Jednym z najpiękniejszych a zarazem najtrudniejszych elementów w naszej pracy jest tworzenie bukietów. Podczas gdy równoległe ułożenie łodyg w bukiecie jest łatwe i przyjemne, to skrętoległe ułożenie łodyg może już sprawiać trudności, zwłaszcza na początku drogi florystycznej.
Nie należy się jednak zniechęcać – ćwiczenia, praktyka i doświadczenie pozwolą na polubienie tej techniki. Z czasem nie możemy się bez niej obejść, a kwiaty automatycznie układają się w naszej dłoni we właściwy sposób. Pozwala to nam na ułożenie o co najmniej 1/3 większego bukietu, na swobodną wymianę kwiatów w bukiecie oraz stabilne, mocne wiązanie.
Dekoracyjną częścią bukietów są kryzy, które nie tylko sprawiają, iż bukiety są o wiele ciekawsze, ale również w pewien sposób ułatwiają układanie poszczególnych kwiatów w bukiecie. Często floryści poświęcają wiele czasu na wykonanie kryz, które w efekcie finalnym są nierzadko małymi dziełami sztuki. Przygotowałam kilka propozycji do własnoręcznego wykonania konstrukcji pod bukiety. Na zdjęciach powyżej możecie zobaczyć powstałe kryzy do bukietów.
Elementem wyjściowym do powstania załączonych 7 propozycji są otapowane druty oraz tektura szara. Wykorzystane przeze mnie materiały dekoracyjne to papier szary pakowy (również wykorzystywany do pakowania kwiatów), korek naturalny, tektura falista, folia aluminiowa, koronkowa serwetka wykonana szydełkiem, pióra, rafia sztuczna.
Była to dla mnie wspaniała zabawa z nietypowym materiałem i obserwacja jak zachowa się przy obróbce. Okazuje się, że nie powinniśmy się bać eksperymentów, ponieważ z nietypowymi materiałami pracuje się wspaniale, a efekty są zaskakująco dobre i bardzo ciekawe. Pozwoliłam sobie podzielić się z Wami kilkoma pomysłami, które może w jakiś sposób Was zainspirują, bo przecież przed nami koniec roku już tuż tuż…
Serdecznie pozdrawiam
Aleksandra Ciecholewska