Projektowanie kompozycji – symetria i asymetria

21/08/2017

Rozpoczynając  jakąkolwiek pracę z kwiatami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim porządku, czyli w jakim układzie będzie nasza kompozycja. Wyróżniamy dwa rodzaje porządku: układ symetryczny i asymetryczny. A więc projektując kompozycję musimy przede wszystkim określić czy ma być ona symetryczna czy asymetryczna.

Przy wyborze porządku bierzemy po uwagę miedzy innymi:

  • otoczenie kompozycji (styl, rodzaj wnętrza)
  • charakter ( oficjalny, uroczysty, czy luźny, naturalny, a może bardziej prywatny, intymny)
  • siłę wyrazu kompozycji

 

REKLAMA
Chłodnia do kwiatów

Układ symetryczny

Symetria oznacza lustrzane odbicie, zgodność dwóch połówek, które rozdziela założona oś symetrii (oś środkowa). Symetria  dotyczy zarówno ilości, wymiarów, optycznej równowagi, jak również kształtów i kolorów, które rozłożone są równomiernie po obydwu stronach osi. Obie strony nie muszą być identyczne, powinny stwarzać wrażenie stanu równowagi wizualnej.

W przypadku pracy z roślinami, które są z natury asymetryczne (różnice we wzroście i nieregularnych  kształtach) uzyskanie symetrii w kompozycji wymaga od florysty sprawności, przygotowania roślin w odpowiedni sposób by uzyskać równowagę w kompozycji.

Prace symetryczne są dość proste w odbiorze, a poprzez wyraźny kontur, zamkniętą bryłę i równomierne ułożenie materiału roślinnego działają na nas spokojnie, a wręcz nudno.

Symetrię  stosujemy najczęściej w stylu dekoracyjnym, w kompozycjach sprawiających wrażenie bardziej uroczyste i reprezentacyjne.

Kompozycja florystyczna w naczyniu - symetryczna, Sylwia BednarekKompozycja w naczyniu symetryczna, autor pracy:  Sylwia Bednarek, Fot: archiwum własne

Wieniec adwentowy z układem-symetrycznym Sylwia BednarekWieniec adwentowy z układem  symetrycznym, autor pracy:  Sylwia Bednarek, Fot: J. Kiedrowski

 

Układ asymetryczny

W asymetrii nie ma optycznego środka, czy lustrzanego odbicia. Nic nie jest w asymetrii równomierne, ani kształt, ani ułożenie materiału roślinnego w kompozycji, ani ilość kolorów. Nic nie jest identyczne. Cechuje ją niejednakowość.

Tworzenie w asymetrii wymaga dużego wyczucia i doświadczenia florysty w odpowiednim rozmieszczeniu materiału roślinnego, w stworzeniu harmonii w kompozycji.

Harmonię wywołuje matematyczna proporcja – 3:5:8, czyli zasada złotego podziału.

Asymetria jest ulubionym porządkiem nowoczesnych i współczesnych aranżacji. Sprawiają one wrażenie swobodnych, naturalnych i niewymuszonych.

Ten układ stosujemy w kompozycjach formalno-linearnych i zawsze w kompozycjach wegetatywnych (czyli naturalistycznych), bo przecież asymetria jest bardzo bliska naturze.

Zwróćmy uwagę, że wszędzie gdzie jesteśmy zauważymy ten porządek!

Bukiet ślubny -asymetryczny, Sylwia BednarekBukiet ślubny asymetryczny, praca: Sylwia Bednarek pochodząca z zajęć Akademii Marioli Miklaszewskiej, fot. M. Chruściel

Wieniec z układem asymetrycznym- Sylwia BednarekWieniec z układem asymetrycznym, autor pracy: Sylwia Bednarek, fot: J. Kiedrowski

O autorze

Sylwia Bednarek

Jest właścicielką kwiaciarni Galerii na warszawskim Grochowie. Absolwentka podyplomowych studiów na SGGW w Warszawie - Florystyka-Sztuka Układania Kwiatów i Akademii Marioli Miklaszewskiej, zakończonych tytułami florysty i mistrza florystyki. Prowadzi pokazy i warsztaty w całym kraju, uczy studentów na SGGW w Warszawie. Jej prace publikowane są w wielu krajowych i zagranicznych pismach branżowych. Jest autorką wielu bukietów scenicznych dla gwiazd estrady polskiej i zagranicznej. Inspiracji do swoich prac poszukuje w naturze, sztuce, w nowoczesnym designie a przede wszystkim w roślinach. Strona na FB: www.facebook.com/kwiaciarnia.galeria.sylwia.bednarek