Kiedy przychodzi jesień, a liście drzew zaczynają zmieniać kolor na ciepłe odcienie pomarańczu i czerwieni, wiele osób zaczyna myśleć o odpoczynku na świeżym powietrzu i podziwianiu natury w jej pełnej okazałości. Właśnie w takim duchu odbyła się III Plenerowa Impreza Inspirowana Land Artem w miejscowości Dołuje, będąca częścią projektu “Szlakiem Ekokultury” realizowanego przez Stowarzyszenie Carpe Diem.

W prywatnym ogrodzie Izabeli Dryjańskiej, prezes Stowarzyszenia Carpe Diem, spotkała się grupa kilkunastu znakomitych florystów z całej Polski i Niemiec. To miejsce stało się areną dla ich wyjątkowych prac inspirowanych naturą. W ogrodzie można było podziwiać nie tylko niezwykłe kompozycje florystyczne, ale także wystawę obrazów i wysłuchać koncertów różnych zespołów muzycznych. To połączenie sztuki, muzyki i natury stworzyło wyjątkową atmosferę, a dla licznych gości było prawdziwą ucztą dla duszy. Warto wspomnieć, że choć wydarzenie już się odbyło (17 września), to prace można nadal oglądać – wystawa jest otwarta do 15 października.

Monika, Ania, Jakub i Patryk – Kwiaciarnia Pod żółtą różą

Izabela Dryjańska, prezes Stowarzyszenia Carpe Diem i organizatorka wydarzenia, opowiedziała nam o genezie tego nietuzinkowego pomysłu:

“Pomysł zrodził się w czasie pandemii, ponieważ kręciliśmy wtedy programy ogrodnicze. Internauci stwierdzili, że chcieliby wziąć udział w takim wydarzeniu na żywo. Wtedy wpadliśmy na pomysł, że ostatni odcinek nagramy z udziałem publiczności, ale tym razem nie będzie to tylko odwiedzenie ogrodu. Ponieważ od lat współpracuję z florystami i posiadam pół-dziki ogród, więc pomyślałam, że to będzie fajne tło do tego, żeby pokusić się o zrobienie tutaj land artu. Trzecia edycja rozrasta się coraz bardziej, mamy coraz więcej florystów i artystów, również plastyków i muzyków. Oprócz wystawy land art odbywają się to również koncerty. W zeszłym roku odwiedziło nas 400 gości – w tym liczymy na więcej.” – powiedziała i dodała – “W wystawie wzięli udział floryści z Poznania, Łodzi, Warszawy, Gniezna, Szczecina, gmin Dobra i Blankensee, naszego niemieckiego sąsiada. Floryści mają całkowicie wolną rękę, nie zadaję im żadnego tematu. W ogrodzie mają pełną dowolność i mogą ciąć wszystko, co tylko chcą. Prace, które tu powstają są różne, bo zespoły florystów też są różne. Wszystko jest naturalne. Uwielbiam obserwować jak floryści pracują, jak sobie pomagają i z jakim szacunkiem się traktują, to jest cudowne, najfajniejsze doświadczenie tak na prawdę.”

Harmonia i różnorodność

Prace florystów były rzeczywiście zróżnicowane. Zachwycały misternym wykonaniem, oryginalnym pomysłem, materiałem roślinnym. Piotr Salachna stworzył ogrodową kompozycję z kwiatów, w której zaprezentował własnoręcznie uprawiane kwiaty o nazwie amarine, będące połączeniem neriny i amarylisu. Jak się dowiedzieliśmy, ta piękna roślina, o delikatnym wyglądzie jest wyjątkowo trwała jako kwiat cięty. Łukasz Krytkowski umieścił czerwoną kulę z gałęzi między drzewami, a w pobliżu umieścił głośnik, z którego dobiegał dźwięk bicia serca. Ta surrealistyczna kompozycja skłaniała do refleksji i skojarzeń z sercem ukrytym w lesie. Maria Sarnowska, Ewa Bugaj i Katarzyna Sikora są autorkami tryptyku, którego trzy różne części harmonijnie łączyły się w całość, pokazując tym samym odmienne pasje florystek i zgodną współpracę ich zespołu. Maja Anna Felińska upiększyła starą, metalową ławeczkę pracą przypominającą oko lub symbol Yin yang, choć jak twierdziła mogło to być cokolwiek innego – wszystko zależy od widza. Alina Sendłak zaś zamieniła huśtawkę w róg obfitości, z którego tryskały kwiaty, owocujące pędy i efektowne girlandy z liści.

Floryści tworzący III Plenerową Imprezę Inspirowaną Land Artem. Na scenie Izabela Dryjańska.

To tylko kilka przykładów spośród niesamowitych prac, które wzbudzały żywe zainteresowanie wśród zgromadzonych gości. Land art to sztuka tworzona z naturalnych materiałów, co sprawia, że prace ewoluują wraz z upływem czasu. W ogrodzie Izabeli można było znaleźć także prace z poprzednich edycji, które zmieniły swój wygląd pod wpływem sił natury, co dodało im niepowtarzalnego uroku. Niektóre z nich zostały zaaranżowane ponownie, dzięki czemu zyskały nowe życie.

Praca wykonana podczas wcześniejszej edycji wystawy.

Projekty Stowarzyszenia Carpe Diem

Wystawę można oglądać do 15 października, wystarczy wejść do ogrodu – furtka jest otwarta. Zapytaliśmy jak to możliwe, a Iza Dryjańska odpowiedziała nam: “Otwarty dom jest dla mnie czymś naturalnym. Ludzie czasami pytają jak to jest, że każdy może do mnie przyjść, czy to prawda? Odpowiadam, że tak, jest to ogłoszone w radiu, gazetach, można przyjść! Co ciekawe udaje mi się zarazić inne osoby, które chętnie zgadzają się wziąć udział w naszym innym wydarzeniu: “Weekend otwartych ogrodów”, które odbywa się pod koniec maja. Ludzie udostępniają wtedy swoje ogrody zwiedzającym, każdy ogród jest oznaczony naszą tabliczką, można wejść, zobaczyć, a często właściciele zostawiają nawet poczęstunek. Ludzie przyjeżdżają żeby się zainspirować, nacieszyć się atmosferą, spędzić czas.
Mamy też jeszcze jeden projekt! Są to “Ogrodowe spotkania z kulturą i sztuką”. To cykl pięciu koncertów, każdy odbywa się na tarasie w innym ogrodzie. Ludzie przychodzą, przynoszą własne ciasta, przekąski, leżaki, choć my też to zapewniamy. Każdy z tych koncertów przyciąga około 100-150 osób! III Plenerowa Impreza Inspirowana Land Artem jest połączona z tym wydarzeniem – w ogrodzie odbywa się wystawa prac artystów plastyków oraz koncerty na tarasie.”

III Plenerowa Impreza Inspirowana Land Artem

Podsumowanie

III Plenerowa Impreza Inspirowana Land Artem w Ogrodzie Izabeli Dryjańskiej to nie tylko wyjątkowe wydarzenie artystyczne, ale także przykład tego, jak sztuka, przyroda i kultura mogą łączyć ludzi i tworzyć niezapomniane wspomnienia. Prace zaprezentowane podczas imprezy wykonali: Piotr Salachna, Mira Kwaśniewska, Mariola Miklaszewska, Anna Nizińska, Maria Sarnowska, Katarzyna Sikora, Ewa Bugaj, Maja Anna Felińska, Alina Sendłak oraz Monika, Ania, Jakub i Patryk z Kwiaciarni “Pod żółta różą”.


Reklama

Wystawa była okazją, by uczestniczyć w czymś niecodziennym, by poczuć przyjemną atmosferę późnego lata, spędzić czas w otoczeniu natury i sztuki i napełnić duszę pięknem. Inspirująca jest nie tylko działalność artystów, ale też sama koncepcja, w ramach której ktoś otwiera swój prywatny ogród, by celebrować piękno z nieznanymi ludźmi, zupełnie jak podczas przyjacielskiego spotkania. Praca z sercem dobrze oddawała ducha tego wydarzenia: ktoś otwiera serce, wystarczy tylko zaglądnąć i wspólnie cieszyć się tą chwilą…

–>

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl