Dziewiąta już edycja Wystawy Tulipanów w Wilanowie, odbyła się w tym roku w dniach 1-2 kwietnia. Organizatorami było Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych z siedzibą w Skierniewicach. Patronat nad wystawą objął tradycyjnie Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Patronat medialny nad Wystawą objęły: dwumiesięcznik „Pod Osłonami”, portal „PodOslonami.pl” oraz portal polskich florystów ForumKwiatowe.Pl, a sponsorami byli: Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. w Broniszach, Oasis – Floral Products, Alonet, Villa Italia, Fundacja Żyj z Pasją oraz Wertykalni.Pl.
Funkcję kuratorów wystawy pełnili: Jadwiga Treder, Dariusz Sochacki i Marta Walewska.
Na wystawie w oranżerii pałacowej zaprezentowano ponad 5 tys. kwiatów tulipanów w rekordowej liczbie 130 różnych odmian. Kwiaty pochodziły z 26 polskich gospodarstw ogrodniczych – członków Stowarzyszenia. Reprezentowane były zarówno najpopularniejsze i dobrze już znane odmiany znajdujące się w produkcji towarowej, takie jak żółta ‘Strong Gold’ czy różowoczerwona pełna ‘Flash Point’, jak i rzadziej spotykane odmiany fryzowane (igiełkowe) i papuzie. Tradycyjnie było też sporo nowości. Słoneczny i ciepły weekend sprawił, że większość tulipanów rozwinęła się w pełni, co dało możliwość oglądania ich w pełnej krasie. Jest to rzadka okazja dla producentów kwiatów, handlowców, czy nawet florystów, którzy widzą tulipany w zielonym lub wybarwiającym się pąku.
Dużo było na wystawie odmian z grupy Triumph – nieco niższych od tradycyjnych Mieszańców Darwina, o kwiatach trwalszych w wazonie i długo lub do końca pozostających w stulonym pąku. To te odmiany zdominowały teraz rynek ciętych tulipanów. Wciąż prym wiedzie tu żółty ‘Strong Gold’, ale jego rodzina wciąż powiększa się o odmiany o czerwonej barwie kwiatów – ‘Strong Love’ i ‘Red Strong’. Wszystkie trzy można było zobaczyć w Wilanowie. Przepiękną jaskrawopomarańczową barwą przyciągała ‘Triple A’, ale podobną barwę miała nowość na wystawie – ‘Orange Baloon’. Sporo było odmian dwubarwnych: czerwonych z żółtym lub kremowym obrzeżeniem (‘Verandi’, ‘Dow Jones’, ‘Reputation’, fryzowana ‘Fabio’), papuzich (‘biało-zielona ‘Super Parrot’, biało czerwona ‘Estella Rijnveld’, żółto-czerwona ‘Flaming Parrot’, pomarańczowa ‘Parrot King’, czerwona ‘Red Bright Parrot’) oraz pełnych. Obok dobrze znanych – ‘Orange Princess’ i ‘Red Princess’, były też nowości. Zupełną była pełna odmiana ‘Mama Mia’ o bardzo dużych różowofioletowych kwiatach. Z innych pełnych na wyróżnienie zasługuje żółta ‘Yellow Pompenette’ o bardzo mocno wypełnionych kwiatach, których pąki są całkowicie kuliste. Z odmian z grupy Triumph o kwiatach różowych uwagę zwracała ‘Barcelona Beauty’ przepiękna subtelnie różowa z żółtym akcentem. Godna polecenia jest też wdzięczna ‘Shirley’, która początkowo jest niemal biała z różowymi smugami na brzegach płatków, a w miarę rozkwitania staje się niemal cała różowa. Spośród odmian białych wyróżniała się ‘White Flag’ (z grupy Triumph) oraz biała pełna ‘Mondial’, z żółtokremowych – delikatna ‘Malaysia’ (Triumph). Bardzo ciekawą barwę miała prezentowana na wystawie odmian ‘Spryng’ – w pąkach zielona z czerwonym pąsem na szczycie płatków, potem aksamitnie jasno czerwona.
Wystawę kwiatów uzupełniły w tym roku reprinty XIX-wiecznych rycin botanicznych roślin cebulowych ze zbiorów „Flore Tropicale” Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Nad koncepcją florystyczną i stylistyką wystawy tulipanów czuwały Karolina Ładyżyńska-Skrzypek z Pracowni Florystycznej Green Sense oraz Ewa Skutnik i Julita Rabiza-Świder z Katedry Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie, prowadzące Podyplomowe Studia Florystyka – Sztuka Układania Kwiatów. Pomagali asystenci, a także studenci z Koła Naukowego Ogrodników z warszawskiej SGGW. Odmiany prezentowane były tradycyjnie pojedynczo w szklanych wazonach ustawionych na wyspach tworzonych z jasnoszarych podestów. Wejście na wystawę tworzyły dwa łuki zaaranżowane z wiosennych pędów udekorowanych tulipanami i jaskrami azjatyckimi. Kwiaty umieszczone były w szklanych fiolkach. Oba łuki, jak fragmenty okrągłej bramy ogrodowej, zapraszały gości do środka, do przejścia dalej między tulipany. Powtórzony został z ubiegłego roku napis „Tulipany” zawieszony na końcowej ścianie oranżerii, wykonany z prawie metrowej wysokości liter ze zdrewniałych pędów różnych gatunków drzew, a świetnie przyjęty przez ubiegłorocznych zwiedzających. Widoczny z daleka – kierował gości wystawy do części wykładowo-warsztatowej Wystawy.
W ramach imprezy – przeznaczonej nie tylko dla florystów, ale także ogrodników, hobbystów i amatorów – odbyły się również wykłady o tulipanach („Gatunki i grupy odmianowe tulipanów” – dr Dariusz Sochacki, Katedra Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie, sekretarz Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych; „Nowoczesne metody pędzenia tulipanów na kwiat cięty” – dr hab. Jadwiga Treder, prof. IO, wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych, „Jak przedłużyć trwałość ciętych tulipanów” – dr hab. Ewa Skutnik i dr Julita Rabiza-Świder, Katedra Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie). Odbyły się także spacery po wystawie tłumaczone na język migowy i z audiodeskrypcją oraz warsztaty przyrodnicze dla dzieci (zorganizowane przez Dział Edukacji Muzeum Pałacu w Wilanowie), których głównym bohaterem był oczywiście tulipan. Wystawę kwiatów uzupełniły w tym roku reprinty XIX-wiecznych rycin botanicznych roślin cebulowych ze zbiorów „Flore Tropicale” Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Atrakcją Wystawy był niewątpliwie sobotni pokaz florystyczny Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek z Green Sense. Tematyka pokazu wiosenno-świąteczna ukazana została w różnych pracach. Mogliśmy obejrzeć duże formy, dekoracje stołu, wianka, bukiety ślubne – jeden na mikrofonie ecobase z kwadratową główką, drugi w formie ekstrawaganckiej torebki z różowego filcu, aluminiowego drutu z ciekawie zakręconym pędem kiwi (Actinidia). Bukiet na konstrukcji ze słomy w formie łuku, uzupełniony bardzo długimi pędami wierzby płaczącej dominował wielkością. Główny temat wystawy zobowiązywał, dlatego też w pracach królowały rośliny cebulowe – niskie botaniczne tulipany, hiacynty, białe i żółte narcyzy, szafirki, krokusy, różne gatunki miniaturowych irysów.
Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających (ponad 10 tysięcy gości) oraz mediów (m.in. portale internetowe, stacje telewizyjne TVP2, TVN24, radiowe Radio Dla Ciebie, Polskie Radio Program IV, czasopisma branżowe – ogrodnicze i florystyczne).