Gipsówka należy do najbardziej uniwersalnych kwiatów wykorzystywanych we florystyce. Wygląda delikatnie i pięknie, jest fantastycznym “wypełniaczem” w kompozycjach, a na rynku hurtowym dostępna jest przez cały rok. Wszystko to sprawia, że floryści chętnie po nią sięgają przy dowolnych realizacjach.

Gipsówka jest kuzynką goździka, należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Jej nazwa pochodzi od łacińskich słów gypsos – gips i philos – przyjaciel. Ma to związek z upodobaniem tej rośliny do podłoża z dużą zawartością wapnia. Naturalnie porasta stoki suchych wzgórz, miejsca skaliste i nasłonecznione. Roślina ta występuje w południowo-wschodniej i środkowej Europie, Kaukazie, Syberii, Mongolii i Chinach. Rośnie także w innych rejonach świata, w których się rozprzestrzeniła. Jej polska nazwa to łyszczec.

fot. funnyhowflowersdothat.co.uk
fot. funnyhowflowersdothat.co.uk

Gipsówka jest kwiatem uniwersalnym, łatwo się z nią pracuje i daje ona wiele możliwości. Łodygi gipsówki są nagie i cienkie, ale silnie rozgałęzione. Jej malutkie kwiaty tworzą liczne wiechowate kwiatostany, dzięki czemu wygląda ona jak puszysta biała chmurka. Jej wizualna lekkość i objętość sprawia, że jest ona wspaniałym dodatkiem do bukietów i wszelkich innych kompozycji florystycznych. Można nią łatwo wypełnić dużą przestrzeń. Chętnie wykorzystywana jest do dekoracji ślubnych i komunijnych, a jej romantyczny i delikatny wygląd doskonale pasuje do tego typu okazji. Gipsówka jest często wykorzystywana do wianków komunijnych lub jako przypinka do włosów albo butonierka, ale to tylko niektóre jej zastosowania.

Gipsówka była przez wiele lat obowiązkowym dodatkiem do bukietu róż, by w końcu się znudzić i stracić swoją popularność. Okazuje się jednak, że nie na długo, bo już kilka lat temu kwiat ten wrócił do łask. Dzisiaj floryści wykorzystują go kreatywnie na wiele sposobów: nie tylko do wypełnienia wolnej przestrzeni, ale także jako główny kwiat w bukiecie czy innych kompozycjach. Jego zaletą jest również to, że jest trwałym kwiatem ciętym, który bardzo ładnie się zasusza.

Wianek komunijny z gipsówką. Praca: Katarzyna Greta Szymkowiak

Gipsówka i jej dostępność na rynku

Gatunkiem uprawianym na kwiat cięty jest gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata). O jej popularności w pewnym stopniu decyduje fakt, że jest ona dostępna na rynku hurtowym przez cały rok. Kiedyś występowała jedynie w naturalnych kolorach: białym lub jasnoróżowym, ale ponieważ kwiat ten można farbować więc obecnie można ją dostać praktycznie w każdym kolorze. Na rynku istnieje wiele odmian, spośród których najbardziej powszechne są białe wielkokwiatowe, takie jak na przykład ‘Million Stars’ lub ‘Xlence’. Ta pierwsza, zgodnie z nazwą, charakteryzuje się dużą ilością drobnych kwiatów, natomiast druga ma ich mniej ale w większym rozmiarze. Zaletą obydwu odmian jest to, że mają dość mocne łodygi, dzięki którym łatwiej jest manewrować kwiatami bez ryzyka ich uszkodzenia. Do białych odmian drobnokwiatowych, które można kupić na rynku należy na przykład ‘Bristol Fairy Super’ o pełnych kwiatach, natomiast do odmian drobnokwiatowych różowych – ‘Super Pink’.

Farbowana gipsówka

Wskazówki dla florystów

  • Kupując gipsówkę najlepiej wybrać taką, w której mniej więcej jedna trzecia do połowy kwiatów na łodydze jest częściowo otwarta, wtedy roślina będzie trwalsza.
  • Kwiaty nie powinny być pomarszczone i wysuszone, a łodygi powinny być zielone.
  • Gipsówka jest wrażliwa na szarą pleśń (botrytis), dlatego należy zwrócić uwagę na brązowe plamy oraz wilgoć, która powoduje rozwinięcie się grzyba.
  • Po przywiezieniu do kwiaciarni należy wyjąć ją z folii aby nie dopuścić do zawilgocenia kwiatów oraz oczyścić i podciąć łodygi.
  • Można przyspieszyć otwieranie się pąków poprzez podcięcie łodyg i wstawienie do ciepłej wody z odżywką, następnie należy energicznie potrząsnąć kwiatami w kierunku góra-dół.
  • Aby trochę poluzować i rozdzielić kwiaty, które ze względu na swoją budowę łatwo się ze sobą plączą i sczepiają, należy je odwrócić do góry nogami i delikatnie potrząsnąć w górę i w dół.
  • Gipsówka w łodygach zawiera saponiny, które mogą wywoływać reakcje astmatyczne lub dermatologiczne, dlatego należy zachować ostrożność podczas pracy z tymi kwiatami.

Ciekawostką jest to, że gipsówka wiechowata ma swoje nieliczne, naturalne stanowiska również w Polsce. Można ją spotkać we wschodnich rejonach naszego kraju: w dolinie Bugu, na Nizinie Podlaskiej i w okolicach Hrubieszowa. Dziko rosnąca gipsówka podlega jednak ochronie i nie wolno jej niszczyć.

fot. funnyhowflowersdothat.co.uk
fot. funnyhowflowersdothat.co.uk
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl