Wianek – nieodłączny atrybut Pierwszej Komunii Świętej niosący ze sobą mocną symbolikę: czystości, niewinności, nieskończoności związku z Chrystusem. W jaki sposób podkreślamy tę symbolikę? Oczywiście za pomocą materiału roślinnego. Na przykład białe kwiaty – symbolizują, jak wiadomo, czystość i niewinność.
Szukając rośliny, która pasowałaby swoim znaczeniem do wianka komunijnego warto sięgnąć po mirt (Mirtus comunis), który jest rośliną o bogatej symbolice. Wyraża między innymi radość, samoopanowanie, wdzięk dziewicy, współczucie wobec niedoli bliźniego, wstrzemięźliwość. Powtarzając za Wikipedią:
- W Biblii mirt symbolizuje nieśmiertelność i zwycięstwo życia nad śmiercią (Księga Zachariasza 1,8; 1,11).
- W Biblii mirt jest także symbolem pokoju i radości (np. w Księdze Izajasza 41,19 i 55,13).
- Mirt uważany jest też za symbol odnowy i oczyszczenia, łatwo bowiem odradza się po pożarach.
- Roślina ta była w starożytnej Grecji poświęcona bogini Afrodycie. W dawnych państwach – Grecji i Rzymie – wieńce z mirtu zdobiły głowy panien młodych, jako symbol szczęścia i płodności. Zwyczaj ten rozprzestrzenił się później na północy Europy i w niektórych krajach praktykowany jest do dziś.
- Od kilku już wieków gałązki mirtowe jako symbolizujące miłość, wierność i piękno są używane jako element dekoracyjny panny młodej – zwykle robi się z nich wianek mirtowy na głowę, lub wpina w welon. Dawniej siostry zakonne przy składaniu ślubów wieczystych nakładały na głowę mirtowy wianek, jeszcze obecnie jest to praktykowane w niektórych zakonach.
- Gałązkami mirtu zdobi się gromnice, ołtarze, przydrożne figurki i święte obrazy.
Dziś odeszło się od klasyki. Wiele wianków wykonywanych jest na opaskach, by było wygodniej. Zmiany dotyczą też stosowanych roślin. Obecnie używa się też kolorowych kwiatów, dlatego że dziewczynki idąc do komunii w takich samych strojach, chcą się jednak czymś wyróżnić. Wtedy jedynym indywidualnym elementem może być wianek wspaniale oddający charakter tych młodych dam.