Mak polny (Papaver rhoeas L.)
Mak polny (fot. M. Draganik)
Rodzina: makowate – Papaveraceae
Nazwy ludowe i zwyczajowe
Mak dziki, mak zajęczy, wilczy maczek, krasa, maczek, makówki, polny maczek, żer, żyr polny.
Opis
Roślina roczna wyrastająca do 50 cm, o łodydze i liściach pokrytych długimi, odrastającymi włoskami. Liście są szarozielone pojedynczo lub podwójnie pierzastowrębne o odcinkach podługowatych lub lancetowatych. Kwiaty duże o purpurowych lub brunatnoczerwonych okrągławych płatkach mają u nasady czarną plamkę. Liczne pręciki występują w kilku okółkach. Kwitnie od maja do sierpnia. Owocem jest torebka (makówka) kulista lub wydłużona, która po dojrzeniu otwiera się dziurkami pod szczytem.
Gatunek podobny
Mak wątpliwy – Papaver dubium L, mak piaskowy – Papa-ver argemone L.
Występowanie
Występuje w Europie. Pochodzi prawdopodobnie ze strefy Morza Śródziemnego. W Polsce spotykany jest na niżu i w strefie podgórskiej. Mak polny jest pospolitym chwastem zbóż i rzepaku na żyznych glebach (rędziny, lessy). Mniej licznie występuje w roślinach okopowych, na ugorach, przydrożach i torowiskach kolejowych. Lubi gleby o odczynie obojętnym lub zasadowym.
Pozyskiwanie surowca
Surowcem są płatki korony, które po zebraniu należy układać w płaskich koszyczkach i szybko przenosić do suszenia, gdyż łatwo ciemnieją. W warunkach naturalnych można je suszyć tylko w ciepłe i pogodne dni, rozkładając w cienkiej warstwie, a w suszarni ogrzewanej w temperaturze do 30oC. Podczas suszenia płatki zmieniają barwę z czerwonej na różowofioletową. Długo suszone ciemnieją i nie nadają się na surowiec zielarski.
Skład chemiczny
Do 10% śluzu, barwniki antocyjanowe, około 0,03% nie-trującego alkaloidu readyny, sole mineralne, fitosterole i kwasy organiczne.
Zastosowanie
Kwiaty maku polnego były od dawna używane przez człowieka. W Egipcie przystrajano nimi grobowce. Pączki kwiatowe były spożywane jako pokarm. Płatki kwiatów służyły do barwienia wina i innych napojów. W średniowieczu znajdowały zastosowanie jako lek uspokajający i przeciwzapalny. W wierzeniach ludowych okadzano nimi chorego na febrę. Miał też pomagać przy konwulsjach i krwiopluciu. Kwiaty tej rośliny były stosowane jako środek uspokajający dla niemowląt. Barwnik zawarty w płatkach korony maku polnego nadawał tkaninom jedwabnym, bawełnianym i lśniącym kolor czerwony. Mak polny w wielu krajach wysiewany jest jako roślina ozdobna na rabatach, zdobi także trawniki. Obecnie odwary z maku polnego stosuje się w nieżytach gardła, chrypkach, uporczywym kaszlu. Działają też uspokajająco przy nadmiernej pobudliwości i bezsenności. Mak wprawdzie nie zawiera morfiny, ale zawiera inne alkaloidy, które mają działanie lekko narkotyczne i uspokajające. Odwar nadaje się także do płukania jamy ustnej, gardła i spojówek oraz do irygacji przy zapaleniu pochwy. Zwykle zalecany jest w mieszaninach z ziołami o zbliżonym działaniu. Nasiona maku polnego używane są w niektórych krajach jako przyprawa. Mogą też być źródłem bardzo dobrego oleju. Na południu Francji dodaje się młode liście maku do sałatek, ale przed wykształceniem pąków, bo później są trujące.
Przepisy
Napar
1 łyżkę kwiatów zalać szklanką wrzącej wody, a następnie gotować 2 min. Przecedzony pić 5 razy dziennie po 1 łyżce. Napar z kwiatów maku polnego osłania błony śluzowe górnych dróg oddechowych oraz działa uspokajająco.
Informacje przygotowane przez zespół pracowników URz w ramach projektu „Traditional and wild” realizowanego przez Stowarzyszenie Pro Carpathia w Rzeszowie, współfinansowanego ze środków EFRR.