Mieszkając w niewielkich mieszkaniach chcemy zwiększyć liczbę funkcji w naszych domach. Powoduje to pewną “wielowarstwowość” mebli i domowych przedmiotów. Bawiąc się kolorami i wzorami, tworzymy kolorowe obszary na podłodze i ścianach, które sprawiają, że małe mieszkanie wygląda na większe. Na tym opiera się Layered Spaces, trzeci z czterech trendów który obowiązuje w 2023 roku.

Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

Layered Spaces

Kształty w trendzie Layered Spaces są dość podstawowe, jak prostokąt i koło. Meble najczęściej mają zaokrąglone kształty. Kontrastujące materiały nadają produktom lub przestrzeni dodatkowy wymiar. Stosowane w tym trendzie materiały są często łączone, a wzory często składają się z powierzchni, które zachodzą na siebie lub przecinają się. W rezultacie powstają nowe i nieoczekiwane kształty, a układ powierzchni zaskakuje.

Podstawowe hasła tego trendu to: warstwy, głębia, wielofunkcyjność, przestronność, składanie, oszczędność miejsca, pomysłowość, perspektywa kolorów i perspektywa teatralna: sekwencyjne umieszczanie przedmiotów lub ścian w przestrzeni, aby wydawała się większa.

Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

Layered Spaces we wnętrzach

Pokoje można wygodnie przekształcać za pomocą składanych parawanów i wielofunkcyjnych mebli, co pozwala na przykład na utworzenie miejsca do pracy. W ten sposób tworzymy w domu swoiste “rozwarstwienie”, które dodatkowo podkreślają odpowiednio zaaranżowane powierzchnie ścian i podłogi. Bawiąc się efektami, można osiągnąć wrażenie większej przestrzeni i w ten sposób zwiększyć optycznie małe mieszkanie. Kontrasty kolorystyczne wzmacniają ten efekt.

Zarówno kwiaty, jak i rośliny doniczkowe są umieszczane w zaskakujących miejscach i mogą pełnić nieoczekiwane funkcje. W przypadku bukietów i innych kompozycji ważne jest, aby miały one warstwowy układ oraz aby nie wszystkie kwiaty były na tej samej wysokości, ale raczej żeby były mocno stopniowane. We wnętrzach rośliny doniczkowe mogą być grupowane w poziomie lub pionie. Rośliny w doniczkach muszą być też łatwe do przenoszenia, ponieważ należy pamiętać o wielofunkcyjności danej przestrzeni. Dobrze sprawdzają się tutaj rośliny cebulowe.

Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

Paleta kolorów

Kontrast znajduje odzwierciedlenie również w palecie kolorów. Znajdziemy tu kolory ciepłe/zimne, jasne/ciemne i jasne/pastelowe. Kolory często tworzą głębię i zwiększają dystans, tworząc w ten sposób efekt przestrzenny, tak ważny w tym trendzie.

Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

Layered Spaces w plenerze

Przestronność dostrzegamy również w ogrodzie, w którym jest wiele różnych zakątków, a przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne wydają się bardziej połączone. Na przykład mocno zarośnięta przestrzeń wewnętrzna może być również postrzegana jako ogród, zwłaszcza w budynkach biurowych. Poprzez rośliny maksymalizujemy wykorzystanie istniejącej przestrzeni: na przykład poprzez rośliny na dachach domów, w szopach czy na werandach. Ogrodzenia i żywopłoty przywołują ideę teatralnych mieszkań: pełniejsze krzewy ustępują miejsca bardziej przezroczystym roślinom, w których kontrast kolorów również odgrywa ważną rolę.

Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl