Pandemia sparaliżowała wiele dziedzin naszego życia gospodarczego. W Polsce powoli wiele branż wraca do życia. W Rosji wg. ostatnich informacji liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła 500 000. Władze Moskwy opublikowały w dane, z których wynika, że w maju Covid-19 był główną lub towarzyszącą przyczyną śmierci 5260 osób.
Życie toczy się jednak dalej, spada liczba zakażeń i powoli gospodarka próbuje swoich sił na nowo. Firmy z branży kwiatowej zarówno w Polsce jak i w Rosji dotkliwie odczuły kryzys spowodowany pandemią. Wiele z nich długo będzie wracało do równowagi, a są i takie, które nie utrzymały się na rynku. Ważne jest więc by jak najszybciej rozruszać tę machinę i tu dobrym pomysłem wydaje się być powrót do konkursów i mistrzostw.
W ten właśnie sposób zadziałała znana rosyjska hurtownia 7 Tsvetov Dekor (7 Цветов Декор), która znajduje się w Moskwie. Konkurs, który zorganizowano tam kilka dni temu, był zupełnie inny od tych, które znamy. Zastosowano zasady obowiązujące w czasie pandemii; mała liczba widzów, maski na twarzach uczestników i sędziów, zachowanie dystansu 1,5 metra i ciągła dezynfekcja rąk. Z drugiej strony uczestnikom towarzyszyła naturalna chęć bycia blisko sędziów by wysłuchać ich uwag i komentarzy dotyczących prac. Konkurs ten był jednym z etapów w całej serii konkursów prowadzących do mistrzostw kraju we florystyce i dalej – do Europa CUP. Nie można więc dziwić się, że na twarzach uczestników widać było skupienie, wolę walki i oczywiście rywalizację, czyli uczucia, które zawsze towarzyszą takim wydarzeniom i których nie zmieni nawet Covid-19.
Uczestnicy mieli do zrobienia tylko (albo aż) dwa zadania. Jedno dotyczyło wykonania wybranego fragmentu wystroju wnętrza z elementów dekoracyjnych dostępnych w hurtowni. W ramach drugiego należało wykonać bukiet na bazie produktów jednego ze sponsorów – firmy Smithers Oasis. Kto zajął miejsca na podium? Nazwiska w Polsce nieznane, ale kto wie, być może spotkamy tych florystów podczas międzynarodowych konkursów w przyszłości?
Pierwsze miejsce zajęła Jekaterina Koniewa (Екатерина Конева) .
W swoim pierwszym zadaniu autorka zainspirowała się “Notatkami botanika” – słynnego szwedzkiego botanika, zoologa i lekarza Karola Linneusza. Elementem pracy był świetnie postarzony papier nawiązujący do słowa “notatka”, łacińskie opisy roślin, bo przecież wiele jego pism zostało spisanych w tym właśnie języku. Piękna praca, z cudowną kolorystyką, godna pierwszego miejsca. Całość uzupełniło drugie zadanie: bukiet, który był spójny z całym wystrojem.
Miejsce drugie zajęła Maria Larionova (Мария Ларионова). Tematem projektu było Safari. W pracy widać elementy etno, susze, ciekawe naczynia, a nawet zwierzęta – na przykład żyrafę. Wszystko to interesująco połączone z bukietem, na który warto też zwrócić uwagę ze względu na technikę jaką został wykonany. Całość podkreśla niecodzienny manekin wykorzystany w tej ekspozycji.
Trzecie miejsce zajął Artem Hristolyubov (Артём Христолюбов).
Jego praca pod nazwą “Notatki botanika” wyglądała zupełnie inaczej od pracy Jekateriny. Sporo elementów wiszących, szklane naczynia z grzybkami i chrobotkiem w środku uzupełniały ten botaniczny obraz. Również jego bukiet ślubny nawiązywał do szklanych kropel, z piękną kryzą z elementami szkła.
W konkursie wzięło udział 8 uczestników. Jego organizatorem był IamFlorist.com, a sędziowanie odbyło się zgodnie z regulaminem Florint.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że florystyczny świat powoli wraca na normalne tory.