Festiwal Chryzantem, nazywany też Kikumatsuri, to najważniejsze wydarzenie jesieni w Ogrodzie Japońskim w Hasselt (Belgia). W czasie jego trwania goście zwiedzający ogród mogą podziwiać oryginalne instalacje florystyczne. Podczas tegorocznej edycji mentorem i koordynatorem prac florystycznych był belgijski mistrz i nauczyciel oraz światowej klasy florysta Tom De Houwer.

Tytuł tegorocznego Festiwalu brzmiał: „Haiku w rozkwicie”. Temat ten został wybrany przez Toma De Houwera jako punkt wyjścia do stworzenia kompozycji z chryzantem, które miały zdobić ogród japoński. Tom zaprosił do udziału w pracach florystycznych swoich zagranicznych uczniów. W ten sposób powstał międzynarodowy zespół florystek, które z wielką przyjemnością podjęły wyzwanie i przedstawiły swoje projekty. W ekipie znalazły się osoby różnych narodowości (Meksyk, Rumunii, Belgii, Turcji i Włoch), ale każda z nich ma na swoim koncie intensywne, 6-dniowe szkolenie Masterclass u Toma De Houwera.

Kiedy uczeń jest gotowy pojawia się mistrz, a kiedy mistrz jest gotowy, pojawiają się uczniowie.

buddyjskie przysłowie

Pojawienie się uczniów na Festiwalu Chryzantem jest dla Toma w jakiś sposób symboliczne. Jeszcze w 2018 roku tworzył on własnoręcznie prace festiwalowe (pisaliśmy o tym tutaj). Zastanawiając się nad tym Tom nawiązuje do znanego buddyjskiego przysłowia o mistrzu i uczniu: W 2018 roku moim nauczycielem był ogród japoński, a obecnie sam jest nauczycielem i mentorem mojego międzynarodowego zespołu pełnych pasji uczniów. Dzisiaj to oni są gotowi.

Tom De Houwer foto: Ivan Deams
Tom De Houwer, Foto: Ivan Deams
Tuba Belgin Oskan (Turcja) Foto: Britt Gysen Sandhills Studio
Tuba Belgin Oskan (Turcja) Foto: Britt Gysen Sandhills Studio
Oana Penciu (Rumunia) Foto: Britt Gysen Sandhills Studio
Oana Penciu (Rumunia) Foto: Britt Gysen Sandhills Studio
Liz Rosales (Meksyk) Foto: Britt Gysen Sandhills Studio
Liz Rosales (Meksyk) Foto: Britt Gysen Sandhills Studio
Katleen Wuyts (Belgia) Foto: Britt Gysen Sandhills Studio
Katleen Wuyts (Belgia) Foto: Britt Gysen Sandhills Studio
Deborah Provenziani (Włochy) Foto: Britt Gysen Sandhills Studio
Deborah Provenziani (Włochy) Foto: Britt Gysen Sandhills Studio
Christa Ory (Belgia) Foto: Britt Gysen Sandhills Studio
Christa Ory (Belgia) Foto: Britt Gysen Sandhills Studio

Festiwal Chryzantem – Haiku w rozkwicie

Tom tłumaczy również swoją koncepcję artystyczną. Tytułowe haiku jest formą poetycką, którą rządzą określone zasady. Jest minimalistyczne (ma tylko 17 sylab), estetyczne i ma pozostawiać u odbiorcy przelotne i refleksyjne odczucie. Podobnie jest ze stylem wypracowanym przez Toma i określanym przez niego jako „mniej znaczy więcej”. Styl ten również ma swoje zasady, ale z haiku łączy go wspólny mianownik. Jest nim filozofia Zen. Opiera się ona na harmonii, spokoju i prostocie. Jak tłumaczy Tom jest to sztuka brania i odpuszczania oraz sztuka odnajdywania mądrości, dzięki której potrafimy dokonywać trafnych wyborów.

Moja misja to sprawić, by moi uczniowie zabłysnęli

Festiwal Chryzantem 2020 był drugi jeśli chodzi o ilość osób, które go odwiedziły. Na pierwszym miejscu jest edycja z 2018 roku, gdy Tom był jedynym floral dizajnerem odpowiedzialnym za projekty. Nigdy się nie spodziewałem, że moja praca przyciągnie tłumy. Czuję się dumny, choć nie mówię o tym głośno. Ale szczerze mówiąc, gdyby nie koronawirus, to tegoroczna edycja prawdopodobnie przebiłaby 2018 rok – mówi Tom i dodaje – Moją misją jest pozwolić moim studentom zabłysnąć. W jaki sposób? Stosując moją złotą strategię lotosu. Ta metoda rozwoju obejmuje cztery obszary: świadomości, umiejętności, doświadczenia i ekspozycji. W Ogrodzie Japońskim moi uczniowie mieli możliwość rozwoju w tych dwóch ostatnich obszarach: doświadczenia oraz ekspozycji – pokazali swoje prac w świecie zewnętrznym.

Według Toma rozwój powinien obejmować coś więcej niż naukę kolejnych technik florystycznych. Przyjmuje on podejście holistyczne, a jego kursy cechuje zrównoważone połączenie rozwoju umiejętności florystycznych i osobistych. Dlatego tak wiele uwagi poświęca on konkretnej osobie, projektantowi, artyście, który stoi za daną formą ekspresji kwiatami.

Moim celem jest doprowadzenie uczniów z klasy Masterclass do pełnego wykorzystania ich potencjału. Chciałbym by odbywało się to w taki sposób, by nadal byli autentyczni w tym co robią, a z drugiej strony by możliwości związane z kontekstem ich pracy, czyli klientem i publicznością, wzrastały, wnosząc ich tym samym na coraz wyższy poziom. – mówi Tom de Houwer.

Chcesz wziąć udział w Masterclass z Tomem De Houwer? To możliwe!

  • Następny Masterclass odbędzie się w Belgii, w ograniczonej grupie, w dniach 10-15 stycznia. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim.
  • Do wyboru są 3 formuły: 3-dniowa, 6-dniowa lub 6-dniowa + Mentoring.
  • Więcej informacji na temat możliwości udziału i tematyki szkolenia znajdziecie na stronie: tomdehouwer.com/bloom-up

Zachęcamy także do śledzenia edukacyjnych webinariów prowadzonych przez Toma.

Zapraszamy też do galerii zdjęć z Festiwalu Chryzantemy w Ogrodzie Japońskim:

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl