Biżuteria jest niczym innym, jak niedużym przedmiotem, najczęściej artystycznym, służącym do ozdoby ciała. Wykonując biżuterię florystyczną najbardziej skupiamy się na odpowiednim wkomponowaniu roślin żywych lub preparowanych, a czasem sztucznych do przygotowanego wcześniej stelaża. Artystyczny aspekt wykonania takiej biżuterii leży całkowicie po naszej stronie. Sami wybieramy materiał, rośliny i dodatki.
Będąc jeszcze dzieckiem chciałam między innymi zostać zegarmistrzem. Podobało mi się demontowanie i składanie bardzo drobnych elementów oraz tworzenie z nich pewnej całości. Myślę, że te upodobania wpłynęły na chęć wykonywania czegoś bardzo precyzyjnego i delikatnego, a zarazem fascynującego.
W późniejszych latach, już w szkole florystycznej, szalenie spodobała mi się część dotycząca biżuterii z kwiatów. Nie miałam pojęcia, że tak dużo istnieje materiałów, które możemy wykorzystać do jej wykonania. Moją pierwszą dopracowaną biżuterią była praca konkursowa, która zdobyła I miejsce na Targach Ślubnych w Pałacu Kultury w Warszawie w 2001 roku. Ta miła wiadomość nadała pewien kierunek późniejszym moim pracom.
Konstrukcję (tak najczęściej nazywamy element, który stanowi bazę ) możemy przygotować z bardzo wielu materiałów. Mogą to być różnego rodzaju druty ozdobne, druty aluminiowe, sznurki i sznurki z drutem, ratan, żyłki lub rzemienie oraz też gotowe elementy takie jak opaski czy grzebyki.
Ja w swoich pracach często wykorzystuję cienki drut ozdobny, przygotowując przeróżne formy stanowiące zarówno całą biżuterię jak i jej elementy. Drut łączę z koronką, kamieniami, korą lub drewnem, sznurkiem, dodaję muszle, łupiny oraz inne w miarę trwałe materiały, z których mam możliwość wykonania niebanalnej formy, nie będącą zwyczajną bransoletką czy przypinką.
Uwielbiam wyszukiwać nowe rośliny nadające się do wykonania biżuterii, zwłaszcza te najdrobniejsze lub mające ciekawy kształt. Rośliny powinny być trwałe, dobrze wcześniej przygotowane i odpowiednio zabezpieczone.
Przymocowuję je za pomocą kleju do roślin żywych i wcale nie jest on taki uciążliwy, jak już nauczymy się nim pracować :-).
Często przygotowanie roślinnej ozdoby możemy porównać do pracy jubilerskiej. Wykonanie takiej biżuterii wymaga niesamowitej precyzji, cierpliwości i staranności.
Sam temat uważam za ponadczasowy. Prowadzę szereg warsztatów dotyczących wykonywania biżuterii, a zainteresowanie nie gaśnie. Coś, co podobało się 15 lat temu nadal zachwyca, a chcąc zaskoczyć obecnie klienta wystarczy puścić wodze fantazji, przyłożyć się i tworzyć.
Niejednokrotnie wyszukana, nietuzinkowa biżuteria florystyczna może się równać z piękną biżuterią tradycyjną, a należny pamiętać, że jest praktycznie niepowtarzalna i niesamowicie oryginalna. Uważam, że temat biżuterii kwiatowej jest jak najbardziej otwarty, a dzięki temu dla nas florystów, jest to wielkie pole do działania 🙂
Biżuteria florystyczna prezentowana na zdjęciach: Agnieszka Mitko