“We wszystkim, co odnosi się do kwiatów, musisz być osobą kreatywną. Jeśli masz wieloletnie doświadczenie w układaniu kompozycji czy bukietów, nie możesz na tym poprzestać! Musisz iść do przodu, a w oparciu o posiadaną technikę starać się wdrożyć kolejne, najbardziej nawet niezwykłe pomysły. Kreatywność to sekret, który rozwija naszą sztukę … ”
Monique Gauthier – jest przedstawicielem tzw. klubowej florystyki Francji. Przedstawiciele tego rodzaju florystyki nie traktują jej jako sposobu na zarabianie. Jest ona traktowana jak drogie hobby dające radość wiedzy, rozwoju i tworzenia kompozycji kwiatowych.
Jak opowiada Monique, jej rodzice mieli duży dom. Wokół domu rozciągał się ogromny i piękny ogród.
Nic więc dziwnego, że już od dzieciństwa Monique na co dzień obcowała z kwiatami. Można powiedzieć, że było to jej naturalne środowisko. Tak też zaczął się jej pierwszy kontakt z magią kwiatów.
Na początku Monique nie myślała o światowej sławie florystycznej. Zaczęła swoją edukację od wydziału prawa na Uniwersytecie w Tuluzie. Nauka paragrafów nie zabiła w niej poczucia piękna i miłości do kwiatów. Po skończeniu edukacji Monique wyszła za mąż i zajęła się min. obowiązkami domowymi. Nowy dom nie był już taki jak ten z dzieciństwa. Nie było w nim aż tyle miejsca na kwiaty.
Próbując jakoś wypełnić pustkę, zaczęła studiować malarstwo i rzeźbę w metalu. Rozpoczęła też naukę florystyki w paryskiej L’école des fleurists. Potem była nauka w paryskiej szkole Tokyo School of Floral Ohara. Był rok 1970 i Monigue pojechała na staż do Japonii. Tam miała okazję pracować pod okiem różnych mistrzów i otrzymać dyplom Mistrza.
Powrót do Francji to rozpoczęcie pracy w szkole florystycznej. Wtedy też powstał w jej głowie pomysł, aby wspierać rozwój francuskiej florystyki. Jej marzeniem było znaleźć nowy styl, który wyróżniałby tą florystykę na świecie.
Objęcie szefostwa we francuskiej szkole florystycznej dało jej szansę na wprowadzanie unikalnych zmian w dydaktyce. Chciała, aby szkoła florystyczna była nowoczesna. Przykładem zmian było wprowadzenie zajęć, na których poznawano nieznane roślin i kwiaty rosnące w innych krajach.
Pierwsza książka Monique Gauthier to” Le livre du bouquet”. – Opublikowana w 1983 roku i natychmiast staje się bestsellerem. Potem były kolejne: “Rośliny”, “Kwiaty egzotyczne” czy “Dekoracja stołu”.
Patrząc na prace Monique trzeba zwrócić uwagą na dwa elementy. Pierwszy to niesamowite posługiwanie się kolorem, a drugi to dobór linii kompozycji w zależności od jej przeznaczenia i charakteru.
Oceńcie zresztą sami.