Rozpoczynając jakąkolwiek pracę z kwiatami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim porządku, czyli w jakim układzie będzie nasza kompozycja. Wyróżniamy dwa rodzaje porządku: układ symetryczny i asymetryczny. A więc projektując kompozycję musimy przede wszystkim określić czy ma być ona symetryczna czy asymetryczna.
Przy wyborze porządku bierzemy po uwagę miedzy innymi:
- otoczenie kompozycji (styl, rodzaj wnętrza)
- charakter ( oficjalny, uroczysty, czy luźny, naturalny, a może bardziej prywatny, intymny)
- siłę wyrazu kompozycji
REKLAMA
Układ symetryczny
Symetria oznacza lustrzane odbicie, zgodność dwóch połówek, które rozdziela założona oś symetrii (oś środkowa). Symetria dotyczy zarówno ilości, wymiarów, optycznej równowagi, jak również kształtów i kolorów, które rozłożone są równomiernie po obydwu stronach osi. Obie strony nie muszą być identyczne, powinny stwarzać wrażenie stanu równowagi wizualnej.
W przypadku pracy z roślinami, które są z natury asymetryczne (różnice we wzroście i nieregularnych kształtach) uzyskanie symetrii w kompozycji wymaga od florysty sprawności, przygotowania roślin w odpowiedni sposób by uzyskać równowagę w kompozycji.
Prace symetryczne są dość proste w odbiorze, a poprzez wyraźny kontur, zamkniętą bryłę i równomierne ułożenie materiału roślinnego działają na nas spokojnie, a wręcz nudno.
Symetrię stosujemy najczęściej w stylu dekoracyjnym, w kompozycjach sprawiających wrażenie bardziej uroczyste i reprezentacyjne.
Kompozycja w naczyniu symetryczna, autor pracy: Sylwia Bednarek, Fot: archiwum własne
Wieniec adwentowy z układem symetrycznym, autor pracy: Sylwia Bednarek, Fot: J. Kiedrowski
Układ asymetryczny
W asymetrii nie ma optycznego środka, czy lustrzanego odbicia. Nic nie jest w asymetrii równomierne, ani kształt, ani ułożenie materiału roślinnego w kompozycji, ani ilość kolorów. Nic nie jest identyczne. Cechuje ją niejednakowość.
Tworzenie w asymetrii wymaga dużego wyczucia i doświadczenia florysty w odpowiednim rozmieszczeniu materiału roślinnego, w stworzeniu harmonii w kompozycji.
Harmonię wywołuje matematyczna proporcja – 3:5:8, czyli zasada złotego podziału.
Asymetria jest ulubionym porządkiem nowoczesnych i współczesnych aranżacji. Sprawiają one wrażenie swobodnych, naturalnych i niewymuszonych.
Ten układ stosujemy w kompozycjach formalno-linearnych i zawsze w kompozycjach wegetatywnych (czyli naturalistycznych), bo przecież asymetria jest bardzo bliska naturze.
Zwróćmy uwagę, że wszędzie gdzie jesteśmy zauważymy ten porządek!
Bukiet ślubny asymetryczny, praca: Sylwia Bednarek pochodząca z zajęć Akademii Marioli Miklaszewskiej, fot. M. Chruściel
Wieniec z układem asymetrycznym, autor pracy: Sylwia Bednarek, fot: J. Kiedrowski