Obecnie wianki stały się modne i przechodzą swoją drugą młodość. Są popularną ozdobą panien młodych, wyjątkowym dodatkiem do komunijnego stroju dziewczynek, coraz częściej też zdobią główki dzieci zanoszonych do chrztu. W wiankach pokazują się nawet celebryci podczas różnego rodzaju imprez.

wianek, autor: Edyta Zając-Chruściel, foto: Marcin Chruściel

praca: Edyta Zając-Chruściel, foto: Marcin Chruściel

Słownik symboli literackich podaje, że wieniec symbolizuje: ochronę, urodzaj, zwycięstwo,  sprawiedliwość, honor, pamięć, niewolę, chwałę, pochwałę, radość, wesołość, uroczystość,  małżeństwo, śmierć, płodność, obfitość, dobrobyt, zmartwychwstanie, czary.

Pierwsze wzmianki o wieńcach znajdziemy w mitologii greckiej i rzymskiej. Był on poświęcony bogom – nakładano go również na zwierzęta ofiarne i na ofiarujących. Posągi bogów były również zdobione wieńcami. Różne rośliny były przypisane konkretnym bogom,  np. wawrzyn – Apollinowi, mirt – Afrodycie, platan – Dionizosowi, oliwka – Atenie, kłosy zbóż – Demeter. W wieńcach występowali uczestnicy wesel i biesiad. Wieńcami wyróżniano za zasługi wojenne  i zwycięstwo w igrzyskach. Można je było znaleźć w czasie świąt na bramach miast.

Wianki ślubne, wianki komunijne…

Wianek to najstarsze nakrycie głowy dla panny młodej. Dawniej pleciony z ziół i kwiatów, np. ruty i rozmarynu. Wianek był symbolem niewinności. Noszony był przez dziewczynki i niezamężne kobiety.
W dawnych czasach zakonnice grzebane były w wiankach. Wianki można spotkać również na wielu obrazach o treści religijnej. Wianki zakładało się również do stroju ludowego. W noc świętojańską z 23 na 24 czerwca młode dziewczyny tańczyły przy ogniskach w wiankach na głowach. Puszczały je na wodę albo rzucały przez głowę na drzewa.

wianek, autor: Edyta Zając-Chruściel, foto: Marcin Chruściel

praca: Edyta Zając-Chruściel, foto: Marcin Chruściel

Obecnie wianki są bardzo popularne, wręcz stały się modne i przechodzą swoją drugą młodość. W wiankach pokazują się nawet celebryci na różnego rodzaju festiwalach  i imprezach. Wianki mogą być noszone na zwykłe dzienne okazje takie jak np. urodziny  czy przyjęcia w ogrodzie. Ostatnio zauważalna jest nowa moda na wianki na wieczory panieńskie,  gdzie robią prawdziwą furorę. Od naszego stylu i gustu zależy jak będzie wyglądał wianek,  a pomysłów na nie jest wiele. Wianek może być nawet inspiracją do wyboru fryzury ślubnej, czy rodzaju sukni, a nawet całej stylizacji zaślubin i przyjęcia.

Wianki ślubne mogą być bardzo różne – delikatne, zwiewne, romantyczne po bardzo bogate w kwiaty i elementy dekoracyjne wręcz przypominają koronę kwiatową. Wianek na głowie panny młodej zawsze wygląda romantycznie, a wręcz magicznie. Stylizacja taka zawsze będzie  przyciągała wzrok i budziła zachwyt.

wianek, autor: Edyta Zając-Chruściel, foto: Marcin Chruściel

praca: Edyta Zając-Chruściel, foto: Marcin Chruściel

Kolejnym i równie ważnym wiankiem, który zagościł na stałe w naszej kulturze to wianek komunijny. Jest on pięknym i wyjątkowym dodatkiem do komunijnego stroju, zwłaszcza teraz, kiedy w większości dzieci idzie do kościoła w albach, albo w jednakowych bardzo skromnych sukienkach. Wianki komunijne kiedyś robione w przewadze z mirtu różnią się tych dla panien młodych. Są delikatne, z drobnych kwiatuszków zazwyczaj białych, czasami bladoróżowych.

Z roku na rok wykonuje się ich coraz więcej i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Na uwagę zasługuje  jeszcze jeden rodzaj wianka – wyjątkowy bo do chrztu. Mamy zamawiają wianek dla swoich małych córeczek, które w tym dniu wyglądają w nich jak aniołki.

wianek, autor: Edyta Zając-Chruściel, foto: Marcin Chruściel

praca: Edyta Zając-Chruściel, foto: Marcin Chruściel

Wianek powinien być dopasowany przede wszystkim do wielkości głowy. Powinien być wygodny i niezbyt ciężki. Kwiatowa ozdoba do włosów bez względu czy jet to wianek czy inna forma powinna pasować również do całości stylizacji – wielkością, kolorem, doborem kwiatów  i kształtem. Oprócz wianków wykonywane są różnego rodzaju opaski kwiatowe, grzebienie, półwianki, spinki. Przy wyborze tego typu ozdób powinniśmy się liczyć ze zdaniem fryzjera, który będzie wykonywał fryzurę.

Zapraszam do galerii zdjęć wianków mojego autorstwa:

O autorze

Edyta Zająć-Chruściel

Edyta Zając-Chruściel - właściciel kwiaciarni Pokusa w Kielcach. Florystyka jest jej pasją i sposobem na życie. W zawodzie od ponad 20 lat - bardziej praktyk niż teoretyk, specjalizuje się w aranżacjach ślubnych. Absolwentka Akademii Marioli Miklaszewskiej.