Kilkadziesiąt wspaniałych odmian polskich róż oraz anturium można było zobaczyć w miniony weekend, podczas szóstego już Festiwalu Róż w Goczałkowicach-Zdroju. Ta impreza to prawdziwa gratka dla miłośników kwiatów! W uroczej uzdrowiskowej miejscowości przygotowano prawdziwy kwiatowy festiwal, gdzie można było nie tylko podziwiać imponujące odmiany róż, ale także uczestniczyć w wielu atrakcjach zaplanowanych w programie imprezy.
Goczałkowice-Zdrój to uzdrowisko bogate w solanki i borowiny, skąd więc pomysł właśnie na festiwal róż? Nie jest to przypadek. W tym rejonie prowadzona jest na szeroką skalę uprawa kwiatów ciętych. Działają tu liczni szkółkarze i ogrodnicy, wśród których prym wiedzie Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze Beaty i Marka Dzidy, będące jednym z największych producentów róży w Polsce.
Ogrodnicy zaprezentowali swoje okazy w ramach wystawy kwiatów, którą urządzono w pięknie odrestaurowanym i nadal czynnym budynku Starego Dworca. Wielkie wazony z okazałymi, wyrośniętymi różami w różnych odmianach oraz anturia, w równie ciekawych odmianach, robiły na odwiedzających ogromne wrażenie. Jedyny zawód jaki spotykał zwiedzających był związany z faktem, że kwiatów nie można było kupić… Sprzedałyby się w mgnieniu oka!
Budynek Starego Dworca w Goczałkowicach-Zdroju – dawniej i dziś.
Na wystawie kwiatów można było zobaczyć między innymi takie odmiany róż jak: ‘Single Malt’, ‘Savita’, ‘Penny Line’, ‘Harper’, ‘Jumila’, ‘Mighty’, ‘Spectra’, ‘Merci Cherie’, ‘El Toro’, ‘Mario’, ‘Peach Avalanche’, ‘Red Eagle’, ‘Talea’ oraz wiele innych. Można było również podziwiać wspaniałe odmiany anturium, jak np. ‘Facetto’, ‘Midori’, ‘Maxima Elegancia’, ‘Nero, ‘Singita’, ‘Moments’, ‘Zafira’ i inne.
‘Single Malt’ Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze Marka Dzidy
‘Penny Line’ Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze Marka Dzidy
‘Savita’ Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze Marka Dzidy
‘Jumila’ Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze Marka Dzidy
‘Harper’ Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze Marka Dzidy
‘Mighty’ Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze Marka Dzidy
‘Talea’ Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze Marka Dzidy
‘Spectra’ Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze Marka Dzidy
‘Jenny’ Zakład Ogrodniczy Jacek Muszyński
‘Merci Cherie’ Zakład Ogrodniczy Jacek Muszyński
‘Facetto’ Zakład Ogrodniczy Danuta, Marian i Seweryn Spychała
‘Midori’ Zakład Ogrodniczy Danuta, Marian i Seweryn Spychała
‘Maxima Elegancia’ Zakład Ogrodniczy Danuta, Marian i Seweryn Spychała
‘Nero’ Zakład Ogrodniczy Danuta, Marian i Seweryn Spychała
‘Singita’ i ‘Moments’ Zakład Ogrodniczy Danuta, Marian i Seweryn Spychała
‘Zafira’ Zakład Ogrodniczy Danuta, Marian i Seweryn Spychała
‘Sumi’ Zakład Ogrodniczy Danuta, Marian i Seweryn Spychała
‘Peruzzi’ Zakład Ogrodniczy Danuta, Marian i Seweryn Spychała
‘Tropical’ Zakład Ogrodniczy Danuta, Marian i Seweryn Spychała
Festiwal róż z pewnością należy do tego rodzaju imprez, na których zwykły człowiek, niezwiązany z branżą florystyczną, ma okazję zobaczyć jak bogaty jest świat kwiatów, jak potrafią być różnorodne i piękne. Jest to też okazja do żywego kontaktu z florystyką – podczas festiwalu miłośnicy kwiatów mogli sprawdzić swoje możliwości w układaniu kompozycji kwiatowych podczas bezpłatnych warsztatów florystycznych dla dzieci i dorosłych. Odbył się także pokaz florystyczny o tematyce ślubno-weselnej Atelier Florystycznego “Alessandro”.
Imprezie towarzyszyły też inne atrakcje. Można było bezpłatnie przejechać się różanym melexem na trasie Sanatorium „Gwarek” – Stary Dworzec, wziąć udział w licznych konkursach, a wieczorami podziwiać zachwycające aranżacje świetlne przy Starym Dworcu. Szczególnie bogaty był program muzyczny. W parku nad jeziorem odbyły się koncerty spacerowe w wykonaniu młodych muzyków, prezentacje muzyczne dzieci i młodzieży oraz przegląd chórów. Ostatnim punktem programu muzycznego był koncert Janusza Radka.
Goczałkowicki Festiwal Róż powstał dzięki zaangażowaniu mieszkańców, gminnych instytucji oraz lokalnych przedsiębiorców. Dzięki nim powstała ciekawa i barwna impreza, która każdego roku przyciąga tysiące odwiedzających. Jest to nie tylko dobry przykład współpracy całej lokalnej społeczności, ale też promocja florystyki w jak najlepszym wydaniu!