Kwiaty paproci

24/06/2013

wystawa prac florystycznychPod hasłem “W POSZUKIWANIU KWIATU PAPROCI” w dniach 22-23 czerwca br. w Szczecinie odbywała się wystawa florystyczna prac dyplomowych słuchaczy III edycji Podyplomowych Studiach Florystyka. Uczniowie w ramach egzaminu wykonali trzy prace ocenione zgodnie z regułami ustalonymi przez FLORINT. Przewodniczącą komisji była Anna Nizińska, a członkami Mariola Miklaszewska i Mira Kwaśniewska. Słuchacze dodatkowo zdawali także zawodowy egzamin przed Zachodniopomorską Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Szczecinie.

 

Egzamin rozpoczął się od bukietu ślubnego/dekoracji ślubnej na przygotowanie której każdy uczestnik miał 1,5 godziny. Powstały bardzo różne prace, praktycznie każda w innej konwencji technicznej i kompozycyjnej. Najlepiej został oceniony graficzny bukiet ślubny Małgorzaty Nowickiej (88,66 p.), w którym dominowały tajemnicze barwy i intrygujące pędy ceropegi Saundersa. Drugie miejsce, z minimalną różnicą punktów (88,33 p.) zdobył bukiet ślubny Małgorzaty Nawrockiej-Pęzik, bardzo romantyczny z powodu kolorów i faktur użytych materiałów. Trzecią lokatę zajęła propozycja Ewy Jarmakowicz (77 p.). Florystka wykonała odważną dekorację kapelusza, korzystając z czarnego rattanu, płatków protei, kwiatów wand, liści dzbanecznika i trzykrotki. Dekoracja ślubna w formie kapelusza była praktyczna i bardzo lekka.

 

Drugim zadaniem zaplanowanym na 2 godziny był wieniec. Najwyżej ocenionym spośród wszystkich okazał się wieniec Małgorzaty Nowickiej (96,3 p.). Florystka wykonała konstrukcję z granitowych kamieni zanurzonych w parafinie, którą następnie wypełniła utrzymanym w szarościach, zieleniach i bielach oryginalnym materiałem roślinnym, min. torebkami tulipana i liśćmi Kalanchoe beharensis. Drugi najlepszy wieniec (87,0 p.), gorący w barwach, z wykorzystaniem świec, przygotowała Ewa Jarmakowicz. Trzecie miejsce zajęła praca Aleksandry Matuszczak-Dziok (85,7 p.). Był to wieniec, w którym zostały użyte wyłącznie ogrodowe gatunki, w tym przepiękny dzwonek Campanula takesimana ‘Pink Octopus’.

 

Ostatnią konkurencją była duża forma “W poszukiwaniu kwiatu paproci”. Interpretacja Jolanty Waszkiewicz zrobiła największe wrażenie na sędziach (96,7 p.) i była najwyżej ocenioną pracą spośród wszystkich na egzaminie. Florystka zaproponowała wiszącą, okrągłą formę z wyciętym księżycem w fazie przypadającej na Noc Świętojańską. Materiałem głównym były nasiona z pergaminowymi skrzydełkami indyjskiego drzewa Oroxylum indicum zapylanego w nocy przez nietoperze. Z kwiatów użyła głównie filigranowe powojniki i złocistą sandersonię. Praca była powieszona i obrotowa. Drugą najlepszą pracę w tej kategorii wykonała Małgorzata Nowicka (93,0 p.). Kompozycji towarzyszył tajemniczy nastrój, setki girland z owoców klonu, berberysu i pąków lipy robiło duże wrażenie. Autorką trzeciej najlepszej pracy głównej była Małgorzata Nawrocka-Pęzik (90,7 p.). Florystka zaprosiła do intymnych zakamarków tropikalnego lasu, wykorzystując korę, konary, huby, egzotyczne pnącza i kwiaty.

 

Decyzją międzynarodowych sędziów florystyki wchodzących w skład komisji egzaminacyjnej wszyscy pozytywnie zdali egzamin. Po zsumowaniu punktów w klasyfikacji ogólnej pierwszą lokatę zdobyła Małgorzata Nowicka (278 p.), na drugim miejscu była Małgorzata Nawrocka-Pęzik (263 p.), a na trzecim Ewa Jarmakowicz (252 p.). Wszystkim nowym dyplomowanym florystom bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz owocnych poszukiwań twórczych.

 

 


bukiet ślubny autorstwa Małgorzaty Nowickiej (1. miejsce)

wieniec autorstwa Małgorzaty Nowickiej (1. miejsce)


praca główna autorstwa Jolanty Waszkiewicz (1. miejsce)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Albumie.

Piotr Salachna

O autorze

Piotr Salachna

Profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.