Niemiecki magazyn dla florystów BLOOM’S odkrył przed nami nowe pomysły na aranżacje florystyczne – tym razem związane z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Znajdziecie je w nowym, jesienno-zimowo-świątecznym numerze BLOOM’s VIEW (2/2015), w którym zaprezentowano między innymi pięć świątecznych trendów, na które na pewno warto zwrócić uwagę. Co takiego nam proponują? Zobaczcie sami!
Tajemniczy blask (Geheimnisvoller Glanz)
Ten świąteczny trend pełen jest efektownych blasków wprowadzających nas w mistyczny nastrój. Aranżacje mają być tajemnicze i olśniewające zarazem, dlatego warto tu skorzystać z różnych ciekawych przedmiotów i dodatków, które podkreślą ten bogaty i niebanalny klimat. Jest w nim nutka dekadenckiej atmosfery fin de siècle połączona z perfekcyjną elegancją stylu Art Deco, co daje nam zupełnie nową jakość. “Tajemniczy blask” zachęca do sięgnięcia po produkty o surrealistycznym wydźwięku – mogą to być opalizujące chrząszcze czy pawie pióra. Aby uzyskać efekt blasku w aranżacjach można zastosować wielokolorowe oświetlenie lub diody LED, których światło odbiją koraliki, cekiny czy kryształki Swarovskiego.
Małe przyjemności (Kleine Freuden)
Świąteczny trend dla ludzi kreatywnych i nostalgicznych. Święta to okres, który jak żaden inny budzi w nas wspomnienia z dzieciństwa. “Małe przyjemności” to właśnie przeskok w czasie do lat 60 i 70, do dobrze pamiętanych kolekcji zabawek, żołnierzyków, domów dla lalek i innych motywów, które kojarzą nam się z ciepłem i radością dziecięcych lat. Aby osiągnąć ten efekt można sięgnąć po bawełniane tkaniny, papier mache, cynk, wełnę, a nawet figurki zwierząt i rysunki. Proste, wesołe i ciepłe elementy dekoracji pomogą nam wprowadzić radosny, dziecinny nastrój wprost spod choinki…
Rustykalny szyk (Rustikaler Chic)
Ten styl spodoba się miłośnikom natury i prostego wiejskiego życia. Jako dodatki pasują tu wyroby typu hand made, a dawne techniki rzemieślnicze mogą być inspiracją do tworzenia nowych wzorów i ciekawych konstrukcji o rustykalnym uroku. Dodatki z naturalnych materiałów, takich jak skóra, wiklina, wełna, futro czy kamień zapewnią wygląd kompozycji domowej produkcji. Sięgając dodatkowo po tkaniny, ceramikę i elementy metalowe, można świadomie wprowadzić nieco zamieszania i w efekcie stworzyć bardziej swobodną atmosferę kompozycji florystycznej.
Powyżej, na zdjęciu, widać jak zastosowanie wielu drewnianych kostek nadało podstawie rustykalny efekt, który został wzmacniany przez duże, częściowo wciąż świeże sosnowe szyszki. Elegancję generują elementy złocone, toczone świeczniki wraz ze świecami oraz kwiaty cięte w probówkach.
Kobiecy urok (Femininer Charme)
Świąteczny trend dla nowoczesnych romantyków: nostalgiczny, zmysłowy, marzycielski. Z drugiej strony nowoczesny, nawiązujący do aktualnej mody i stylu życia. Zupełnie jak kobieta, pełna kontrastów i sprzeczności, ale czyż nie w tym właśnie tkwi jej urok? Efekt “kobiecego wdzięku” można uzyskać poprzez odpowiednie połączenia kolorów i rodzaj użytego materiału (futra, pióra, aksamit czy połączenie jasnej miedzi z betonem). Pasują tu kolory w odcieniach pudrowych i delikatnie zgaszonych, o wysokim poziomie bieli. Trendowym materiałem jest np. jasny marmur, który daje wrażenie zarówno miękkości jak i chłodu. Styl ten można uzupełnić delikatnymi akcesoriami ze szkła, klimatycznymi fotografiami oraz motywami odręcznego pisma.
Czysta Elegancja (Pure Eleganz)
Ten trend jest dla osób lubiących czysty luksus i elegancję. Aranżacje nabierają wyrafinowanego charakteru dzięki prostemu zabiegowi: użyciu złota w połączeniu z różnymi naturalnymi materiałami. W tym celu mogą posłużyć nam gałęzie, liście, papier pakowy, papier mache, sizal, rafia oraz wiele innych prostych materiałów. Rezultaty mogą być bardzo ciekawe. Na zdjęciach poniżej widać jak można wzbogacić kompozycję eksperymentując z teksturami (przyklejenie korka dało efekt szorstkości, niekompletne pokrycie farbą białą farbą dało optykę zimowego śniegu, a papier stworzył jeszcze jedną, inną powierzchnię). Warto tutaj pamiętać, że efekt końcowy zależy w dużej mierze od dwóch czynników: użycia złoceń i jakości wykonania.
foto: www.blooms.de