Ogrody Kwiatów na Zamku Książ to prezentacja projektu o nazwie „CALOGRÓD” Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Jaworze, a jego głównym zamysłem było pokazanie aranżacji kwiatowych i roślinnych na dziedzińcu i tarasach przyzamkowych. Tegorocznemu świętu towarzyszy temat jakim jest baśń/bajka, której nadrzędnym celem jest zachwycanie pięknem formy i treścią książek dla dzieci.

Dolnośląski Zespół Szkół w Jaworze mając na uwadze te wartości sięgnął po ponadczasowe dawne i współczesne trzy opowieści, których motywem przewodnim jest tajemniczy, filigranowy świat. Wybrane pozycje łączy zatem CIEKAWOŚĆ CZYTELNIKA, oba zaś słowa pierwsza litera. W Calogrodzie goście festiwalu odkryją świat „Calineczki” Hansa Christiana Andersena, wzruszą się za Callac Gaelle, Desbons Marie losem „Celestynki. Gwiazdy na nocnym niebie” od dziewczynki z zapałkami, wypoczną w ogrodzie uważności razem z bohaterami „Ciszki. Opowieści o uważności” Magdaleny Subocz.

Goście bajkowych ogrodów na Zamku Książ staną się częścią i dopełnieniem formy, treści idei aranżacji kwiatowych i roślinnych. Wnikną w sekretny maleńki świat ubranych w naturę bajek i baśni. Odkryją tajemnice wpisane w tarasy i dziedziniec. Podążą za opowieścią Księżyca zbudowanego z litery „C” i ukołyszą razem z nim Zamek Książ w Wałbrzychu.

Dziedziniec honorowy: Celestynka

Spacer po ogrodach książańskich rozpoczynamy od dziedzińca honorowego zanurzając się w historię drobinek ognia, ogrzewających serce. Maciej Krzus zainspirował się Celestynką. Gwiazdą na nocnym niebie (autorstwa Gaëlle Callac). Aranżacja na dziedzińcu honorowym reprezentuje zatem tych, którzy swoje życie poświęcają dla innych. Autor projektu i jego asystenci Emilia Klak, Lucyna Schumacher-Gebhard, Katarzyna Świtalska, Patrycja Czub, Anna Czub, Agnieszka Miziniak, Mariia Pendzei sięgnęli po trendy, których celem jest przypominanie o kruchości życia, przemijalności i wartościach najistotniejszych, dlatego w kompozycjach uwzględniono tematykę: podłączono do ziemi oraz wiecznie suche. Przewodnimi liniami kolorystycznymi w przypadku tego projektu są: czerwień, róż i jego odcienie. Wykorzystano: komarzycę, Calocephalus, Begonia Solenia, Pelargonia Idols, Bidens, pelargonia angielska, Caliope, zielistkę, żurawkę, hortensję, sandaville. Całość dekoracji będzie nasadzona w kubikach na bardzo cienkich nóżkach dających złudzenie zawieszonych w powietrzu małych ogrodów.

Taras wodny: Calineczka

Na tarasie wodnym zamiarem było uzyskanie efektu łąki, magicznego świata przyrody jaki był charakterystyczny dla baśni „Calineczka” H.Ch. Andersena. Jest to opowieść o dążeniu do wolności i piękna, o ukochaniu świata przyrody, słońca, kwiatów. Opowieść o tęsknocie za tym, co piękne, ciepłe i jasne, delikatne i kruche, niepowtarzalne i dalekie. Łączy się ze światowym trendem florystycznym o nazwie „Szczęśliwy Dom” – “Happy Home”, który pokazuje świat kwiatów, pełen kolorów. Florystka, Aneta Rajca razem z asystentami Jagodą Łyżnik, Magdaleną Borkowską, Karoliną Nicpoń, Justyną Burger, Barbarą Śliwińską między formy bukszpanowych kół, wkomponowała nowoczesne kształty kwiatów z siatki malowanej na intensywne kolory, a ich wnętrza wypełniła kwiatami rabatowymi: orlikami, dihondriami, pelargoniami angielskimi, oxalisem, bacopą, begonią solenią, lobelią. Formy przyozdobiły też duże liście.

Aranżacje florystyczne na tarasie bogini Flory

Aranżacje florystyczne na tarasie bogini Flory to dzieło Izabeli Jaworskiej. Wspólnie z asystentami Janiną Kisiel, Aurelią Kisiel, Agnieszką Foryś, Sylwią Sawicką, Marzeną Kowalczyk, Barbarą Błauciak, Moniką Lis-Tabor, Małgorzatą Szyszyńską przygotowała duże naturalne konstrukcje. Każda składa się z grup 2-3 elementów (kielichów), oraz większej grupy okalających fontannę. Autorka koncepcji chciała uzyskać duże kształty nawiązując do dzwonków, nieco wydłużone w formie, odrealnione, wplatające się podłoże danego fragmentu tarasu – jakby z niego wyrastające, nawiązujące do land art. Kompozycje wykonane z gałęzi, siatki, pędów obłożonych mchem jak w kokedamie, miejscami ażurowe (przepuszczające światło). Pomimo dosyć masywnych konstrukcji uzyskała lekkość dzięki wykorzystaniu jednego z trendów kwiatowych 2021 „Strefa Relaksu”. W całej aranżacji dominują bluszcze, rośliny pnące oraz inne ujmujące swoją lekkością i delikatnością między innymi: orlikami, pelargoniami, trzykrotkami, niezapominajkami, lobelią, ipomea, glechomą i phloxem, surfinie. Inspiracją bajkową była Calineczka.

Taras przyśrodkowy: Ciszka

Tematem przewodnim aranżacji kwiatowych tarasu przyśrodkowego jest Ciszka. Opowieść o uważności autorstwa Magdaleny Subocz. Koncepcja zakłada wprowadzenie w tajemniczy świat, w którym czytelnik – widz może dostrzec pozornie niezauważalne piękno otaczającej nas natury. Stworzone instalacje kwiatowe oparte są na dwóch wybranych trendach florystycznych obowiązujących w sezonie 2021.Pierwszy z nich to “Szanuj naturę”, drugi zaś “Słoneczne dni”. Oba zostały ze sobą połączone tak, aby w spójny sposób przekazać to, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa uważność na otaczający nas świat. Autorki projektu: Kamila Grycaj, Małgorzata Chwastyk, Karolina Sobota – kwiat.rumiany.pl razem z asystentami Izabelą Dul, Karoliną Śnieżek Wilczyńską, Martą Sobolewską zaaranżowały pięć ważnych punktów na wybranym tarasie: dwie fontanny, drzwi ewakuacyjne, rabatę bukszpanowo – różaną i oczywiście wejście na taras. Wszystkie aranżacje florystyczne współgrają i przenikają się nawzajem. Połączone będą podobnymi gatunkami roślin i elementami naturalnymi. Florystyki zapraszają widza do spaceru między roślinami rabatowymi: gęsiówką, oxalisem, skalnicą, bacopą, pelargonią angielską, craspedią, bluszczem sięgając po odcienie bieli, brązu i żółcieni. Taras przyśrodkowy staje się bramą do Izdebki Ciszy, świetlistą drogą ku tajemnicy ukrytej za księżycem.

Zakątek na tarasie podkowiastym

Ostatnim punktem na mapie Ogrodów Kwiatów, które przygotował Dolnośląski Zespół Szkół jest zakątek na tarasie podkowiastym. To tutaj czytelnik – widz ma okazje usiąść i poddać refleksji wszystko czego doświadczył spacerując pomiędzy kompozycjami florystycznymi. Projektantki: Magdalena Subocz, Anna Gliwa i Anna Plecety we współpracy z asystentem Ireneuszem Staroniem zainspirowali się Ciszką. Opowieścią o uważności. (autorstwa Magdaleny Subocz). Filigranowy świat złotych istot poprowadził ich do kolejnej inspiracji jaką jest miniaturowy krajobraz czyli ogród japoński oraz ikebana. Światowe trendy florystyczne zostały misternie połączone: sięgnięto do stałości i rozświetlenia kolorystycznego, całkowitego wybielania przenikającego się z czystym stylem, a co najważniejsze delikatnością i witalnością ikebany. Centralna kompozycja floralna z naradką północną – Androsace septentrionalis ‘Star Dust’ w roli głównej na tarasie stała się zatem symbolem wewnętrznej regulacji i zaproszeniem do uważnego oddychania. Mury okalające taras podkowiasty przybrano dekoracjami z orlika błękitnego – Aquilegia caeruela w ocynkowanych donicach. Projekt koncepcyjny inspirowany jest pięcioma rozdziałami książki. Tym samym teren został podzielony na pięć stref związanych z konkretnymi wydarzeniami opisanymi w książce. Zainspirowano się zakątkiem kobiecym, oknem domu, który w tym projekcie stał się jednocześnie bramą do Izdebki Ciszy, w której zamieszkały bohaterki opowieści, ciszki, ze złotymi skrzydłami ukrywając się w nasadzeniach ze skalnicy – Saxifraga.

Zapraszamy na spacer po Ogrodach Kwiatów w Książu!

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl