Ojciec Hieronim St. Kreis i rekolekcje z tyniecką ikebaną
 

Ojciec Hieronim St. Kreis

Ojciec Hieronim St. Kreis, fot. Stefan Dziadosz – CDS


Do księgarni internetowej Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec trafiły trzy publikacje ojca Hieronima, które stanowią przedsmak większej całości: seria nosi tytuł Drogi Pana i Jego ludu. Te książki powstały jako pomoc dla uczestników rekolekcji organizowanych w tynieckim opactwie. Jednak jako cykl refleksji nad tajemnicami roku liturgicznego poprowadzą w ich głąb każdego czytelnika, także poza schematem tynieckich rekolekcji. O tych ostatnich autor nowej publikacji pisze:

W tych rekolekcjach rozważania będzie wspierała tyniecka ikebana – sztuka układania kwiatów o wschodnich korzeniach, jednak opracowana w Tyńcu od podstaw na potrzeby liturgii, traktowana jako modlitwa, praca i dar.

Bóg nie przerywa dialogu z nami, zapoczątkowanego na modlitwie, ale ten dialog wzbogaca podczas naszej pracy, także przez nasze spotkania z ludźmi i czas odpoczynku, pomagając nam zgłębić Ewangelię.

W sumie nic nowego. Wiemy, że Jezus w swoich przypowieściach o Królestwie Bożym wielokrotnie odnosił się do najprostszych prac, dobrze znanych swoim słuchaczom, i do wydarzeń z życia codziennego.

To również zachęta, aby każdy z uczestników tych rekolekcji spojrzał na swoje prace i potraktował je jako medytacje w działaniu, zatem dialog z Bogiem, który nas przemienia, bowiem dużo ważniejszy od końcowego efektu naszej pracy jest sam proces, który podczas pracy trwa, a przemienia nie samo tworzywo, którym się posługujemy, lecz także i nas samych.

 

Drogi pana i jego ludu

 

Poniżej przesyłamy namiary na książki ojca Hieronima:

Jednocześnie zapraszamy na sobotnie pokazy tynieckiej ikebany. Otwierany cykl pokazów obejmuje style wprowadzające i daje okazję poznania bogatej gamy możliwości, którą tworzą 4 style podstawowe, ponad 20 ich wariantów i 2 style uzupełniające. Więcej informacji można znaleźć na stronie Tynike.

 

Drogi pana i jego ludu

O autorze

Grzegorz Hawryłeczko OSB

Urodził się w 1990 r. w Rzeszowie. Do opactwa wstąpił w 2012 r., 6 stycznia 2014 zaś złożył pierwszą profesję monastyczną. W klasztorze pracuje m.in. jako prefekt gości, bibliotekarz, korektor, tłumacz j. angielskiego i redaktor magazynu „Cenobium”. Zainteresowania: teologia modlitwy, sakramentologia, chrześcijaństwo wschodnie i duchowość monastyczna. Student dominikańskiego Kolegium Filozoficzno-Teologicznego.