Folwark Skarbimierz to wyjątkowe miejsce, w którym odbyła się IV edycja Festiwalu Róż zorganizowanego przez Gminę Dobra. Do wejścia na teren pięknie odrestaurowanych zabudowań z czerwonej cegły zachęca wszechobecna woń kwiatów oraz szeroko otwarta brama, której kolumny wieńczą różane kule.
Po obu stronach drogi stoją szpalery różnych odmian róż ogrodowych. Droga prowadzi do pręgierza wokół którego możemy oglądać nasadzenia w ozdobnie pomalowanych skrzynkach. Po lewej stronie przystanek grill – stoliki z kwiatami w słoiczkach, pergole obsadzone bluszczem i powojnikami dające przyjemny cień kuszą by chwilę odpocząć. Krótki przystanek i dochodzimy do rozwidlenia ścieżek. Na wprost scena w otoczeniu straganów z rękodziełem, specjałami z upraw ekologicznych, akcesoriami ogrodowymi. Dekoracja sceny przyciąga wzrok dzięki ciekawemu połączeniu kwiatów z grafiką tworzącą iluzję pałacowego tarasu.
Po lewej stronie sceny w budynkach wozowni i stajni na odwiedzających czeka galeria z obrazami o tematyce kwiatowej oraz wystawa florystyczna, której główną atrakcją jest kolekcja kwiatowych sukienek. Kreacje przygotowane na specjalnych stelażach, umożliwiają “przymierzenie” sukienki i zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia. Nowością jest zaaranżowany butik z butami i torebkami florystycznymi oraz księga gości w saloniku patronki święta – angielskiej pisarki Elizabeth von Arnim.
Praca Aliny Sendłak
Praca Mai Felińskiej
Podczas spaceru alejami folwarku można było dostrzec kolejne atrakcje: ukwiecone ramy do zdjęć w plenerze i stylowe rowery do przejażdżek. Ekspozycjom stałym towarzyszyła bogata oferta warsztatowa: malowanie na jedwabiu, zdobienie kapeluszy, układanie kwiatów, filcowanie, tworzenie biżuterii, malowanie koszulek itp. Przez cały czas trwania festiwalu na scenie odbywały się występy muzyczne lokalnych zespołów i prezentacje młodych talentów. Gwoździem programu był wybór królowej róż oraz barwny korowód, w którym szły dzieci, młodzież i dorośli w strojach z epoki Jechały także efektownie udekorowane zabytkowe samochody.
Królowa Róż 2015
…i nowa Królowa Róż
Obecność władz Gminy z Panią Wójt na czele nadawała rangę wydarzeniu, a rozdane 5 tys ciasteczek festiwalowych napawało radością że impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Przygotowanie tak bogatej w atrakcje imprezy wiązało się z wieloma godzinami pracy i było możliwe dzięki ścisłej współpracy całej grupy florystycznej w składzie Mira Kwaśniewska, Alina Sendłak, Maja Felińska, którą początkowo wspierała też Monika Dłużyk-Marciniak, a finalnie wzmocnił Łukasz Krytkowski.
W tym roku, na szczególne zaproszenie Gminy, w obchody Festiwalu włączył się Piotr Salachna, który razem ze swoimi studentami stworzył prace ujmujące lekką formą, nowoczesnymi technikami, bogactwem ciekawych gatunków roślin i kwiatów. Kompozycje te doskonale dopełniły charakterystyczne dla festiwalu dekoracje florystyczne utrzymane głównie w stylu dekoracyjnym.
Festiwal łącząc w sobie formulę festynu z profesjonalną oprawą florystyczną budzi duże zainteresowanie nie tylko lokalnej społeczności. Jest doskonałą okazją do promocji kwiatów i nietuzinkowym sposobem na spędzenie niedzielnego popołudnia.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tegorocznej uroczystości, a w przyszłym roku na czynny udział w V edycji festiwalu.
Warsztaty florystyczne
Warsztaty “Różana herbatka”, prowadzenie: Maja Felińska