Żywe kolory, ekstrawagancko ukształtowane kwiaty i zmysłowy wygląd to znaki szczególne celozji, które zdecydowanie wyróżniają ją spośród innych kwiatów. Jej kwiaty mogą przybierać różne formy: płonącej pochodni, pofałdowanego wachlarza lub kłosu. Dostępna jest w szerokiej gamie kolorów: biały, czerwony, żółty, różowy, fioletowy, pomarańczowy, zielony lub wielokolorowy. Roślina ta przez wiele miesięcy cieszy swoimi niezwykłymi kwiatami o delikatnym, korzennym zapachu.

Skąd pochodzi i gdzie występuje w naturze? Celozja rośnie w tropikach. Rozprzestrzeniła się z Afryki Wschodniej, Ameryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej na wiele innych regionów tropikalnych. Należy do rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae), która obejmuje także inne ekstrawaganckie rośliny, takie jak Amaranthus czy Atriplex.

Dostępność celozji na rynku kwiatowym

W ostatnich latach celozja była intensywnie uprawiana przez ogrodników, którzy uzyskali niesamowite wyniki jeśli chodzi o kolory, rodzaje kwiatów i długość ich życia. Istnieją trzy różne grupy odmian: cristata (grzebieniasta), plumosa (pierzasta) i spicata (kłosowa). Kolory mogą wahać się od jasnych do pastelowych odcieni, od klasycznych po dwukolorowe. Rośliny są dostępne w różnych odmianach i kolorach, takich jak np. Kelos, Merida, Hot Topic, Intenz i Twisted. Jedną z niezwykłych odmian o przyciągającej nazwie jest Celosia Vintage w kolorze blado różowym.

Celozja – różne formy kwiatów. Fot. Thejoyofplants.co.uk.
Styling Elize Eveleens – Klimprodukties

Na co zwrócić uwagę kupując celozję?

  • Sprawdź proporcje między rozmiarem doniczki, a średnicą i grubością rośliny (liczba łodyg na doniczkę).
  • Sprawdź liczbę pąków kwiatowych i ich dojrzałość. Liście są czasem zielone lub nieco czerwonawe, co tworzy przyjemne połączenie z kolorem kwiatów.
  • Roślina musi być wolna od szkodników i chorób. Gdy kwiaty lub liście są uszkodzone lub wyglądają źle, jest to często wynik nieprawidłowości w trakcie transportu lub przechowywania. Na roślinie mogą znajdować się zwiędłe kwiaty lub żółte liście. Może wystąpić tzw. szara pleśń (Botrytis – grzyb), jeśli między liśćmi będzie kondensować się woda i pozostaną dłużej wilgotne. Jeśli roślina była zbyt mokra przez długi czas, mogą pojawić się oznaki gnicia korzeni.
  • Sprawdź roślinę pod kątem szkodników, takich jak mączlik, mszyce lub przędziorki, chociaż obecnie jest to mniej powszechne dzięki usprawnieniom w uprawie roślin.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji (dla klientów)

  • Celozja preferuje chłodne i jasne stanowisko, wtedy dłużej kwitnie.
  • Rośliny mają dość miękkie liście, co oznacza, że ​​odparowują więcej wilgoci i dlatego potrzebują nieco więcej wody, szczególnie podczas upalnej letniej pogody. Nie pozwól by podłoże całkiem wyschło. Lekko opadające liście to sygnał, że czas na drinka 😉
  • Raz na dwa tygodnie zasil ją odpowiednią odżywką oraz usuwaj zwiędłe kwiaty, aby zapewnić bogate kwitnienie.
  • Nie umieszczaj celozji w pobliżu miski z owocami. Owoce emitują gaz etylenowy, który powoduje szybsze starzenie się kwiatów.
  • Celozja może być również umieszczona na zewnątrz, na balkonie lub patio w miesiącach letnich i używana jako roczna roślina ogrodowa.

Jak kreatywnie wyeksponować celozję?

Kolory i kształty rośliny idealnie pasują do modnego miejskiego klimatu. Aby nadać jej nowoczesny wygląd można użyć doniczek z graffiti, malowanych puszek. lub plastiku z recyklingu. Można użyć stonowanych, popielatych doniczek z betonu albo barwnych osłonek w kolorach gumy balonowej. Mocne wzory, odważne kolory i brak spójnego stylu wzmocnią wrażenie wyjątkowości tej rośliny, której osobowość doskonale pasuje do współczesnych czasów.

Styling Elize Eveleens – Klimprodukties
Styling Elize Eveleens – Klimprodukties
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl