Kwiaty Polskie to wystawa, która zapowiada się na prawdę wyjątkowo na tle wydarzeń branżowych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka, a każdy jest wystarczająco dobry, by ją odwiedzić. Nawet kilka razy, bo ekspozycja będzie się zmieniać, a wystawa będzie trwać od 9 czerwca do 20 sierpnia. Będziemy mieć możliwość zobaczenia dużej formy florystycznej w wykonaniu wyśmienitych florystów. Zaprezentowane zostaną zmieniające się co dwa tygodnie, spektakularne instalacje kwiatowe przygotowane przez polskich florystów, takich jak: Dorota Kwiotek, Joanna Rospondek, Zygmunt Sieradzan oraz Kwiaty&Miut.
Kwiaty Polskie
galeria Dizajn BWA Wrocław
ul. Świdnicka 2-4
9 czerwca – 20 sierpnia 2017
wernisaż:
piątek, 9 czerwca 2017, godz. 19:00
Warto też zauważyć, że wystawa poświęcona florystyce organizowana jest poza branżą – przez wrocławskie BWA (Biuro Wystaw Artystycznych). Oznacza to nie tylko brak komercyjnego podtekstu, do którego tak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni, ale zaprezentowanie florystyki jako pełnoprawnego kierunku sztuki i pokazanie jej w nieco innym kontekście.
Kwiaty Polskie to wystawa poświęcona projektowaniu z użyciem roślin, a sama florystyka jest tu traktowana jako kierunek sztuki projektowej. Ponadto tytuł wystawy nawiązuje do znanego poematu Juliana Tuwima Kwiaty polskie. W jego tekście pojawiają się liczne nawiązania do sztuki układania kwiatów, a inspiracją do jego powstania była prawdopodobnie twórczość galicyjskiego, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku, florysty – Wojciecha Salwy. Dzięki działalności przedwojennego artysty bukieciarstwo (jak niegdyś nazywano florystykę) zyskało miano dziedziny sztuki. Na wystawie między innymi zobaczymy odtworzone z archiwalnych zdjęć kompozycje Salwy wykonane przez współczesnych florystów. Nie zabraknie także innej ważnej dla współczesnej florystyki osobowości – Agnieszki Sokołowskiej, która obok Salwy miała niebagatelny wpływ na tę dyscyplinę.
Nad wątkami historycznymi i współczesnymi pracuje wyjątkowy duet kuratorski stworzony ze specjalistów w swej dziedzinie, czyli Iwona Kałuża – historyczka sztuki i badaczka powojennego dizajnu oraz Flip Marek – wykładowca z zakresu florystyki oraz roślin ozdobnych.
Wystawa, poza roślinnymi instalacjami, przybliży nam historię polskiej florystyki, jej najważniejszych twórców oraz osoby zaangażowane w jej rozwój. Postrzegamy florystykę jako projektowanie i tak właśnie chcemy o niej mówić. Dlatego też wystawa ma charakter edukacyjny – przybliżymy widzom tę często niedocenianą sztukę, a także tendencje projektowe rozwijające się w jej obrębie na przestrzeni lat – mówi Iwona Kałuża, kuratorka wystawy. Z kolei zaplanowane warsztaty dla dzieci oraz dorosłych pozwolą na zagłębienie się w tajniki projektowania kompozycji roślinnych – dodaje Filip Marek, drugi z kuratorów.
Kwiaty Polskie to także wystawa dedykowana lokalnej historii Wrocławia związanej z florystyką. Stare Miasto, a w szczególności ul. Świdnicka, stawało się areną dla wyjątkowego wydarzenia – Wrocławskiego Święta Kwiatów. W latach 60.-80. co roku, 22 lipca, ulicami starówki przechodziły kolorowe pochody pełne kwiatowych kompozycji i specjalnych instalacji. Stąd też na wystawie obok kwiatów zobaczymy plakaty, zaproszenia i inne elementy identyfikacji wizualnej Święta Kwiatów. Nawiązując do tego święta, chcielibyśmy odtworzyć atmosferę panującą wtedy we Wrocławiu. Zaplanowaliśmy festyn kwiatowy, który mamy nadzieję przypomni czar Wrocławskiego Święta Kwiatów – mówią kuratorzy.
kuratorzy: Iwona Kałuża, Filip Marek
program galerii: Katarzyna Roj
współpraca: Joanna Sokalska
identyfikacja i architektura wystawy: Grupa Projektor
projekt ilustracji: Arobal
Partnerzy: Florystyczna Szkoła Policealna nr 17 we Wrocławiu, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, asflor.pl, Nacarat Polska, Czuła jest noc
Patronat Honorowy: Departament Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia
Partner medialny: Magazyn USTA, ForumKwiatowe.pl