Wszystkich Świętych już wkrótce. Jakie kompozycje nagrobne będą cieszyły się zainteresowaniem klientów w tym sezonie? Na pewno wielu z nich będzie poszukiwało aranżacji w naturalnym stylu. Warto więc sięgnąć po żywe kwiaty, tym bardziej, że praca z nimi daje więcej satysfakcji niż tworzenie kompozycji z kwiatów sztucznych.

Jedną z popularnych form nagrobnych jest serce. Gąbka florystyczna w takim kształcie ułatwi i przyspieszy pracę nad tego rodzaju kompozycją. Dzięki gąbce kwiaty będą też miały dostęp do wody i zachowają swój piękny wygląd dłużej. Poniżej prezentujemy pomysł Katarzyny Grety Szymkowiak na kompozycję nagrobną właśnie w kształcie serca. Kompozycja ta została wykonana podczas warsztatów florystycznych organizowanych przez VHV Flowers and Greens – firmę dostarczającą kwiaty bezpośrednio do kwiaciarni.

Kompozycja nagrobna w kształcie serca krok po kroku

Co jest potrzebne do wykonania kompozycji? Oto materiały roślinne i techniczne, które zostały użyte w tej pracy:

  • Róża
  • Chryzantema ‘Baltazar’
  • Asparagus pierzasty Plumosus (Asparagus setaceus)
  • Faszyna
  • Gąbka florystyczna w kształcie serca
  • Podkład korkowy pod panele podłogowe
  • Haftki rzymskie
  • Szpilki

Zanim przystąpimy do pracy należy pamiętać o tym, by kwiaty były dobrze napojone.

Gąbkę moczymy w wodzie. Następnie dzielimy podkład z korka na małe paski, takie które zakryją jedynie podstawę gąbki z boku. Kawałek po kawałku przyczepiamy korek za pomocą szpilek.

Faszynę rozdzielamy i formujemy w “wąsy” o długości około 50-70 cm. Oplatamy drutem zielonym lub palonym. Przygotowujemy około 5-7 sztuk takich wąsów. Owijamy 2-3 wokół gąbki i przypinamy haftkami rzymskimi. Pozostałe mocujemy tak aby tworzyły wypukłość na górze serca – dzięki temu uzyskujemy trójwymiarowy kształt. Końcówki wąsów łączymy na dole serca wydłużając jego formę. Końcówki wąsów powinny kończyć się na różnym poziomie.

Następnie wkładamy pod faszynę, na gąbkę, mech lub – jak w przypadku pracy na zdjęciu – asparagus. Zasłaniamy nim gąbkę. Dzielimy wrzos na kępki i układamy je w kierunku ku dołowi serca. Hortensje dzielimy na dwa-trzy mniejsze kawałki i dokładamy do kompozycji.

Dodajemy dwie chryzantemy. Róże układamy w kierunku dolnej części serca, podobnie jak wrzosy. Pamiętamy o podcinaniu łodyg pod kątem 45 stopni. Układając kwiaty należy zwracać uwagę na wysokość na jakiej się znajdują: tworzymy kształt serca również w trójwymiarze.

Uzupełniamy przestrzeń w kompozycji wrzosem i chryzantemą santini podciętą na różnej wysokości.

Na dole serca doklejamy do faszyny wrzos. Na końcu dodajemy kilka pędów bluszczu, tak aby podkreślały kształt serca. Oglądamy pracę z każdej strony i wypełniamy miejsca, w których widać gąbkę.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl