Kiedy w lipcu 2009 roku organizowałam konferencję prasową z okazji otwarcia Studiów Podyplomowych FLORYSTYKA na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, nie mogłam przewidzieć, że nasze studia każdego roku zgromadzą aż tylu chętnych, że będą się cieszyć dobrą opinią, a absolwentów z edycji na edycję będzie przybywać. W tym roku świętujemy piękny jubileusz, bo liczba osób, które ukończyły nasze studia, przekroczyła setkę.
Myślę, że ten sukces gwarantują – po pierwsze – sami studenci, którzy świetnie pracują i współdziałają z nauczycielami, ale także są aktywni i otwarci na działania florystyczne przez cały rok. Po drugie, nasze dwie znakomite nauczycielki florystyki Grażyna Korzekwa i Monika Kudłacz dają z siebie wszystko, nie tylko na zajęciach warsztatowych, ale i podczas ich przygotowywania, choćby w staraniach o zapewnienie bogatego i różnorodnego materiału roślinnego. Ponadto bardzo dobra kadra, głównie z naszego Uniwersytetu zapewnia zajęcia teoretyczne na równie wysokim poziomie. Znajomość roślin, ich wymagań, podstawy botaniki i fizjologii – uczymy wszystkiego, co potrzebne profesjonalnym florystom. I oczywiście – całej teorii florystyki, co jest podparte zajęciami ze sztuk pięknych i stanowi podstawę tego artystycznego zawodu. Z kolei wykłady z księgowości i ćwiczenia z komunikacji interpersonalnej, a także ostatnio wprowadzone zajęcia na temat e-commerce pomagają orientować się w rynkowych zawiłościach. Przez kolejne lata program troszkę ewoluował, obecny uwzględnia wymagania i sugestie studentów, bowiem każdego roku przeprowadzam z absolwentami ankietę, która pomaga mi doskonalić zajęcia. Tym samym staramy się jak najlepiej spełniać oczekiwania studentów.
Kilkanaście lat temu, kiedy po raz pierwszy zwiedzałam szklarnie firmy JMP Flowers, pp Ptaszków, a kompetentny właściciel wyróżniającego się polskiego gospodarstwa kwiaciarskiego pokazywał nam obiekt, przekazując wiele ciekawych informacji, miałam wrażenie i pewność: rośliny tutaj mają wszystko, co najlepsze. Stale pamiętam to odczucie i przy kierowaniu Studiami Podyplomowymi FLORYSTYKA dbam o „najlepsze” dla moich studentów, tak by mogli z tego korzystać z przyjemnością. Czasem wprawdzie narzekają na kolejne kolokwia zaliczeniowe i masę materiału do opanowania, czasem są bardzo zmęczeni, ale i tak zostają dłużej, żeby dowiedzieć się i nauczyć czegoś więcej; ostatecznie wychodzi to wszystkim na dobre.
Nasi studenci są otwarci i aktywni, chętnie podejmują przeróżne wyzwania, choćby w tym roku uczestniczyli w przygotowywaniu dekoracji papieskiego ołtarza na krakowskich Błoniach, a 2 września wezmą udział w pokazie florystycznym podczas prezentacji szkół na międzynarodowej wystawie Flower Expo Polska w Warszawie.
Ale studia to nie tylko nauka, to również nowe znajomości, przyjaźnie, to dobra atmosfera i pozytywna energia, kontakty na całe życie, to niezwykła przygoda, wspomnienia na wiele lat. Napisała do mnie ostatnio Absolwentka z Warszawy: …ze spotkań z Wami wywiozłam jak najlepsze wspomnienia, no i tęskno mi do Krakowa… Każdego roku, oprócz nauki staramy się o ekstra eventy; zależnie od okoliczności, są to wyjazdy na pokazy florystyczne lub mistrzostwa (w ubiegłym roku byliśmy w Berlinie) albo plenerowy „wypad” do ogrodów pokazowych Kapias, albo spacer w ogrodzie botanicznym, albo wspólny czas na naszej kwiatowej, uczelnianej kolekcji czy wspólne oglądanie filmu bądź spektaklu teatralnego. Studenci korzystają też z weekendowych pobytów w Krakowie przez udział w rozmaitych kulturalnych imprezach.
Największym przeżyciem dla nas wszystkich jest egzamin końcowy, po pierwsze dlatego, że to trudny sprawdzian, a po drugie – że obywa się w publicznej przestrzeni. Już od siedmiu lat organizuję go w krakowskim centrum handlowym Bonarka CC, promując przy okazji florystykę i rośliny ozdobne. W tym roku na egzamin zapraszamy 16 września, a po nim na dwudniową wystawę kompozycji kwiatowych. Od października rusza natomiast kolejna, ósma edycja Studiów Podyplomowych FLORYSTYKA na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie!
dr hab. inż. Bożena Pawłowska, kierownik Studiów