Jukka to roślina doskonale przystosowana do ciepłego klimatu – nie przeszkadza jej brak wody czy mocno grzejące słońce. Jej ostro zakończone liście są skórzaste i mają grubą skórkę, którą pokrywa woskowaty nalot chroniący przed utratą wody. Ta roślina zdecydowanie potrafi poradzić sobie w trudnych warunkach. To dlatego, że pochodzi ona z półpustynnych regionów Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej.

jukka

Yucca należy do rodziny agawowatych (Agavaceae), podobnie jak dracena. W Polsce była dość popularną rośliną doniczkową jeszcze kilkanaście lat temu. Dziś “kwiatek” ten wraca do naszych domów, a zainteresowanie nim zdaje się rosnąć. Pojawia się również w naszych ogrodach, gdzie widowiskowo kwitnie, a niektóre gatunki potrafią przetrwać nawet kilkunastostopniowy mróz. Yucca – czy też spolszczając juka lub jukka – jest piękną rośliną, która wprowadza trochę egzotyki do mieszkania i doskonale wpisuje się w trend miejskiej dżungli.

Skąd się bierze jukka na naszym rynku? Importowana jest z Ameryki Południowej, gdzie rośnie na plantacjach kawy aby zapewnić cień kawowcom. Każdego roku roślina przyrasta o około 30 cm i po kilku latach przycina się ją na kawałki. W Europie te pocięte pieńki sadzi się do doniczek, a gdy roślina wypuści liście to wprowadza się ją do sprzedaży.

Na co zwrócić uwagę kupując jukkę?

  • Wymiary: rozmiar doniczki powinien być proporcjonalny do liczby i kształtu łodyg oraz do wysokości i wieku rośliny.
  • Warianty: jukkę sprzedaje się w różnych wersjach, np. z pojedynczym grubym pniem z którego wyrasta kępka liści, z dwiema lub więcej gałęziami bocznymi, w kępce (kilka roślin jednego gatunku w jednej doniczce).
  • Liście: na końcówkach liści nie powinno być żadnych uszkodzeń mechanicznych przekraczających 5 mm.
  • Zdrowie: Roślina musi być zdrowa i bez szkodników, w szczególności takich jak wełnowce czy tarczniki.
  • Pień powinien być zabezpieczony woskiem, aby zapobiec obsychaniu lub gniciu rośliny na skutek wnikania w nią wody.

Jukka i jej dostępność na rynku

Asortyment jest dość ograniczony. Najczęściej sprzedawanym gatunkiem jest zielonolistna juka słoniostopa (Yucca elephantipes). Popularne są również: juka aloesowa (Yucca aloifolia) i juka wyniosła (Yucca elata). W ogrodzie spotkamy pięknie kwitnącą jukę wirginijską (Yucca flaccida) lub mrozoodporną rostratę (Yucca rostrata) o srebrno – niebieskich, wąskich liściach.

jukka w kępce w doniczce

Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla klientów

  • Im większy i grubszy pień, tym łatwiejsza jest pielęgnacja rośliny.
  • Jukka wymaga jasnego stanowiska i regularnego podlewania. Ziemia musi być wilgotna, ale nie mokra, bo może to spowodować gnicie rośliny.
  • Można ją umieścić na zewnątrz w słonecznym miejscu w okresie od maja do października. Nie wystawiamy jej jednak od razu na pełne słońce, ale pozwalamy roślinie zaaklimatyzować się aby zapobiec przypaleniu liści.
  • Zimą, w okresie hibernacji, można umieścić ją w chłodnym miejscu (min. 10 stopni C) i skąpo podlewać.
  • Zżółknięte lub brzydkie liście można usuwać. Jukę można nawet przycinać, najlepiej robić to w miesiącach zimowych.
  • Roślina może zakwitnąć, zwłaszcza jeśli jest „zaniedbana”.

Jukka – wskazówki dotyczące ekspozycji i sprzedaży

Juka bardzo ładnie prezentuje się w solidnej, kamiennej donicy. Jeśli chcemy nadać jej innego charakteru, to można umieścić ją też w donicy w stylu boho lub w kolorowej doniczce w folklorystyczne wzory. Można nawet posunąć się o krok dalej: sięgnąć po naturalną farbę i nanieść wzór na pień lub liście – pomysł na pewno zwróci uwagę klientów.

jukka z rozgałęzieniami

Tekst: na podstawie materiałów Biura Kwiatowego Holandia

Zdjęcia: https://www.funnyhowflowersdothat.co.uk/

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl