Najważniejszym tworzywem dla florysty są rośliny. Znajomość ich budowy, nazewnictwa czy zasad pielęgnacji to podstawy, które każdy florysta powinien znać. Niestety, często okazuje się, że botanika roślin wyższych nie dla wszystkich jest jasna. Jeszcze gorzej bywa z wiadomościami i umiejętnościami ogrodniczymi. W wyniku tego funkcjonują w środowisku niepoprawne nazwy roślin, z biegiem lat utrwala się błędna terminologia, powstaje niepotrzebny chaos. Poniżej kilka takich przykładów.
Hodowla czy uprawa?
Rośliny ozdobne, które posiadamy w celach dekoracyjnych w ogródku czy na parapecie uprawiamy a nie hodujemy. Hodować można konie, świnie, krowy. Niestety, bardzo wielu florystów „hoduje” zamiast „uprawia”. W żadnej poważnej literaturze dotyczącej roślin nie używa się czasownika hodowla jako czynności związanych z produkcją, podlewaniem, pielęgnacją czy nawożeniem roślin.
Kwiat czy kwiatostan?
Gerbera, chryzantema, czy gipsówka są ozdobne nie z pojedynczych kwiatów tylko z kwiatostanów. Kwiatostany mają różną budowę i związane z tym nazwy dlatego poprawnie powiemy, że zostały użyte w kompozycji grona konwalii, wiechy lilaka, kłosy mieczyka, koszyczki cynii itd. Pojedyncze kwiaty mają maki, piwonie, jaskry, zawilce, wielkokwiatowe róże czy goździki.
Owoc czy owocostan?
Owocostany powstają z całych kwiatostanów, a owoce z pojedynczych kwiatów. Częściej mamy do czynienia z owocami, owocostany posiadają nieliczne rodzaje, np. ananas, morwa, figa. Owoce ze względu na budowę morfologiczną nazywa się różnie. Floryści stosują torebki (nie jagody!) dziurawca, pestkowce ostrokrzewu, jagody pomidora itd.
Łodyga czy pęd?
Lepiej mówić pędy róż niż łodygi róż. Bezlistne pędy kwiatostanów noszą nazwę szypuł (czosnek, anturium, gerbera). Bezlistne pędy kwiatów nazywa się szypułkami (cyklamen, ciemiernik, sabotek).
Sadzić czy wysadzić?
Wysadzać można mosty, rośliny w ogródku czy do pojemnika generalnie sadzimy.
Narcyz czy żonkil?
Zdecydowanie narcyz (Narcissus).
Śniadek czy śniedek?
Zdecydowanie śniedek.
Alstromeria czy alstremeria?
Zdecydowanie alstremeria, ponieważ oe po łacinie czytamy e (Alstroemeria); niestety, nawet słowniki podają błędną nazwę.
Hipeastrum czy amarylis?
Hipeastrum to bardzo popularna roślina cebulowa nazywana niepoprawnie amarylisem, uprawiana na kwiaty cięte i w doniczkach. Posiada pustą w środku, zieloną szypułę zakończoną imponującymi kwiatami. Amarylis to rarytas na giełdzie kwiatowej. Ma pełną szypułę barwy bordowo brunatnej, kwiaty delikatniejsze niż u hipeastrum, barwy jasnoróżowej.
Cantedeskia czy kalla?
Zdecydowanie cantedeskia.
Akacja czy mimoza?
Żółte, pachnące, kuliste kwiaty ma akacja!!! Mimoza to roślina doniczkowa o różowych kwiatach, absolutnie nie nadających się na kwiat cięty.
Aralia czy fatsia?
Rośliną o pięknych, błyszczących liściach, uprawianą na zieleń ciętą jest fatsja. Aralię stosuje się w kompozycjach dla oryginalnych kwiatostanów.