciągu oraz obok miski z owocami.

Źródło: https://www.flowercouncil.co.uk

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl