Bulbinella to oryginalna roślina ozdobna uprawiana na kwiaty cięte, niestety wciąż rzadko spotykana w kwiaciarniach. Rodzaj ten należy do rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae), podobnie jak popularna wśród florystów tzw. stalowa trawa, czyli ksantorea australijska.
Bulbinella po raz pierwszy została opisana w 1843 roku przez Karla Sigismunda Kunta. Obecnie poznanych jest 23 gatunki. Większość z nich w stanie naturalnym rośnie na terenie zachodniej części Afryki Południowej, gdzie zimą jest pora deszczowa. Kilka gatunków występuje jako endemity w Nowej Zelandii. Rośliny są geofitami, tworzą pod ziemią kłącza, z których wyrastają trawiaste liście i osadzone na bezlistnych szypułach groniaste kwiatostany złożone z drobnych kwiatów. Kwiatostany przypominają w budowie nieco grona popularnej trytomy (Kniphofia), ale są bardziej smukłe i mniejsze. W okresie zimowo-wiosennym na giełdach kwiatów są dostępne głównie dwa taksony różniące się barwą: odmiana botaniczna Bulbinella latifolia var. doleritica o kwiatach pomarańczowych oraz gatunek Bulbinella nutans o kwiatach żółty. Rośliny są uprawiane głównie na plantacjach położonych w Izraelu.
Cięte kwiatostany trafiają na giełdę w fazie, gdy dolne kwiaty są wybarwione, ale jeszcze nie rozwinięte. Bulbinella posiada kwiatostany charakteryzujące się silnym geotropizm dlatego powinny być one transportowane i przechowywane w pozycji stojącej, aby się nie deformowały. Z badań przeprowadzonych na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie wynika, że trwałość ciętych kwiatostanów bulbinelli wynosiła średnio 10 dni. Bulbinella może być z powodzeniem stosowana w bukietach i kompozycjach w naczyniu, stanowiąc zawsze interesujący element pracy florystycznej.
Porównanie kwiatostanów: po lewej Kniphofia, po prawej Bulbinella
Piotr Salachna, ZUT Szczecin